Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja lutownicza - którą wybrać?

29 Gru 2014 19:29 2382 10
  • Poziom 6  
    Witam

Proszę o porady, którą z tych stacji lutowniczych wybrać:
    - Xytronic LF389D
    - Quick 936A
    - Solomon SR998
    - Solomon SL20ESD
    - Solomon SL10ESD

Założeniem był sprzęt do 200 zł, ale za coś porządnego jestem w stanie dopłacić. Proszę o ustosunkowanie swoich odpowiedzi, ew. propozycje innych stacji. Ma to być sprzęt jak na razie dla amatorskiej zabawy z elektroniką. :D
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    Osobiście z wymienionych wybrał bym Solomon SL20ESD ewentualnie Solomon SL10ESD. Obie te lutownice oraz ich siostra z wyświetlaczem LED właściwie niczym prócz sposobu nastawiania i prezentacji temperatury grota się nie różnią. Sam mam w pracy taką z wyświetlaczem LED - średnio pracuje kilka godzin w tygodniu - mam ją już ze 4-5 lat i nic się z tym nie dzieje. Za te pieniądze nic lepszego nie kupisz.
    Zastanawiałem się kiedyś nad kupnem stacji Xytronic -chyba nawet modelu który podałeś. Ogólnie wszystko z nią dobrze ale troszkę nie pasuje mi rozwiązanie polegające na grzaniu grzałką na 230V - to dla mnie nie do końca jest dobry pomysł. Z jednej strony chodzi o bezpieczeństwo użytkowania (choć o to bym się bardzo nie obawiał) ale i o zakłócenia które może taka lutownica wokół siebie wytwarzać.
  • Poziom 17  
    Witam

Osobiście mam sentyment do firmy Xytronic. W pracy mam LF1680 (z termopęsetą), natomiast w domu prywatnie LF9000 i tej nie zamieniłbym chyba za nic. Mam też Aoyue 2738 i używam tylko Hotaira bo grotówka to porażka.
    Podany przez Ciebie model Xytronic LF389D tak jak przedmówca napisał jest trochę "niebezpieczny".
    Na stronie http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=20&id_firmy=12 masz kilka stacji i nawet ceny.
    Na Solomonie osobiście nie pracowałem, a ten Quick 936A zalatuje mi trochę chińszczyzną (nie mylić z chińską, bo wszystkie są chińskie :D).
    Zależy od tego czy chcesz tego używać profesjonalnie czy hobbystycznie. Generalnie jeśli chcesz mieć dobrą stację to szukaj z grzałką minimum 80W (stabilniejsza temperatura).

Pozdrawiam
  • Poziom 6  
    Raczej hobbystycznie. Na NDN przeglądałem ale wszystko porządniejsze wykracza poza moje środki. Chyba zdecyduje się na SOLOMONA.
    I jeszcze mam pytanko kupować z ESD czy to konieczne tak to bym przyciął ze 20/30 zł :D

Dodano po 16 [minuty]:

Czy może pokusić się na tą o ile jeszcze aktualne :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14247806#14247806
  • Poziom 33  
    Hoyrak napisał:
    I jeszcze mam pytanko kupować z ESD czy to konieczne tak to bym przyciął ze 20/30 zł

Na to pytanie trudno odpowiedzieć.
    To trochę jak pytanie czy warto mieć pasy bezpieczeństwa w samochodzie. To nawet nie jest pytanie : czy zapinać pasy w samochodzie tylko czy chcesz aby one w twoim pojeździe były zainstalowane.
    Jeżeli będziesz miał do czynienia z układami czułymi na wyładowania elektrostatyczne i trzeba będzie wprowadzić reżim związany z tym montażem to warto.
    Jeżeli kupisz auto z pasami bezpieczeństwa to możesz zadecydować by ich nie zapinać ale jak auto pasów mieć nie będzie to decyzja by je zapiąć będzie nie do realizacji.
  • Poziom 17  
    Cena 220zł + wysyłka nawet nie taka straszna, ale za 290zł z przesyłką w NDN masz nową na gwarancji. Od razu zamów sobie groty. Osobiście polecam:
    44-510630 (B30) - cena 30zł + vat 22% (36,60zł brutto)
    44-510603 (B03) - cena

Oczywiście możesz też kupić tą z linku (jeśli wciąż aktualne) i groty np. tu:
    http://praud.pl/Wymienne-groty-lutownicy-307K

Sama stacja ma 100W kolbę i moim zdaniem będziesz z niej bardzo zadowolony.
  • Poziom 6  
    Ok dziękuję wszystkim za pomoc :)
  • Poziom 20  
    Dopnę się do tematu z jednym szybkim pytaniem. Przymierzam się do wyboru stacji lutowniczej do zastosowań amatorskich i mam już ogólne pojęcie o tym co i za ile, moje kryteria to wyświetlacz z pomiarem temperatury, zakres około 150-450 °C. Pytanie do Was brzmi, w jaką moc urządzenia celować?
  • Poziom 17  
    Moim zdaniem nie warto inwestować w kolby z grzałkami poniżej 80W. Niby grot ma 370°C, a podczas lutowania tego nie widać (np. lutując kondensatory na wielowarstwowej płycie głównej). Pracowałem już na starym poczciwym ELWIKU, jakichś chinolach jak AOYUE czy PT968 z 50W grzałką, oraz na Xytronicach z 80W i 100W kolbą.
    Wszystko zależy jakimi dysponujesz funduszami, do jakich prac będziesz jej używał oraz czy chcesz dobre urządzenie na lata? Ale ta decyzja należy już do Ciebie.

Aha i osobiście odradzam grzałki zintegrowane z grotem tak jak w Aoyue 2738 (jeden grzałko-grot ok. 50zł).

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Dziękuję za odpowiedź. Po małym kompromisie dotyczącym dolnego progu temperaturowego biorę pod uwagę WEP 937D+

Link do specyfikacji

Co prawda za 200 netto można już kupić tzw. Chińczyka z hotair, ale doszedłem do wniosku, że będzie mi to potrzebne tylko do rurek termokurczliwych.

Tak więc WEP 937D+ - co myślicie o wyborze tej stacji?

Przy okazji kupię kilka grotów (tu pytanie do Was jakich? - będę lutował THT, czasem jakiś demontaż w celu przeprowadzenia odzysku).

Z góry dziękuję i pozdrawiam.