Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Względnie tani kompakt z trybem manualnym

29 Dec 2014 21:52 1896 10
  • Level 17  
    Witajcie,

kilka miesięcy temu pisałem tutaj, szukając używanej lustrzanki, aby zacząć naukę fotografii. Niestety nie miałem wówczas dość cierpliwości, żeby śledzić aukcje internetowe tudzież ogłoszenia lokalne i dałem sobie spokój. Przyszedł mi ostatnio do głowy inny pomysł. Chciałbym kupić dobrego, względnie taniego kompakta z trybem manualnym - czy sądzicie, że na początek nauki fotografii to wystarczy ? Wstępnie przeszedłem się po centrach handlowych i wytypowałem Olympusa SH-60, fajnie leży w ręce i ma spore możliwości - jedyny minus - dotykowy ekran.
    Bardzo bym prosił o wypowiedzenie się w temacie osób obeznanych z fotografowaniem, czy podobny zakup do kwoty 600-750 zł ma sens w kontekście tego, co napisałem ? Czy w tej cenie jest coś lepszego od wspomnianego Olympusa?

Pozdrawiam
  • Level 20  
    Obsługa trybu manualnego z ograniczonego do kilku przycisków interfejsu to katorga. Zanim cokolwiek ustawisz zmienią się warunki. Nie mniej kompaktem możesz uczyć się poprawnego kadrowania, a to znaczna część sukcesu. Tak czy inaczej od lustrzanki nie uciekniesz.
  • Level 39  
    Mam pozytywne doświadczenie z hybrydami Fuji. S9600 można kupić za grosze teraz (od 350 złotych). Pada pokrętło dial, ale w necie są dokładne instrukcje naprawy i nie trzeba do tego całego aparatu rozbierać. Oczywiście nie polecam jeśli chcesz manualne ostrzenie, bo pierścień na obiektywie ostrzy przez silnik.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    A ja namawiam na większe matryce. Albo dołożyć i kupić bezlusterkowca z matrycą APS-C, albo używaną "lustrzankę". Do nauki idealne. W pierwszym przypadku masz gwarancję, w drugim łatwiejszy dostęp do nastaw. Do tego również adapter systemowy i na początek jedno szkło stało ogniskowe 50/55mm. Nic więcej do nauki nie potrzeba. Ze względu na manuale odpuściłbym sobie Nikona. :) Mam kolegę, któremu doradziłem zakup 50D + Takumara 80/1.8 (większy budżet) i naprawdę daje rade. Co prawda miał styczność z nastawami manualnymi w bardzo starym kompakcie, tu marki nie pamiętam.
  • Level 17  
    Bezlusterkowiec to w moim budżecie NX100 - warta cokolwiek?
    Dołożyłbym do NX1000. :)
  • Level 17  
    Byłem wczoraj w Saturnie i tam koleś wyglądający na specjalistę odradzał Samsungi chociaż były na jakiejs mega promocji - podobno awaryjność duża...
  • Level 20  
    Zadaniem sprzedawcy w sieci jest nie sprzedanie produktu promocyjnego, ten bowiem sprzedaje się sam. Produkt taki ma jedynie przyciągnąć klienta do sklepu, by kupił produkt na którym sklep zarabia, a nie ten który idzie po zerowej marży. Poza tym sprzedawca z definicji nie jest obiektywny.

Wspomniany wyżej Fuji to legenda, nie miałem okazji wypróbować, bo prawie od razu poszedłem w lustrzanki, ale czytałem o nim mnóstwo dobrych opinii.
    Eee tam. Legendą to był 5600. :) Żarcik, ale miałem takiego i miło wspominam.
    Żonka miała NX1000 (sprzedałem koledze). Jako prezent na komunię kupowałem EX2F. W żadnym z aparatów nic złego się nie dzieje. :)
    A co "specjalista" z sieci zaproponował? ;)
  • Level 17  
    Tego Olympusa z pierwszego posta lub Sony HX300, ale pytałem o kompakt z trybem manualnym.
    Widziałem ciekawe makro z HX 200. Natomiast HX300 znacznie przekracza budżet. :) I nadal jest to nierozwojowy system z małą matrycą. Jedyną "zaletą" HX jest pokrycie w ogniskowych. No cóż, wszystko ma swoje wady i zalety. ;)