Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kablowe sterowanie oświetleniem, inteligentny dom

28 Gru 2014 19:11 1956 3
  • Poziom 7  
    Hej!

Jakie istnieją rozwiązania sterowania oświetleniem poza domowo wykonanym system zdecentralizowanym opartym na mikrokontrolerach dla domu? Do tej pory brałam pod uwagę właściwie tylko taki, bo wydawało mi się, że będzie najtańszy, ale nie wliczałam czasu poświęconego na jego stworzenie.

Interesuje mnie system kablowy, ze względu na wyższy stopień bezpieczeństwa, większą prędkość przesyłania danych i większą dowolność wyboru urządzeń, a budynek w którym system miałby wystartować nie ma jeszcze tynków.

Natknęłam się jeszcze na pomysł integracji oświetlenia z alarmem: Link Może ktoś zna źródła szerzej opisujące takie rozwiązanie?

Loxone?

Co jeszcze? Czy można takie instalacje potem rozbudować, ale już łącząc instalację kablową z bezprzewodową?

Z góry dziękuję!
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 1  
    Jeśli zależy Ci głównie na oświetleniu to dedykowanym rozwiązaniem jest system Philips Dynalite. Świetnie sprawdza się przy wielkich domach i mocno skomplikowanych przypadkach. Do standardowej wielkości domów polecałbym system KNX lub LCN. Wszystkie te systemy można później integrować z innymi urządzeniami i dowolnie rozbudowywać.
    Jak masz chwilę, zajrzyj na stronę do działu porady.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 2  
    System Ampio spełnia wszystkie założenia których oczekujesz ampiosystem.pl Ja mam w swojej firmie w ofercie parę różnych systemów ale w zasadzie tylko to instalujemy.
    Czyli jest decentralizacja, jest tańszy nawet od bezprzewodówek, jest oparty o komunikację CAN (czyli jedna z najlepszych magistral na świecie), co do zawodności to instalujemy go 2 i pół roku i jeszcze nie uszkodził nam sie ani jeden moduł. Wiem tez od producenta ze niedługo będzie go można rozbudowywać bezprzewodowo. Ja natomiast na twoim miejscu poleciałbym skrętką przez wszystkie wyłączniki oraz dodatkowo wyprowadził ją na wszelki wypadek na rogi budynku i nie podłączać. Inwestycja nieduża a nie będziesz musiała uciekać sie w przyszłości do radia.
  • Poziom 12  
    Loxone jak najbardziej polecam. Weź pod uwagę jedną bardzo ważną rzecz o której nie myśli się zwykle podczas tworzenia takiej instalacji. Wszystko musi być zrobione tak, by za 20 lat nikt nie miał problemu z naprawą takiego cuda. Jeśli skorzystasz z oferty jakieś mało znanej firmy to za jakiś czas może okazać się, że ona już nie istnieje i nie dostaniesz części na wymianę. Tworzenie własnej elektroniki w takim celu też jest bardzo kuszące ale świadomie u siebie czegoś takiego nie popełnię, ponieważ awaria gdy w tym domu zamieszka ktoś inny może okazać się trudna w naprawie. Skłaniałbym się do najbardziej znanych rozwiązań. KNX (drogi, ładne panele), Loxone (średni cenowo, można łączyć z KNX), sterowniki PLC, np Wago (tanie, możliwość łączenia z KNX, drogie moduły specjalne). Alarm oczywiście można zawsze zintegrować z resztą instalacji. Powiem więcej - nawet wypada tak zrobić:)