Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie agregatu prądotwórczego

29 Gru 2014 13:53 8451 28
  • Poziom 9  
    Wiem, że temat był już wałkowany ale został zamknięty, więc zakładam nowy.
    Przymierzam się do zakupu agregatu awaryjnego dla domu. Podejrzewam, że bez klęsk żywiołowych przepracuje on ok 3 dni w roku a obciążenie z jakim przyjdzie mu się zmierzyć to hydrofor, piec CO, lodówka i kilka żarówek. Zastanawiam się natomiast nad sposobem podłączenia i przyszły mi do głowy 3 rozwiązania:
    A. Kupić agregat jednofazowy. Fazę rozgałęzić i podłączyć między licznikiem a bezpiecznikami. Przy założeniu, że nie będę używał urządzeń innych niż jednofazowych.
    B. Kupić agregat 3 fazowy i podłączyć między licznikiem a bezpiecznikami.
    C. Kupić agregat 3 fazowy i kablem męskie-męskie łączyć z gniazdem trójfazowym w garażu po wcześniejszym ręcznym wyłączeniu bezpieczników za licznikiem. (Tak, wiem że rozwiązanie Murzyńskie ale "instalacja" jest już gotowa)

Tak, więc chciałbym was prosić o kilka porad i opinii.
    1) które rozwiązanie wydaje się wam najkorzystniejsze?
    2) Jaki agregat kupić? (Czy miliony Chińczyków mogą się mylić produkując swoje agregaty?)
    3) Czytałem że ktoś miał problemy z pracą pieca pod agregatem. Jak tego uniknąć?[/img]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Użytkownik obserwowany
    Obciążenia jakie masz?
    Przewód N też przełącza.
  • Poziom 9  
    No właśnie, N też warto przełączać czy może być na sztywno?

Obciążenie to hydrofor 1 - 1,5 KW
    Piec 100 W
    Lodówka pewnie też 100 W
    + kilka żarówek.

Wydaje mi się w wersji oszczędnościowej to 3 KW powinny dać radę, ale myslałem o 5 lub 6- Wszystko zależy od ceny....
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Użytkownik obserwowany
    Chińczyk ma napisane 3kVA a daje 2KVA.... Przełącznik ręczy czy automatyczny rozruch?
    Wiesz że trzeba zgłosić do zakładu energetycznego.
  • Poziom 9  
    Tak, wiem.
    Raczej myślałem o przełączniku ręcznym a rozruchu automatycznym. Instalacja nie będzie zbyt skomplikowana a pozwoli na obsługę przez kobietę.
  • Użytkownik obserwowany
    Sam już coś wybrałeś ? Pochwal się.
  • Poziom 9  
    Na razie to wszystko jest w fazie rozważania i analizy. (Po tym jak w wigilie wiatr zerwał druty na dwa dni..).

Myślałem raczej o czymś takim:

https://www.google.pl/search?q=KRAFTDELE+GERM...-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=MmGhVOqkBI2BPd2ygLgE
    lub to samo w wersji z rozruchem (co to za różnica czy kraft Welle czy kratf Delle jak chodzi o tą germanię na dalekim wschodzie)

https://www.google.pl/search?newwindow=1&q=KR...eQgYAB&ved=0CBsQBSgA&biw=1143&bih=707&dpr=0.9

lub coś co wygląda poważniej ale używane:

https://www.google.pl/search?newwindow=1&q=nu...msedr...0...1c.1.60.serp..0.5.442.5SHNxNrQAss
  • Użytkownik obserwowany
    A przełącznik sieć - Agregat i zabezpieczanie agregatu i przekroje przewodów ? Typ sieci jaki masz?
  • Poziom 9  
    Przełącznik naszkicowałem na schemacie. Tylko nie wiem czy N też przełączać czy na sztywno wpiąć.
    Teraz przyszło mi do głowy żeby zamiast przełącznika użyć przekaźnika I-II, w taki sposób aby po pojawieniu się napięcia na agregacie rozwarł styki licznik-dom a zwarł styki agregat-dom.

Instalacji Agregat-sieć jeszcze nie ma i miałem nadzieję tu się dowiedzieć jak to powinno wyglądać (zabezpieczenia, uziemienie, przekroje kabli).
    Typ instalacji - jest jaki jest. To jest dom budowany w latach 80 i nie bardzo widzę możliwość zrewidowania tej instalacji.
  • Użytkownik obserwowany
    Sam musisz wiedzieć jaki masz pobór mocy i typ sieci.

