Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik Tonsil Space 86 wymiana kopułek

szczepan9975 28 Gru 2014 17:29 1014 7
  • #1 28 Gru 2014 17:29
    szczepan9975
    Poziom 8  

Witam,

Mam kolumnę Tonsil Space 86, zawieszenie górne jest na pewno do wymiany, ale jedna kopułka ta w tym średnim głośniku jest wklęśnięta, a druga w dużym głośniku jest przedziurawiona taka mała dziurka jakby ktoś ją igłą przebił.

Widziałem w skleptonsil.pl kopułki po 3zł czy warto je wymieniać bo słyszałem, żę to dosyć trudne i można coś uszkodzić?

0 7
  • #2 28 Gru 2014 18:48
    alexes
    Poziom 5  

Samo przebicie (przekłucie) kopułki w głośniku niskotonowym jak również w średniotonowym nie powoduje jego uszkodzenia. Jeśli głośnik odtwarza(działa) to wszystko jest ok. Znaczy to że cewka nie jest uszkodzona. Wciśniętą kopułkę można wyciągnąć używając do tego odkurzacza( podciśnienie wytworzone przez odkurzacz powinno ją wyciągnąć, można lekko ją zwilżyć żeby nie była taka sztywna -uratowałem w ten sposób kilka głośników. Jeśli zaś chodzi o głośnik wysokotonowy(ten najmniejszy) to analogicznie z tym że z większą ostrożnością należy to robić. Niedziałający głośnik wysokotonowy to na 100 procent przepalona cewka. Możliwości wtedy są dwie: wymiana uszkodzonej cewki na nową (mam nadzieję że można to dostać choćby na Allegro, lub samodzielna naprawa (przewinięcie zwojów cewki) należy wówczas ostrożnie rozkręcić głośnik ,odwinąć drut, licząc ile jest zwojów i sprytnie nawinąć nowe zwoję ( z tego co pamiętam to będzie 30 zwojów drutu DNE(drut nawojowy emaliowany) φ 0,1 mm) W czasach gdy nie było w sklepach za wiele w ten sposób ratowałem swoich znajomych i nie tylko

0
  • #3 28 Gru 2014 18:50
    szczepan9975
    Poziom 8  

Właśnie nie jestem pewny czy głośniki działają, znalazłem ostatnio je na strychu czy mozna je odpalić bez zawieszenia górnego?

0
  • #4 28 Gru 2014 21:30
    DjMapet
    Poziom 42  

Lepiej nie, bo można uszkodzić cewki. Najlepiej głośniki sprawdzić miernikiem. Jak nie masz, to przyłóż na moment do blaszek terminala każdego głośnika baterię. Jeśli membrana się poruszy (wysokotonowy zatrzeszczy), to głośnik (cewka) jest sprawny.

Pozdrawiam.

0
  • #5 28 Gru 2014 21:43
    szczepan9975
    Poziom 8  

No mam miernik na co go ustawić i gdzie dotknąć?

edit:

Dotknąłem baterią 9v wtyku do wzmacniacza od całej kolumny to każdy głośnik szumi więc chyba dobrze?

0
  • #6 28 Gru 2014 22:30
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

szczepan9975 napisał:

No mam miernik na co go ustawić i gdzie dotknąć?
    Zmierz rezystancję cewki. Mierzysz pomiędzy elektrodami łączówki na wylutowanym głośniku.
    szczepan9975 napisał:
    :

Dotknąłem baterią 9v wtyku do wzmacniacza od całej kolumny to każdy głośnik szumi więc chyba dobrze?
    Jak każdy to dobrze.
    Jeżeli regenerujesz głośniki, to wymień te kopułki. Przecież do regeneracji i tak musisz je odkleić.
    Regenerujesz oczywiście zgodnie z tym poradnikiem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1797404&highlight=

0
  • #7 28 Gru 2014 22:43
    szczepan9975
    Poziom 8  

Aha, jak ponad rok temu regenerowałem 4 głośniki w kolumnach altus 140, to tylko zerwałem stare górne zawieszenie, przykleiłem nowe i jakby ręcznie je ustawiłem, żeby nic nie obcierało i do tej pory gra.

0
  • #8 28 Gru 2014 23:55
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

W ten sposób aż prosisz się o kłopoty. Nie da się wycentrować cewki w ten sposób. Może miałeś szczęście że niecentryczność nie jest na tyle duża, aby przy normalnych wychyleniach membrany, cewka ocierała o brzegi szczeliny.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo