Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co zrobić helikopter, samolot, łódkę/motorówkę czy samochodzik rc?

28 Dec 2014 19:24 1140 18
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  Pomysłowy
  Level 11  
  Artur k. wrote:
  Za 200zł to Ty nawet pół porządnej aparatury nie kupisz...


  Artur ;) Jak ktoś powiedział:

  Quote:
  Nie możliwe, ale nie niewykonalne.


  Wiec jeśli kolega nie chce mieć czegoś "profesjonalnego" i idealnego to coś można pomyśleć.

  Jak kolega ma mikro-kontrolery i programator lub Arduino to można pomyśleć, ale to dużo zabawy. Jak masz czas na naukę i nie zniechęcisz się, oraz dozbierasz (pieniędzy) trochę to całkiem fajny model może wyjść. Nie znam się do końca, ale wiem że da się zrobić.

  I jeszcze pomysł przed wysłaniem wpadł mi pomysł, że możesz jeszcze przerobić sobie jakieś zdalnie sterowane autko które masz tylko w sumie: Po co? ;)
 • #4
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Pomysłowy wrote:
  I jeszcze pomysł przed wysłaniem wpadł mi pomysł, że możesz jeszcze przerobić sobie jakieś zdalnie sterowane autko które masz tylko w sumie: Po co?

  Kolego Pomysłowy - nie bądź taki pomysłowy. :)
  Jakby autor miał autko to by w tytule nie było takiego pytania:

  Quote:
  Co zrobić helikopter, samolot, łódkę/motorówkę czy samochodzik rc?
 • #5
  Pomysłowy
  Level 11  
  Ale z tego co zrozumiałem on chce coś zrobić, ale nie wie na co się zdecydować, a z tego co wiemy to możemy się domyślać no, ale dobrze mój pomysł nie był idealny ;) Przepraszam ;)
 • #6
  Artur k.
  Admin of Audio group
  No chce zrobić coś, ale po co miałby robić samochodzik RC gdyby już miał?
  Ja wiem, że w tym dziale trochę dalej jest taki temat, którego autor chce zrobić wzmacniacz ze wzmacniacza, ale to są raczej sporadyczne przypadki. :)
 • #7
  Pomysłowy
  Level 11  
  No widzisz :P . Chociaż w sumie może chce się nauczyć, może chcieć nawet jeśli ma takowy no ale... ;) A co do pytania to wystarczy trochę pomyśleć użyć wyobraźni jeśli się ją jeszcze posiada :D. Hmm... Jak na razie nic mi nie przychodzi do głowy po za mikro-kontrolerami lub wyciągnięciem "bebechów" z czegoś i użyciem pod siebie. :|
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  Pomysłowy
  Level 11  
  marcino774 wrote:
  Mam samochodzik, helikopter i łódkę ale chciałbym zrobić coś samodzielnie oraz nauczyć się czegoś nowego. Myślę raczej o wyciągnięciu "bebechów" z czegoś, ale kase też mogę pozbierać.


  A widzi kolega :) To na internecie jest pełno różnych ciekawych schematów :P Odbiornik i nadajnik mamy gotowy wystarczy tylko dostosować sobie silniki i zbudować "obudowę". Niby tak jakby banał no, ale jednak nie tak łatwo to zrobić. Możesz spróbować, ale może ktoś inny też Ci coś podpowie ;).
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  Pomysłowy
  Level 11  
  marcino774 wrote:
  Ok, dzięki Pomysłowy a masz jakiś schemat albo wiesz jak wpisać bo jak ja wpisałem to mi nic nie wyszło.


  Nie za bardzo rozumiem jaki chcesz schemat no, ale ok. A tym bardziej co wpisać. Jak byś mógł jaśniej ;)
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  Pomysłowy
  Level 11  
  Hmm... Nie wiem. Schematów to ja nie mam ale w Google powinno coś być. W każdym bądź razie nie wiem jak ci jeszcze pomóż. Poszukaj może coś w stylu: "Jak zrobić..." lub "How to..." (po angielsku może być więcej wyników). Tyle ode mnie.
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  krru
  Level 33  
  Normalna aparatura do zdalnego sterowania posiada oddzielnie odbiornik i oddzielnie urządzenia sterujące. Dodatkowo połączenia są w miare zestandaryzowane - wystarczy sprawdzić rodzaj i wiadomo czy będą współpracować.
  Z takich tanich zabawkach zwykle wszystko jest na jednej płytce i podłaczyć się da tylko to co było podłaczone standardowo - czyli np silnik DC i jakieś serwo (być może od razu silnik sterujący), albo dwa silniki. Podłaczenie czegoś innego niż było może być nieproporcjonalnie trudne. Więc, jeśli chcesz pobawić się dłużej to warto zakupić jakąś fabryczną aparaturę, szczególnie, że np. w przypadku modeli pływających lub latających łatwo stracic model jeśli aparatura będzie nie działać poprawnie. W sumie np. na allegro można za kilkadziesiąt zł kupić sensowne używane aparatury. A aparatura może służyć w wielu modelach, o ile wciągnie cię taka zabawa.
  Fabryczne pozespoły są dośc tanie, naprostsze małe serwa kosztują na allegro kilka zl. Oczywiście to plastyk i do sterowania kołami skrętnymi samochodu może być za słaby, ale ster w łódce poruszy.
  Poza samą konstrukcją weź pod uwagę łatwość sterowania. Znajomy modelarz podał mi kolejnośc, od najłatwiejszych:
  łódki
  samochody
  helikoptery
  samoloty

  Oczywiście żeby pobawić się łódką trzeba mieć jakiś akwen w okolicy.
  Ja kupiłem za jakieś 100zl aparaturę Modelcraft (poserwisową) - działa OK, tylko kabel do komputera był walnięty, ale to zwykła przejściówka USB-RS (TTL). Kupiłem też na allegro jakiś złom podwozia samochodu, który wyraźnie przeleżał wiele lat w szafie - 20 czy 30 zł. Do tego akumulator, regulator i serwo.
  Podwozie wyczyściłem, nasmarowałem, poprawiłem co trzeba, zamontowałem nowe serwo. Ładne nie jest, ale można poćwiczyć. W sumie wydałem troche więcej niż 200zł, ale chyba mniej niż 300zł.
 • #18
  User removed account
  User removed account