Przełącznik musi być atesty a nie pierwszy lepszy.

Napisałem ci jasno że N się przełącza ale czytać nie umiesz czy jak?
  • Poziom 9  
    Najprawdopodobniej TT
  • Użytkownik obserwowany
    Jak będziesz pewny 101% napisz kolejny post.
  • Poziom 9  
    To są różne agregaty do TT i do TN-C?
  • Moderator Elektrotechnika
    j.j.zantor napisał:
    Wiem, że temat był już wałkowany ale został zamknięty, więc zakładam nowy.

A dlaczego został zamknięty ?
    j.j.zantor napisał:
    Sorry, informację o N potraktowałem jako pytanie

opamp napisał:
    Przewód N też przełącza.

A znak zapytania tam był ?
    A co z ochroną przeciwporażeniową przy zasilaniu z agregatu kolegi jak ma kolega zamiar to rozwiązać .
  • Użytkownik obserwowany
    A wiesz co jest Projekt DTR WOT? Trzeb mieć komplet informacji żeby pomóc.
    Myślisz że podpina wtyczkę i wszystko działo.. a potem płaczą że TV spaliło albo z agregatu dym poleciał...
    j.j.zantor napisał:
    Jak bym wszystko wiedział to bym nie pisał na forum prośby o pomoc.

j.j.zantor napisał:
    To są różne agregaty do TT i do TN-C?

Nie ma agregatu do TT ani do TN- C .
    j.j.zantor napisał:
    dobrze że jesteś bo zamierzałem użyć przełącznika od kolejki PIKO.

Zły przełącznik nie nadaje się.
    j.j.zantor napisał:
    Instalacji Agregat-sieć jeszcze nie ma i miałem nadzieję tu się dowiedzieć jak to powinno wyglądać (zabezpieczenia, uziemienie, przekroje kabli)

A kto to ma wszystko policzyć my na forum , o pomiarze ochrony nie wspominamy bo po co.
    Jak zawsze w tym i innym przypadku tylko elektryk na miejscu może wskazać jak ma wyglądać taka instalacja połączyć to wszystko i zrobić pomiary . Przecież to ma używać twoja żona .
  • Poziom 9  
    Jeżeli agregat będzie zasilał piec (myślę, że chodzi Ci o pompkę cyrkulacyjną co) to agregat powinien być 50 Hz. Słyszałem o przypadku, że gość kupił chiński agregat i pompka co.nie ruszyła. Okazało się po pomiarze przyrządem, że prąd jest o częstotliwości 150 Hz a w danych techn. nie było to podane.
  • Poziom 27  
    j.j.zantor napisał:
    Teraz przyszło mi do głowy żeby zamiast przełącznika użyć przekaźnika I-II, w taki sposób aby po pojawieniu się napięcia na agregacie rozwarł styki licznik-dom a zwarł styki agregat-dom.

Ja bym z czymś takim niekombinował bo mogłaby być taka sytuacja, że styki się skleją lub niezdążą zgasić łuku i co wtedy?

j.j.zantor napisał:
    Kupić agregat 3 fazowy i podłączyć między licznikiem a bezpiecznikami.

A czy kolega wie co się dzieje z pozostałymi fazami po obciążeniu jednej fazy np. mocą 2kW?
  • Użytkownik obserwowany
    To założyć po prostu SZR np: Relpola
    Mają certyfikację i atesty , blokady dla ZE.

Sami przełączy na agregat przy braku fazy / faz i wróci do zasilania sieciowego jak uzna że wróciło do normy.
  • Poziom 27  
    opamp napisał:
    To założyć po prostu SZR np: Relpola
    Mają certyfikację i atesty , blokady dla ZE.

Tak tylko ja na 90% jestem przekonany że autor myślał o najtańszym rozwiązaniu bez świadomości zagrożenia.
  • Pomocny post
    Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Rozwiązaniem problemu będzie zastosowanie najprostszego ręcznego przełącznika zasilania agregat - 0 - sieć (I-0-II) z mechaniczną blokadą np. SF463 prod. Hager - koszt ok 500pln. Inna sprawa to jego odpowiednie podłączenie (osznurowanie).
    Co do agregatu to ja polecam z praktyki agregaty w obudowie dźwiękochłonnej typu Genezo min. 6kW 3F. W firmie mamy kilka a na budowie chodzą bezawaryjnie dziennie ok 2-10h.

Na ww. temat autorze tematu należy wykonać projekt techniczny w którym zostaną przeprowadzone stosowne obliczenia (po analizie układu sieci, innych czynników) oraz zastosowane rozwiązania techniczne abyś Ty oraz Twoja rodzina bezpiecznie mogli korzystać z inst. el.

