Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PS4 - Czy kupno używanej konsoli jest legalne?

sauronek84 29 Dec 2014 19:30 2454 3
    sauronek84
    Level 10  
    Dobry wieczór,
    byc moze moje pytania wydadzą wam sie głupie lub nie na miejscu, ale chcialbym zyskac pewnosc przed dokonaniem transakcji.

Syn namawia mnie na kupienie mu używanej konsoli ps4 od kolegi, dwa pady, trzy gry, cena okazyjna. Sprawiłbym mu ja ale mam kilka wątpliwości:

- Czy po kupnie takiegos przętu łącząc sie z internetem sony nie zablokuje konsoli?
    - Można zalożyc konto (jest ono w ogóle wymagane?) na nowo? Na nowego uzytkownika? Czy konsola jest podpisana pod jednego użytkownika i "migracja" jest niemożliwa? Potrzebuej wtedy jakies dane logowania i hasła starego uzytkownika?
    - Czy to w ogóle legalne?

Chciałbym miec pewnośc, ze kupując konsolę po podłączeniu jej pod sieć nagle nie zablokuje się lub nie nastąpi ban. Cena jest okazyjna więc dlatego wolę dwa razy zyskać pewnośc niz później się zastanwaić co jest nei tak.

Z góry dziękuję za odp.
    pozdrawiam
    JohnyB1986
    Level 19  
    1. Tego nikt nie wie, czasem konsole blokowane są przez różne rzeczy; wirusy które powodują "niedozwolone ruchy" w sieci, wymuszanie innego proxy... jeżeli do tej pory nie jest zablokowana to małe szanse by normalnie użytkując została zablokowana w przyszłości.
    2. Można usunąć stare dane użytkowników i założyć na nowe konto. Obecnie wymaga się połączenia z internetem do pełnej funkcjonalności kont. Można poprosić byłego użytkownika by sformatował system i ustawimy sami wszystko od nowa.
    3. O ile konsola nie stanowi własności osoby trzeciej to legalne, pomimo tego że sony w licencjach wypisuje różne głupoty, które niewiele mają wspólnego z naszym polskim prawem.

Przy zakupie konsoli zwróciłbym uwagę czy jest dowód zakupu oraz ważna gwarancja producenta. Warto się zabezpieczyć bo ten sprzęt bywa dość awaryjny.
    sauronek84
    Level 10  
    Dziekuje za odp.
    Odnosnie pkt. 2
    Czyli bez znajomosci hasla i loginu obecnego uzytkownika nie wykonam skasowania jego konta? czy moga istniec dwa konta rownlolegle? Wiec poprosze go o wykonanie tego formatu w takim razie.

Do maja jest gwarancja, ale czytalem ze producencka to 1 rok + 1 rok przysluguje na podstawie ustawy konsumenckiej, nei wiem szczerze mowiac czy to prawda. Sprzet dziala, bo byl sprawdzany.
    JohnyB1986
    Level 19  
    Można założyć więcej kont. 1 rok gwarancji, jeżeli była kupiona przed 25 grudnia to mamy 6 miesięcy ochrony (więc istnieje domniemanie że wada była przy sprzedaży), i dwa lata na reklamacje ale po 6 miesiącach trzeba udowodnić że wada była w chwili sprzedaży. W praktyce nikt bez wykonanej na własny koszt ekspertyzy nie uzna takiej reklamacji. W tym wypadku liczyłbym bardziej na gwarancje producenta.