Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop do cyfrówki ok. 2000zł

29 Gru 2014 18:37 3414 20
  • Poziom 11  
    Proszę o porady bo nie mam praktycznego doświadczenia z kupowaniem oscyloskopów. Poszukuję oscyloskopu w cenie ok. 2000zł (+/-)

Zastosowania: sprzęt i oprogramowanie na procesorach typu ATMEL (arduino 8 bitowe i czasem 32bitowe), ARM i zbliżonych ? głównie z automatyki budynkowej ale mamy też inne zlecenia np. naprawa robota zbierającego próbki, elektronika do maszyny sprzedającej napoje itp.
    Oscyloskop potrzebujemy do debuggowania układów analogowych (na styku kontroler-reszta świata np. czujniki) i cyfrowych (komunikacja I2C, oneWire, RS, EIB/KNX), reverse engineering układów przekazanych nam do zreperowania itp.

Mam 3 wybrane modele nad którymi się zastanawiam:

ISO-TECH 6072A-U (754-5513), najtańszy (2000zł) i 70MHz ? może wystarczający do tego zastosowania? Może pójść w niższą cenę?

Tektronix TBS-1000 (800-2972) ? specyfikacja bardzo zbliżona do tego pierwszego ale mimo to droższy (2300zł) i zastanawiam się czy to nie jest tak że ISO-TECH ma trochę ponaciągane parametry i np. warto Tektronix kupić bo będzie trzymał parametry niezależnie od liczby kanałów czy też podstawy czasu.

ISO-TECH IDS6152A-U (754-5525) ? cena bardzo zbliżona do Tektronix ale 150MHz a nie 70MHz. Więc może lepiej zainwestować zamiast w specyfikację to w lepszy tor analogowy?

Proszę o poradę.

Generalnie mam takie wątpliwości:
    * ISOTECH skłania mnie tryb equivalent sampling rate którego nie ma Tektronix. Jak często z tego w praktyce się korzysta?
    * ISOTECH ma pamięć 2mega points (w Tektronix tylko 2.5kpoints). To dziwna różnica i aż mi się w to nie chce do końca wierzyć. W czym może tkwić haczyk?
    * wiem, że często specyfikacja to jedno a to jak się to w życiu sprawuje to drugie. Czy to nie jest tak, że Tektronix może być lepszy ?ogólnie? tzn. lepiej trzymać parametry i mieć mniej naciąganą specyfikację.

Jakie jeszcze nowe sprzęty lub firmy powinienem wziąć pod uwagę przy tym zastosowaniu i przedziale cenowym?
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 41  
    @damago1 Rigol seria 2000, lub 1000Z.
    Zapomnij o tanim Tektronixie, chyba że musisz mieć znaczek.

Chińczyk o dziwnej nazwie ISO-TECH. Rigol najtańszy 1000Z ma 12Mpts. Tor analogowy, no ja przepraszam, ale w tanim chińczyku toru analogowego nie ma.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 31  
    Zobacz ofertę Agillent. Nie wiem jak oni stoją cenowo, ale na prawdę mają całkiem przyzwoite oscyloskopy. Tektronix spadł jakościowo.
  • Poziom 11  
    Z tego co się orientuję to te ISO-TECH to chyba są produkowane przez RS-Components (chociaż mogę się mylić). Więc to chyba jednak nie chińczyki chociaż to może być coś OEM-owane przez RS-Components.

A jeżeli chodzi o RIGOL lub Agillent to może ktoś by podał jakieś konkretne modele?
  • Poziom 41  
    @damago1 Podałem CI konkretne modele, seria 1000Z i 2000, to są te same oscyloskopy, z różnym pasmem.

