Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

unitra trudność w rozpoznaniu

zajcer 28 Gru 2014 12:47 645 4
 • #2 28 Gru 2014 13:21
  mimi221
  Poziom 13  

  Witam.
  Coś czuję, że to do głośnika wysoko i średnio tonowego. nie rozumiem dlaczego cewka podłączona jest szeregowo z kondensatorami...

  Pozdrawiam

  0
 • #3 28 Gru 2014 23:08
  krzych.k
  Poziom 15  

  To zwrotnica (a w zasadzie tylko filtr głośnika wysokotonego) z kolmun Tonsil ZG 386. Głośnik Niskotonowy był podłączony bez żadnego filtra.

  0
 • #4 29 Gru 2014 23:42
  mimi221
  Poziom 13  

  dość ciekawy filtr..

  0
 • #5 30 Gru 2014 09:42
  Tomek Janiszewski
  Poziom 32  

  mimi221 napisał:
  dość ciekawy filtr..

  Rzekłbym raczej że budżetowy. Uznano że skoro głośnikowi niskotonowemu nie grozi przeciążenie tą częścią pasma, które nie jest dla niego przeznaczone - można nie stosować filtru dolnoprzepustowego, a raczej zastosować nie uwidoczniony na schemacie filtr 6dB/okt, w postaci pasożytniczej indukcyjności cewki tego głośnika (należy ją szacować na ok. 1mH). Za to chcąc zmniejszyć prawdopodobieństwo przepalania się głośnika wysokotonowego - zastosowano filtr górnoprzepustowy o tłumieniu aż 18dB/okt wymagający tylko jednej cewki oraz dwóch tanich kondensatorów MKSE, do tego jeszcze wciśnięto dwa druciaki, obniżające efektywność GDWT (pytanie tylko dlaczego w tej sytuacji nie zastosowano lepszego brzmieniowo lecz mniej sprawnego GDWK przy równoczesnej rezygnacji z tych druciaków). O ile jednak taka utajona filtracja 6dB/okt w torze niskotonowym nienajgorzej zdaje egzamin wówczas gdy i w torze wysokotonowym stosuje się filtrację 6dB/okt przy użyciu pojedynczego kondensatora (oczywiście, możliwe jest to tylko pod warunkiem że GDW ma dostatecznie dużą obciążalność mocową - patrz ZG15C z głośnikami GDN16/15 oraz GDW9/15), o tyle kombinowanie filtrów dolno-i górnoprzepustowego o krańcowo różnej rzędowości skutkuje często nierównomiernościami w charakterystyce impedancyjnej zespołu, w tym groźnymi dla wzmacniaca spadkami impedancji poniże wartości znamionowej. Może właśnie w obawie przed tego rodzaju niespodziankami zdecydowano się na zastosowanie wysokosprawnego GDWT z rezystorami tłumiącymi (przesądzającymi o tym że spadki impedancji poniżej znamionowej wystąpić nie mogą), zamiast starannie obliczyć zwotnicę, innymi słowy zamieciono problem pod dywan?

  0