Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Junior DMP202 - zakłócenia po przestrojeniu

bacablue 27 Dec 2014 21:37 1440 9
 • #1
  bacablue
  Level 10  
  Witam. Przestroiłem radio Junior DMP 202 wg. schematu:
  C-1 -12p
  C-5 -12p
  C-7 -33p
  C-13 -15p
  C-85 -15p.
  Po przestrojeniu poregulowałem troszkę cewką L4 w celu ustawienia pasma na właściwym miejscu. Pasmo udało się zmieścić w skali - no prawie; zaczyna się i kończy radiem Zet z częstotliwości 107,5. No ale to nie jest główny problem. Najgorsze jest to, że po przestrojeniu zaczęło dziwnie szumieć i piszczeć. Nie dzieje się to cały czas, ale jest denerwujące i dzieje się bez podłączonej anteny. Chociaż i z podłączoną się zdarza. Zauważyłem też, że odsuwając przewód zasilający od radia to tak jakby radio reagowało zakłóceniami właśnie na niego. Przed przestrojeniem działało na starym UKF-ie - łapało dwie stacje, działało także dobrze z zewnętrznym konwerterem Ukf. Proszę o jakąś wskazówkę - co dalej.
  Pozdrawiam.
 • #2
  SlawekKedra
  Level 42  
  W takim razie nie jest to prawidłowo przestrojone. Wymiana kondensatorów nie wystarcza.
 • #3
  bacablue
  Level 10  
  Dziękuję za odpowiedź. W takim razie co mogłem zrobić źle? Nowy zakres pojawił się od razu - wymagał tylko regulacji cewką L4. Byłem miło zaskoczony - no ale teraz to jestem zły na siebie. Trzeba było dalej korzystać z konwertera. Co teraz?
 • #4
  SlawekKedra
  Level 42  
  Teraz to będziesz musiał go regulować do skutku. Proponowałbym abyś ściągnął sobie Serwis Elektroniki 4/2000, jest np. na chomiku. Tam jest wyjaśnione teoretycznie na czym to polega dokładnie oraz są tam też przykłady przestrojenia kilku przykładowych odbiorników. Aby to skutecznie przestroić trzeba w pierw zrozumieć na czym to polega ponieważ jest to proces który tego wymaga. Nie bardzo można tu coś podpowiedzieć więcej niż zostało już napisane na ten temat. To jest jak strojenie instrumentu. Jeśli ktoś nie rozumie procesu to nie uda się go nastroić.
 • #5
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  A cewka L2 to co? Od parady? I nie wiem czy dobrze zrobiłeś wymieniając C85.
 • #6
  bacablue
  Level 10  
  Witam ponownie. Właśnie z Serwisu Elektroniki był zaczerpnięty schemat przestrojenia. Wracając jeszcze do szerokości pasma to zapewne trymery rozwiązałyby problem. Co do regulacji cewką L2 to niewiele wnosi regulacja. Ciągle te uporczywe zakłócenia. A po odłączeniu anteny lub kawałka przewodu powinien być słyszalny szum - a są zakłócenia :-( szumu niewiele. Chyba poszukam kogoś bardziej obeznanego w temacie - nie chcę gorzej napsocić. Kiedyś nawet pytałem starego fachowca, który niejednego Tarabana, Giewonta czy Ślązaka przestroił i grały świetnie czy nie przestroi mi Jubilata czy właśnie Juniora ale za żadne skarby (pieniądze) nie chciał tego zrobić. Twierdził, że te radioodbiorniki mają słabą czułość i nic z tego nie będzie. Pozdrawiam.
 • #7
  SlawekKedra
  Level 42  
  Możliwe że ten stary fachman miał rację.
 • #8
  kaem
  Level 27  
  To by się zgadzało. Stołowe odbiorniki tranzystorowe pierwszej generacji (np. "Ślęża", "Fagot") mają o jeden stopień p.cz. więcej od "Jubilata"/"Juniora". Gdy w 1972 roku pojawił się "Jubilat" dokonano wyraźnych cięć układowych, co odbiło się niekorzystnie na czułości i stabilności odbioru. Dopiero wprowadzenie kości UL1211 spowodowało powrót do zadowalających parametrów.
 • #9
  bacablue
  Level 10  
  Witam. Czy szanse na ogarnięcie tego problemu (oczywiście nie przeze mnie) są małe czy żadne? Pozdrawiam.
 • #10
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Skoro tak, to raczej żadne. Osobiście nie przestrajałem Jubilata ani Juniora, ale skoro gość który to robił i się na tym zna, to chyba wie co mówi.