RS-components, mał kiedyś Tektronixy ze swoim napisem. RS-components to sklep z częściami, nie producent. Ten ISO-TECH to jakiś ekstremalnie badziewny chińczyk, skoro nawet własnej nazwy się wstydzi.
  • Moderator Samochody
    Może Hantek MSO5102D?
    http://www.hantek.com/en/ProductDetail_83.html

Tylko ani Hantek ani ISO-Tech (chyba, bo nic konkretnego na jego temat nie mogę znaleźć) nie mają dekodera magistral, to tylko analizator/rejestrator stanów logicznych.
  • Poziom 11  
    De facto z tego co się dowiedziałem to Rigol też nie ma dekodera magistral. To znaczy ma jeżeli się dopłaci 800zł za odblokowanie tej funkcji. W ulotkach jest a w rzeczywistości jest do dokupienia. Inna sprawa że w praktyce to jest do obejścia jeżeli się ma ARDUINO to można podpiąć i przez Arduino dekodować I2C oraz RS-232. Fakt że trochę więcej zabawy.
  • Moderator Samochody
    Do magistral to może kupić USBee albo inne Saleae. Sporą ofertę oscyloskopów ma Siglent. Oni są producentem OEM i sprzedają je pod różnymi (nierzadko o wiele droższymi) markami, m.in. LeCroy.
  • Poziom 24  
  • Poziom 22  
    Osobiście nie posiadam, ale korzystałem właśnie z Rigola serii 1000, dokładnie 1074Z. Bardzo fajny w obsłudze, dosyć szybki, co do parametrów, to nie będę się rozpisywał, tutaj link do strony producenta: http://rigol.com.pl/pl/p/Rigol-DS1074Z/3
  • Poziom 11  
    Chcę się podzielić swoją decyzją i wrażeniami z pierwszych miesięcy użytkowania

Kupiłem RIGOL DS1054Z i jestem super zadowolony. Bardzo logiczna obsługa, działa wystarczająco szybko i bez lagów.

Jeżeli ktoś chce się pobawić 10minut (bez konieczności otwierania obudowy itp a jedynie wpisanie znalezionego w necie klucza) to ma odblokowane 100MHz (sprawdzone), oraz wszystkie zabawki jakie tylko ten sprzęt w sobie ma - dekodowanie RS232, I2C, mocno zaawansowane wyzwalania (z których pewnie nie będzie się w 90% korzystać), analizę fouriera FFT itp.

Przede wszystkim 4 kanały / 100MHz to jest coś co naprawdę się przydaje przy debugowaniu układów. Jeden można użyć do wyzwalania, a kolejne 3 powpinać w kolejne miejsca ścieżki sygnału i łatwo znaleźć gdzie nie tryka. Inne zastosowania: np. dwa kanały badają wejście układu a trzeci wyjście itp.

Minusy znalezione po kilku miesiącach intensywnego używania:
    * zapisywanie zrzutów ekranu na pendrive (fajne że jest do tego osobny guzik oznaczony drukareczką) działa wolno jeżeli oscyloskop jest obciążony - 4 kanały odpalone, jakieś pomiary włączone i krótka podstawa czasu). Czasem potrafi kilkadziesiąt sekund zapisywać. Robię tak że naciskam RUN/STOP potem drukareczkę i dopiero spowrotem RUN/STOP. Przy mniej obciążonym działa błyskawicznie.
    * czasem nie wiem co trzeba zrobić żeby uzyskać działającą transformatę fouriera. Nie ze wszysktimi podstawami czasu działa i coś jeszcze czasem trzeba zrobić. Nie badałem tego, pewnie do instrukcji trzeba by zajrzeć co tam trzeba ustawić.
    * przy wyświetalniu przebiegów w trybie X-Y jedyny tryb wyświetlania to POINT a nie VECTOR, czasem jest to mało czytelne na szybkozmiennnych fragmentach przebiegu
    * dekodowanie RS-232 (innych typu SPI itp na razie nie musiałem próbować) nie zawsze działa pewnie. Czasem trochę dziwnie bo przy zmienianiu podstawy czasu pokazuje raz dobrze [FF] , raz ze znakiem zapytania [FF?] jakby był jakiś błąd, raz jakieś inne znaki niż powinien [ED]. Jest to dość kapryśne. Problem w tym, że nie jest intuicyjne jaką podstawę czasu ustawić żeby było spoko, jeżeli układ działa ok to jest spoko, się trafi, jeżeli jest jakiś problem to trudno to zdebugować bo się nakładają problemy układu na problemy dekodera.

