Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przerobić telefon NMT na radio CB

10 Maj 2005 14:48 4812 12
  • Poziom 2  
    Jestem posiadaczem telefonu Benefon Sigma Gold, chcialbym przerobic go na CB, czy ktoś wie jak to zrobić? Moze ktoś podejmie sie tego? Prosze o odpowiedzi na adres Bapa(malpa)op.pl[/code]
  • Relpol przekaźniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie ma takiej mozliwosci... NMT pracuje w pasmie 460MHz a CB w pasmie 27MHz.

Jest to technicznie awykonalne... Z orygynalu zostalo by kilka czesci ;)
  • Poziom 37  
    Na CB na pewno się nie da.CB to pasmo 27MHz a NMT 450MHz.Coś ludzie kombinowali na 433MHz ale to nie CB.
  • Poziom 27  
    Widziałem to przerobione na PMR (tylko nie pamietam gdzie), ponoć nie ma dużo roboty przy przestrajaniu tego na to pasmo.
    PS.Pi-Vo dobry rysunek :wink: :D
  • Relpol przekaźniki
    Oczywiscie - sa telefony NMT, ktore da sie w miare prosto i tanio przystosowac do pracy w pasmie 430 - 450, czy nawet wyzej, ale jest ich niewiele i akurat ten model nie da sie...
  • Poziom 33  
    yes2mike napisał:
    Nie ma takiej mozliwosci... NMT pracuje w pasmie 460MHz a CB w pasmie 27MHz.

Jest to technicznie awykonalne... Z orygynalu zostalo by kilka czesci ;)

A jakby tak przestroić telefon na 70cm w sposób ogólnie znany i podpiąć pod niego traswerter? Zawsze można by się było pochwalić że pracuje się na CB z przestrojonego telefonu NMT. :D
    Ale ten nie da sie ;) A przynajmniej ja o mozliwosci przestrojenia tego ustrojstwa nie slyszalem :D
  • Poziom 2  
    no nic mówi sie trudno, ale zawsze trzeba mieć szczere chęci
    Dlaczego zaraz, ze sie o czyms nie slyszalo to sie nie da??
    Ja z Benefona TDP-40 robie przemiennik. Na jednej plyteczce znajduje sie cala czesc w.cz, do zlacza na tej plytce podpialem dorobiona plytke z uC AT89C2051 i 2x LM567 (wykrywanie CTCSS i 1750Hz). Benefon posiada ladnie rodzielone generatory RX i TX wraz osobnymi syntezami PLL, przedwzmacniacz niskoszumny, demodulator FM, wzmacniacz mocy TX, ktory wyciaga do 3W. Chcac zrobic z tego radiotelefon na 70cm, trzeba zamiast duplexera wstawic przelacznik N/O.
    Wkrotce beda zdjecia. Przemiennik ogolnie dziala pozostaly prace kosmetyczne przy programie do uC.
    Wszystkie telefony NMT sie da!! ale jak sie nie chce to sie nie da ;(
  • Poziom 40  
    No androot - 3mam kciuki za wynalazek.... ja też mam kilka modułów TRX z nokii NMT z podobnym hardłerem na pokładzie i też myślałem aby zrobić z nich ripiter. Na próbe można zrobić taki aby działał w zakresach użytecznych oryginalnego dupleksera....... można zrobić ciekawy piracki przekaźnik - dla celów badawczych oczywiście.

Ale CB za diabła z tego nie wyjdzie.
  • Poziom 14  
    Benefony akurat rewelacyjnie się nadają do jakich kolwiek przeróbek. Załączam serwisówkę tego aparaciku z kompletnymi schematami co by technicznie pomogła tym co mają pomysł, a emocjonalnie wszystkim malkontentom dla których nie da się nic na czym się nie znają.

sq4lwo
    Załączniki:
    Po co zasmiecac sewer Elki, skoro schematy Benefonow sa do pobrania za darmo stad:
    http://www.eserviceinfo.com/index.php?what=search2

Benefon Sigma Gold:
    http://www.eserviceinfo.com/download.php?fileid=2443

A tutaj zdjecia mojego "sprzeta":

http://student.agh.edu.pl/~androot/zdjecia/benefon/

Niedlugo dorzuce schemat i program do uC w asm.

Prosze o sugestie gdzie w Krakowie zamontowac ten przemiennik (na razie piracki). Wazne zeby wysoko i 220V bylo ;)