Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie elementów o wielu pinach w drobnych obudowach

p.kaczmarek2 29 Gru 2014 10:29 660 3
  • #1 29 Gru 2014 10:29
    p.kaczmarek2
    Poziom 23  

Witajcie moi drodzy.
    Na wstępie chciałbym życzyć wam wszystkich wesołego nowego roku.
    W tym temacie zamierzam poruszyć dość banalny problem, na który trafiłem dość niedawno.
    Zabawę z elektroniką zacząłem w tym miesiącu, ale już w internecie spotkałem się z dużą ilością układów które są w małych obudowach i mają wiele nóżek.
    Mógłby się ktoś bardziej doświadczony wypowiedzieć, jak sobie z tym radzić?
    Naukę kieruję w stronę mikrokontrolerów, a z tego co widzę, to bardzo wiele z nich jest w obudowach innych niż DIP.
    A to rodzi takie problemy:
    1. jak takie coś małego przylutować w domowych warunkach? np. 100 nóżek?
    2. jak wytrawić pod takie coś płytkę? Lakierem nie narysuję takich dokładnych ścieżek
    3. a co np. z "programatorami", gdzie układ scalony powinno się wkładać do gniazda? Są jakieś gniazda pod układy scalone w tych mniejszych/egzotycznych obudowach? W sieci widziałem tylko pod DIP.

Proszę o rady i opinię, wiążę dużo nadziei z elektroniką/mikrokontrolerami, a problem układów w drobnych obudowach wydaje się nie do przejścia!
    Pozdrawiam :)

0 3
  • #2 29 Gru 2014 10:49
    Jarek461
    Poziom 19  

1. lutownica kolbowa z odpowiednim grotem i flux a najlepiej to hotair i flux
    2. termotransfer albo Positiv 20 i naświetlarka UV
    3. do programatorów są specjalne przejściówki a jak nie masz to na drucikach dolutowanych do nóżek

0
  • #3 29 Gru 2014 11:08
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    1. jak takie coś małego przylutować w domowych warunkach? np. 100 nóżek?
    TQFP lutuje sie łatwo, niektórzy lutują małym grotem i cienką cyną po jednej, sprytniejsi zalewaja wiele nóżek naraz, lutując grotem typu mini fala, a jak nie maja pod reką, to lutują byle jak a później usuwaja zwarcia plecionką, wberw pozorom efekt końcowy jest bardzo dobry a cały proces nie trwa dłużej. Jescze inni lutuja gorącym powierzem, na pastę. Obudowy QFN to już trudno inaczej niż gorącym powierzem, a z BGA doświadczenia nie mam.

Cytat:
    2. jak wytrawić pod takie coś płytkę? Lakierem nie narysuję takich dokładnych ścieżek
    Metodą termotransferu.

Cytat:
    3. a co np. z "programatorami", gdzie układ scalony powinno się wkładać do gniazda? Są jakieś gniazda pod układy scalone w tych mniejszych/egzotycznych obudowach?
    Proramiuje sie ISP, to powoduje że mało kto chce korzystać z programatorów wymagających wkładania procesorów do programatora, podstawki do programowania elementów SMD istnieją - przynajmniej dla TQFP, ale po co to komu :)

0
  • #4 24 Lut 2015 16:43
    p.kaczmarek2
    Poziom 23