Jak widać to wszystko raczej zupełne pierdoły i generalnie jestem bardzo zadowolony z tego sprzętu. Nie kupiłbym chyba czegoś takiego - 4 kanały 100MHz i kupę dodatków za podobne pieniądze w innym sprzęcie. Wydałem dużo mniej niż miałem zamiar wydać bo celowałem w 200MHz i nie żałuję.
  • Poziom 22  
    damago1 a jak wygląda współpraca z komputerem? Korzystałeś z tej możliwości?
  • Poziom 41  
    @damago1 FFT działa na stosunkowo wolnej podstawie czasu względem badanego przebiegu. tzn na podstawie 2ns span sięgałby np 100GHz, a na 2ms sięgałby np 10MHz.
  • Poziom 11  
    Odnośnie współpracy z komputerem: próbowałem, podłączałem to do komputera przez USB, było trochę zabawy z zainstalowaniem odpowiedniego oprogramowania bo się sporo zmieniło od czasu wydania instrukcji obsługi i nie jest to zbyt intuicyjne jednak udało mi się wszystko spiąć. Jest 'wirtualny oscyloskop' można sterować z kompa i wszystko generalnie działa.

Moja intencja była taka, żeby przebiegi zrzucać do CSV na kompie i przetwarzać potem w Excelu bo na tym poziomie dużo łatwiej tworzyć reguły i formuły matematyczne (bawię się BEMF silników więc sporo matematyki). Generalnie dla mnie okazało się to mało przydatne bo (ze zrozumiałych względów - transmisja przez USB) odświeżanie na ekranie komputera jest dość ociężałe, możliwość zapisu do CSV jest dość uciążliwa więc w końcu zacząłem używać po prostu USB podpiętego do oscyloskopu i zrzucam ekrany do pliku przez przycisk 'Drukareczka'.

Podsumowując: podłączenie do kompa działa bez problemu, dla mnie okazało się to mało przydatne Pewnie jak bym poszukał lepszego wygodniejszego softu to może, ale nie miałem czasu się tym bawić.

Dodano po 9 [minuty]:

Odnośnie FFT: trochę problem z tym że oscyloskop nie informuje co mu się nie podoba. Po prostu nie wyświetla FFT i tyle. Nawet nie pisze 'parameter limmited'. Potem coś zmienię i zaczyna wyświetlać.

Od razu zaznaczę, że nie bawiłem się tym szczególnie bo okazało się, że szybciej wzrokiem na sygnale widzę jak jest zanieczyszczony niż jestem w stanie włączyć FFT, potem patrzyć tam na harmoniczne więc FFT używałem może ze 2-3 razy żeby zobaczyć jakiej częstotliwości jest jakaś harmoniczna. Jak chwilę pokombinowałem to mi się pokazało co trzeba i darowałem sobie zaglądanie do instrukcji obsługi (RTFM) żeby rozgryźć kiedy mu się coś nie podoba.

To nie tyle zarzut do oscyloskopu co stwierdzenie faktu, że oscyloskop + nieprzeczytana instrukcja obsługi w moim przypadku skutkuje stwierdzeniem że coś tam nieintuicyjnie działa. To tylko podkreśla fakt, że w pozostałych przypadkach (kursory, pomiary, itp. ) oscyloskop jest tak intuicyjny, że nie wymgaga specjalnie grzebania w instrukcji.

