Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8/ Bascom - LCD I2C 16x2 nie działa

maximus22_kr 27 Gru 2014 21:04 1500 4
  • #1 27 Gru 2014 21:04
    maximus22_kr
    Poziom 18  

Witam
    Próbuję podłączyć wyświetlacz LCD 16x2 przez konwerter na PCF8574. Jest on wykonany na czarnej płytce z niebieskim kwadratowym potencjometrem, konwerter zakupiłem u chińczyka.

Próbuję użyć kodu

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Adres sprawdziłem programikiem do wykrywania adresów I2C - jest 64/65, czyli zapis H40.
    Natomiast z braku opisu, 3 lub 4 razy sprawdzałem miernikiem połączenia pomiędzy PCF8574 a LCD i mam nieco inny układ połączeń LCD z PCF8574 niż jest to w przykładach.

U mnie jest:
    LCD d4 = 4
    LCD d5 = 5
    LCD d6 = 6
    LCD d7 = 7
    LCD rs = 0
    LCD rw = 1
    LCD e1 = 2

Wyjścia E2 nie definiuje bo to powoduje miganie podświetlania wyświetlacza. Jedyne co działa to podświetlania LCD

Zastanawiam się,czy to może mieć wpływ na brak działania, biblioteka jest skompilowana ( brak pliku LBX ), więc nie mam możliwości zmiany pinów

0 4
  • Pomocny post
    #2 27 Gru 2014 21:33
    noel200
    Poziom 22  

To ci się trafiła pewnie taka płytka jak i mi. Też mam taki rozkład pinów. Wyjście 3 jest pod E2 i to jest programowo sterowanie podświetleniem. Dlatego ci miga. Mi też migało.
    Ja dwa dni szukałem biblioteki żeby działała z tą płytką, bo przerobić nie umiałem.
    Zobacz ten kod:

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

U mnie tylko widzę, że adres jest inny. Ja mam PCF8574T i tam, jeżeli żadna z trzech nóżek odpowiadających za ustalenie adresu nie jest zwarta do masy (jak dobrze pamiętam) to adres jest taki jak w kodzie wyżej. Ale ważne czy scalak ma na końcu literkę T.
    W załączniku masz bibliotekę.

0
  • #3 28 Gru 2014 09:47
    yokoon
    Poziom 28  

Witam.
    Dlaczego Koledzy łączycie LCD z Atmegą przez układ PCF8574 ?
    Nigdy tak nie robiłem, dlatego mnie ciekawi takie połączenie.
    Przecież można połączyć bezpośrednio, bez bibliotek i problemów.

0
  • #4 28 Gru 2014 10:42
    tronics
    Poziom 36  

Cytat:
    Przecież można połączyć bezpośrednio, bez bibliotek i problemów.

Pytanie po co marnować piny (pełniące często dodatkowe funkcje jak uart, adc, spi) na klawiaturę, lcd skoro można to podpiąć jako peryferia pod ekspander, a jak komuś pieniążków szkoda klawiaturę pod 74hc165, a lcd pod 74hc595. Tracisz na ekspander ledwie 2 piny (dla TWI) i nie pozbawiasz się tak czy siak możliwości wykorzystania innych peryferiów I2C, co w przypadku bezpośredniego podłączenia LCD można zasadniczo uznać, że z całą pewnością blokuje piny dla RS i E (piny DBx można ewentualnie jeszcze do czegoś wykorzystać).

0