P.S. Autorze tematu, Twoje szkice poglądowe z postu nr 1 nie są prawidłowe.

Pozdrawiam: JohnySpZOO

• Poziom 12  
    Podłączenie agregatu powinno być uzgodnione z ZE.
    Automatyka SZR obowiązkowa i podlega odbiorowi.
    Uprzedzając jakieś dziwne " a na co ? " - " a po co ? " opowiem taką krótka historyjkę :
    Wymieniałem na wsi przyłącze z nieizolowanego ( gałązki z drzewka je uszkodziły ) na izolowane. Zgłoszone w ZE - pogotowie zrobiło wyłączenie i zostałem dopuszczony , wjeżdżam na słup odpinam i jak mnie nagle nie pierdyknie . OK . Na dół i dawaj do chłopaków z pogotowia , że robotę spieprzyli i nie tą linię odpięli. Ale nie sprawdziliśmy na RG i wszystko ok. Co się okazało - jeden z mieszkańców kupił sobie agregat 3f i podłączył do sieci przez zwykłe gniazdo siłowe - żadnego SZR czy choćby rozłącznika. My wyłączmy a on z agregatu po drutach. Ciekawe jest to , że wtedy było to jego pierwsze odpalenie i powiem od razu , że ostatnie.
    Więc proszę - zatrudniajcie fachowców do pracy , która tego wymaga.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    aaarek1 napisał:
    Automatyka SZR obowiązkowa i podlega odbiorowi.
    Może kolega wyjaśnić dlaczego automatyka SZR jest obowiązkowa?
    Chyba kolega pomylił mieszkaniówkę z przemysłówką.
    W mieszkaniówce wystarczy zwykły ręczny przełącznik zasilania jak w poście powyżej napisałem. Do automatyki SZR potrzebujesz kolego agregat z autostartem bądź sterownik (układ) do podłączenia agregatu ze zwykłą stacyjką.
    Nie wspominam już o miejscu i sposobie podłączenia agregatu i jego uziemienia.

Inna sprawa to to iż bezmyślni ludzie są mądrzejsi i w sytuacjach wyłączenia zasilania na sieci nieświadomie podają napięcie. Sytuacji jest wiele.
  • Specjalista elektryk
    aaarek1 napisał:
    wjeżdżam na słup odpinam i jak mnie nagle nie pierdyknie
    A na kursie wszyscy się dziwią, jak bhpowcy każą zakładać uziemiacze z obu stron miejsca pracy...
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Kolego TWK, odbiegając od tematu zdziwił byś się jakie odstępstwa od tej reguły idą w środowisku branżowym w którym teraz zacząłem się poruszać. BHP nie ma nic do gadania, liczy się wykonana robota i czas podczas wyłączenia. W porównaniu do konkurencji moja firma stara trzymać się jakieś standardy zachowując rozsądek i dbając o bezpieczeństwo pracowników.

P.S. Wszystko wygląda pięknie do pierwszego wypadku.
  • Poziom 19  
    aaarek1 napisał:
    Automatyka SZR obowiązkowa

Nie jest obowiązkowa, obowiązkowy jest przełącznik źródła zasilania.

JohnySpZOO napisał:
    np. SF463 prod. Hager - koszt ok 500pln

Ja zastosowałem PRZK 63 firmy Spamel za mniej niż 200 zł.
    http://www.spamel.com.pl/scripts/product.php?...uny_rozlacznika=4063&Pokretlo_rozlacznika=W01

Polski, z atestem i wszelkimi dopuszczeniami do przełączania zasilania sieć - agregat.
    aaarek1 napisał:
    Podłączenie agregatu powinno być uzgodnione z ZE.

Kolega sprawdzi czy tak jest mamy agregat 4 kW ,proszę od odpisanie.
  • Poziom 9  
    Witam Posiadam agregat Fogo FH 5001 R i sprawdza sie bardzo dobrze do zasilania awaryjnego domu. Wazne jest zeby posiadał AVR jesli chcemy podpinac elektronike.
    Ja wybrałem agregat na 230V z tego powodu ze agregat jest równomiernie obciążony co w przypadku podpiecia agregatu 3 f w instalacje domu jest problem nierównomiernego obciążęnia faz. Jesli chodzi o przełącznik siec agregat Posiadam przełącznik I-0-II firmy PRZK 63 Spamel i sprawdza sie znakomicie. Pozdrawiam