Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tektronix 2230 - Piski z zasilacza + resety po kilku minutach pracy

EBC41 30 Dec 2014 00:12 921 6
Tespol
    EBC41
    Level 28  
    Cześć,
    Dostałem dzisiaj od znajomego takie ustrojstwo. Leżało u niego w garażu nieużywane, od czasu kiedy kupił sobie nowy, cyfrowy oscyloskop. Po podłączeniu w domu, na pierwszy rzut oka zaobserwowałem kilka niepokojących objawów:

1. Przez cały czas z urządzenia wydobywają się piski o częstotliwości zbliżonej to częstotliwości odchylania pionowego w TV. Czy to normalne?

2. Po kilku minutach pracy częstotliwość piszczenia zaczyna pływać, czemu towarzyszy zmiana jasności (bardziej) i rozmiaru obrazu (mniej) na ekranie.

3. W momencie gdy częstotliwość pisku "schodzi" poniżej pewnego poziomu następuje totalny reset urządzenia, włącznie ze zgaśnięciem na chwilę diody przy przycisku POWER. Po trzech takich wydarzeniach zaniechałem dalszych prób używania tego oscyloskopu, tym bardziej, że za drugim razem miałem wrażenie, ze przy restarcie słyszę iskrzenie ze środka.

4. Poza tym urządzenie jest w pełni sprawne.

Oscyloskopu jeszcze nie otwierałem ale na co zwracać szczególną uwagę? Jak wywnioskowałem z dokumentacji serwisowej (swoją drogą rewelacyjnej) wszystkie napięcia potrzebne do pracy są wytwarzane przez przetwornicę impulsową. Domyślam się, że ze starości i od leżenia kilka pojemności elektrolitycznych będzie wymagało wymiany, czy coś jeszcze?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
    Freddy
    Level 43  
    Sprzęt jest pewnie zawilgocony, skoro leżał w garażu. Daj mu wyschnąć w mieszkaniu przez kilka dni.
    Jeśli to nie pomoże, to izopropyl i dmuchawa.
  • Tespol
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    @EBC41 Nie, aż tak piszczeć nie powinien, do sprawdzenia układ przetwornicy WN i zasilacz, być może siedzą elektrolity takie osiowe wlutowane pionowo.
    RitterX
    Level 39  
    To co opisujesz, czyli atrakcje akustyczne :) , są związane z przciążeniem przetwornicy zaporowej układu wysokiego napięcia. Przy przeciążeniu przetwornicy samodławnej częstotliwość nie będzie rosła lecz spadała. Przyczyną może być wilgoć jak również uszkodzenie tranzystorów w przetwornicy lub w sekcji powielacza WN. Tak na wyczucie, jeżeli czyszczenie nie pomoże to czeka cię wymiana czegoś w sekcji powielacza. Tak czy owak daj mu trochę czasu by wyschnął. Następnie weź odkurzacz i pędzel malarski - zwykły drewniany, jasne długie włosie i oczyść okolice przetwornicy z sadzy. A jak już będzie ci to tak dobrze szło :) to obleć w ten sam sposób resztę oscyloskopu :) . Odkurzacz po to byś nie zasyfił siebie i pomieszczenia.
    EBC41
    Level 28  
    Cześć. Nie miałem za dużo czasu ale powróciłem do tematu. Próbowałem dostać się do sekcji WN w tym oscyloskopie i pomimo tego, że nie udało mi się ściągnąć tej blachy, zobaczyłem coś innego. W środku jest pełno śmierdzącego pyłu tytoniowego. Jest go najwięcej na elementach będących na wysokim potencjale. Nawet ładnie to wygląda, bo znajdujące się pod ochronną plastikową klapką ścieżki zasilacza WN, przyciągneły ten pył przez soldermaskę. Obstawiam, że gdy uda mi się dostać pod blachę ekranującą całe WN to zobacze wszystko dokładnie pokryte tym czymś.

Tymczasem mam problem żeby to ściągnąć. Odkręciłem wszystkie śruby mocujące ale blacha jest cały czas przez coś trzymana. Przeglądałem service manual i nie znalazłem tam (choć może kiepsko szukałem) sposobu na dobranie się tam. Ktoś pomoże?
    marek kolbusz
    Level 16  
    Osłona zasilacza ma kilka śrub z tyłu oscyloskopu, min. poniżej gniazda zasilania.
    Odkręcenie wszystkich i tak nie pozwala na bezproblemowe wyjęcie wspomnianej blachy, trzeba po prostu ją nieco przymusić do opuszczenia zajmowanego miejsca.
    Po oczyszczeniu bloku należy sprawdzić napięcie na C940 powinno być stabilne ok.42V względem masy stabilizatora wstępnego ( uwaga potencjał sieci ! )
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    @marek kolbusz z tego co pamiętam, to chyba trzeba ją trochę ponaginać aby wyszła, ale za to łatwiej wchodzi.