Druga taka nieintuicyjność to wyzwalanie typu 'nth'. Oczekiwałem, że będę mógł wyzwalać sygnał np. 3cim z kolei zboczem itp. a okazuje się że n-th działa w sposób sporo bardziej złożony i takiego prostego wyzwalacza typu 'n-te kolejne zbocze' po prostu nie ma.
  • Poziom 22  
    O, dzięki. Czy mógłbyś jeszcze napisać na czym polega ta uciążliwość zapisu do CSV? Bo to dosyć istotna funkcja. Działa powoli, a może trzeba się przebijać przez "setki" opcji i konfiguracji?
  • Moderator Samochody
    W Siglentach można na USB zapisywać CSV i jest to zawartość bufora pierścieniowego, w Rigolu tak to nie działa?
  • Poziom 11  
    Odnoszę się do programu UltraScope którego używałem (Ultrascope for DS1000Z Series). Tam jest guzik 'save CSV' który otwiera okno z nazwą pliku - uciążliwe jest to że zawsze proponuje tą samą nazwę pliku i albo w kółko nadpisujemy albo trzeba zmieniać nazwę za każdym zrzutem.Jeżeli nie zmieniam nazwy to znowu pyta 'overwrite?' a potem otwiera okienko 'save finished'... więc trzeba 3 kolejne okienka zamykać co jeden zrzut.

Po zrzucie możemy otworzyć plik w Excelu i okazuje się, że:
    - jest to plik oddzielony przecinami (CSV)
    - a dodatkowo liczby w tym pliku mają część tysięczną też oddzieloną przecinkiem (!).
    Więc robi się totalny misz-masz i nie da się ich automatycznie w Excelu podzielić na kolumny bo ... trzeba by najpierw co drugi przecinek zmienić na średnik a dopiero potem dałoby się to automatycznie podzielić. Przykład linii tego pliku CSV:

1,5000E+1,4,0000E-2,8,8,000E-2,0,0000E+0,

Więc de facto plik jest mało użyteczny bo nawet jeżeli się używa 1 kanału to do pliku on zrzuca zawsze 4 kanały.
  • Moderator Samochody
    To uroki naszego "locale" ;) też z tym walczyłem w Siglencie ale bo długich pertraktacjach z działem pomocy technicznej naprawili to... niemniej powinieneś móc zapisywać CSV na pendrive bezpośrednio z oscyloskopu i tam powinno być dobrze (separator dziesiętny '.', a separator kolumny ',').

Napisz do pomocy technicznej, że w ich programie, jeśli separatorem dziesiętnym jest ',' to separatorem kolumny powinien być ';'. Najpierw oczywiście upewnij się, że masz ostatnią dostępną wersję programu.
  • Poziom 11  
    Ale jaja. Okazało się, że mam rację z tym FFT !!!! Jest błąd w firmware oscyloskopu. Całość jest opisana po angielsku tutaj:

http://www.eevblog.com/forum/testgear/another-rigol-1000z-bug/

a chodzi o to, że najpierw trzeba wybrać jakąś funkcję matematyczną która bierze 2 argumenty (np. A+B) potem ustawić źródło dla 'B' - np. channel1, potem dopiero wybrać funkcję FFT, i wybrać ten sam kanał jako źródło fft. Dopiero wtedy FFT działa! A dokładniej: jeżeli kanał, który wybrano dla 'B' jest wyłączony to po wybraniu funkcji FFT (która nie używa przecież kanału 'B') niezależnie od tego jakie źródło podaliśmy dla FFT oscyloskop będzie pisał 'Invalid Data'.
  • Moderator Samochody
    Nuda... Siglent miał o wiele ciekawsze "kwiatki" w swoim firmware ;) ale z drugiej strony - i tak cud, że ktoś produkuje i sprzedaje takie oscyloskopy w tak niskich cenach.
  • Poziom 11  
    Słuchajcie, żeby rozwiązać problem z CSV napisałem własny program do obsługi tego oscyloskopu. Trzeba najpierw zainstalować NI-VISA full i można opalić mój program. Ściąga jednym kliknięciem zrzuty obrazu z oscyloskopu (i od razu zrzuca je do pliku i do clipboarda), to samo ze zrzutami pamięci (jeden klik robi poprawny plik CSV i wrzuca do clipboard. Można się też szybko bawić wykresami w samym programie.

http://ogrodowa.gosiewski.pl/publish/OscilloscopeCompanion/

Miłego używania.

P.S.
    Zrzucenie całej pamięci do CSV na samym oscyloskopie do USB trwa ponad półtorej godziny - plik 156MB. Za pomocą mojego programiku kilka sekund i od razu na PC.