Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant atmoMAG mini 11-0/0XI - Niska temp. wody przy małym przepływie

28 Dec 2014 17:03 5280 4
 • User removed account  
 • TespolTespol
 • Level 37  
  Witam, ta terma nie jest tak prostej konstrukcji jak te dawne PG6 poza tym części posiadają wyłącznie autoryzowani serwisanci vaillant'a więc grzebanie tam na własną rękę nie jest dobrym pomysłem, czy problem z tą termą jest od początku czy od czasu montażu perlatorów? pytanie tylko kiedy ostatnio piecyk miał przegląd okresowy? Czyszczenie filtra wodnego, wężownicy oraz regulacja ciśnienia roboczego gazu na palnik powinny być wykonywane co roku a brak takiego przeglądu jest często spotykanym winowajcą tego typu zachowań piecyka podczas grzania wody użytkowej. Jeśli mam wyrazić swoją opinię oraz dać poradę która pomoże w usunięciu problemu nie stabilnej pracy tej termy to proponuję zaprosić serwisanta vaillanta na przegląd i regulację termy, koszt nie jest to duży a raz do roku wezwanie serwisu aż tak nie uderzy po kieszenie lecz wtedy można mieć pewność że terma jest sprawna, bezpieczna i jej użytkowanie nie będzie kłopotliwe.
 • TespolTespol
 • Level 36  
  Teoretycznie te piecyki (podobnie jak np. Junkersy) posiadają tzw. modulację płomienia, czyli utrzymanie (w przybliżeniu) stałego przyrostu temperatury wody, niezależnie od przepływu wody. Niemniej jednak ta modulacja ma pewne granice (dlatego w nawiasie zamieściłem uwagę: w przybliżeniu). Nie wiadomo, czy piecyk jest w dobrym stanie technicznym, jeśli jest 6 lat bez przeglądu. Może być kilka przyczyn nieprawidłowego działania termy. Po pierwsze (najbardziej prawdopodobne), może się zacząć zużywać membrana (guma się starzeje, tworzą się pory i słabiej podnosi zawór gazu, przez co niedogrzewa wody przy małym przepływie). Sama wymiana membrany nie jest trudną czynnością (w PG-6 wraz z przeczyszczeniem zespołu wodnego, demontażem, montażem... trwa do 30 minut), niemniej jednak w tych piecykach jest to nieco trudniejsze, gdyż z zespołem wodnym połączony jest mikroprzełącznik. Także musi to być membrana do danego typu piecyka, co może być trudne do kupna (gdy się nie jest z serwisu). Owszem, membrany w Junkersach mogą wytrzymać nawet kilkanaście lat (w Vaillantach chyba podobnie, lub niewiele mniej), ale zawsze może się zużyć. Druga sprawa to filtr. Może być zapchany. Wymontowanie filtru i wyczyszczenie jest prostą czynnością, do której nie trzeba autoryzowanego serwisu, jeśli się tak wyjmie filtr, że się go nie uszkodzi (gdyż inaczej trzeba byłoby dać nowy). Napewno konieczne jest wyczyszczenie nagrzewnicy (tutaj trzeba ją wyjąć z piecyka, a do wyjęcia trzeba wykręcić palnik główny, gdyż inaczej się nie "wymanewruje" nagrzewnicą (podobnie było w PG-6, gdzie do tej czynności raczej trzeba było wykręcić palnik główny) i tu bym radził uważać. Ważne jest maksymalnie dokładne przykręcenie palnika, by nie było nieszczelności (w razie braku przyrządu można nanieść na nakrętkę jakąś pianę, np. z mydła, płynu do naczyń, szamponu...). W nowoczesnych piecykach do nagrzewnicy podłączone są także czujniki temperatury wody. Palnik główny też trzeba przeczyścić (przynajmniej przedmuchać odkurzaczem). To, że naprawiając PG-6 nie dotykało się zespołu gazowego, to dobrze, ponieważ ewentualne złe złożenie zespołu, nieszczelność itp. grozi wybuchem. Zespół gazowy powinien naprawiać wyłącznie autoryzowany serwis piecyków danej firmy.
  Zanieczyszczenie nagrzewnicy powoduje to, że nawet duży płomień (duże spalanie gazu) nie zapewni dobrego nagrzania wody, gdyż brud stanowi izolację i ciepło nie jest tak łatwo przekazywane wodzie a przy dużym zanieczyszczeniu może zanikać prześwit między lamelkami, przez co zanika ciąg, dochodzi do złego (niecałkowitego) spalania gazu, co grozi zatruciem spalinami gazowymi.
 • User removed account  
 • Level 22  
  Po pierwsze trzeba wymienić przeponę /membranę/. Jest bardzo słabej jakości. Gdy to nie pomoże trzeba sprawdzić serwozawór. Może być przyczyną niedogrzewania wody.. Ale uwagiW0jtek92 to strzał w"10".