Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar w IBM T23 (thinkpad)

West 10 Maj 2005 18:14 1757 5
  • #1 10 Maj 2005 18:14
    West
    Poziom 14  

Witam!
    Bardzo dziwne objawy :). Zauważyłem że zegar w tym laptopie cały czas się spóżnia, może na tydzień jakieś 5 min. Bateryjka od zegara jest dobra, bo się nie zeruje, a pozatym cały czas ma włożoną tą właściwą baterię. W manualach i troubleshootingach :) nic o tym nie wspominają o spóźniającym się zegarze...
    Czekam na wszelkie sugestie...
    Pozdrawiam
    Paweł

• #2 11 Maj 2005 01:43
    Robert B
    Poziom 43  

Rzadko który komp ma dobrze chodzący zegarek - nawet te markowe potrafią mieć tandetne kwarce. Jedyna rada to synchronizacja z zegarem atomowym. Ja to robię za pomocą programu Bankrut - synchronizuje automatycznie.
    Nawet jako elektronikowi nie chciałoby mi się tarmosić lutownicą płyty i dobierać kwarc lub kondensatory.

• #3 11 Maj 2005 11:41
    West
    Poziom 14  

Dzięki za odpowiedź.
    Jak rzeczywiście trzeba coś lutować to lepiej bawić się w synchronizacje :)
    osobiście bankruta nie używam poszukam w necie może znajdę jakiś inny tylko do synchronizacji :).
    Jeszcze jedno pytanie czy możliwe żeby on tak zaczął działać po flaszowaniu biosa bo wcześniej nie było takich objawów. Ostatnio ( 5miesięcy temu) wgrałem najnowszy bios i jakiśtam program sterujący. Wcześniej jakoś nie zwracałem uwagę na zegar, może był w porządku...
    Pozdrawiam
    Paweł

• #4 12 Maj 2005 00:23
    Robert B
    Poziom 43  

Żeby sprawdzić czy Windows nie miesza czegoś z zegarem (który zresztą mógł się po prostu rozjechać) nie odpalaj go przez ten tydzień a później przy odpalaniu wejdź najpierw do biosu i sprawdź godzinę. Chyba że bios ma jakiś błąd. Trudno na razie to wyczuć. Daj znać o efektach.

• #5 12 Maj 2005 15:20
    West
    Poziom 14  

:) niezły pomysł; tylko jest jeden problem. Ja cały czas tego laptoka używam, ale koło 30 jadę na wycieczkę więc przed wyłączeniem sprawdzę godzinę i se zapiszę.
    Ale raczej przez update biosa nie jest możliwe aby się zegar "rozjechał" ?
    Pozdrawiam
    Pawł

• #6 03 Cze 2005 00:46
    West
    Poziom 14  

Witam !!
    Oto wyniki:
    Przed wyjazdem ustawiłem czas na laptoku zgodnie z komórką w biosie i zaraz po tym jak ponownie się podniósł wyłączyłem go. Odłożyłem do pokrowca i leżał tak przez tydzień (26 lipca - 3 czerwca). Podczas pierwszego włączenia odrazu wlazłem do biosa i sprawdziłem czas: zegar nie przestawił się ani minutki!!. Więc sprawa jest bardziej skomplikowana. Myślę że mogą być 2 przyczyny:
    1. Windows misza w zegarze. Niewiem jak i czym :(
    2. Zegar przestaje działać na chwilę jak przechodzi się do stanu wstrzymania (snu) lub też podczas wyłączania lcd (mniejsze prawdopodobieństwo)

Pytanie :
    Czy da się jakoś te hipotezy sprawdzić nie robiąc 100 uśpień i włączeń laptoka??

Z góry dzięki
    Paweł

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo