Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolorofon Eurolite TS-5 - nie działa sterownik lampy

Saroyan 30 Dec 2014 00:52 1020 3
    Saroyan
    Level 10  
    Witam

Słowem wstępu - organizujemy sylwester i mam dwa kolorofony do naprawy.
    Nie pali się główna lampa żarowa 24V 250W. Sprawdziłem transformator - jest ok. Zostaje płytka. Widać ślady przegrzewania na zaciskach triaka BTA06/600, więc stawiam na to, że to on tutaj stwarza problem, gdyż jako element wykonawczy zwykle jest najbardziej dobijany. Jutro dopiero będę miał pewność, bo potrzebuję krokodylki i żarówkę do testu (zasilacz reg. 0-30V zmontowałem z kitu AVT).

W sklepie dostępne są BT136/600 4A, BT137/800 8A. Jest jeszcze BTA10/600. Zastanawiam się, który wybrać i jak to się ma do żarówki 250W. Czy powiedzmy jak It (RMS) triaka to maks 4A a po podaniu napięcia na tą żarówkę wychodzi 10A z prawa Ohma to ten triak spali się w mig czy nie?

Chcę kupić od razu zamiennik tego triaka, bo kosztuje niewiele.

Może zepsuło się tam coś innego, ale ciężko mi teraz dojść co to może być. Z zacisku wychodzącego z głównego sterownika zaobserwowałem napięcie 10V na zewnętrznych względem środkowego pina, więc jakiś sygnał dochodzi. Tą naprawę traktuję raczej jako eksperyment, bo specem w dziedzinie elektroniki nie jestem ;-)

Pozostałe elementy to Optotriak 3021 na środku, zenerek i tranzystor 1015 po prawej na wejściu sterowania.

ps jak coś to możecie przerzucić ten temat do oświetlenia scenicznego :>
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Przecież TS-5 to nie jest kolorofon, tylko skaner...

Triak jest dobry, to urządzenie nie uruchamia żarówki jeśli się nie uruchomi poprawnie - na początku, po włączeniu powinien ruszyć lusterkiem w celu kalibracji. Jeśli kalibracja nie przechodzi, to urządzenie nie włącza żarówki.
    Ponadto o ile pamiętam, urządzenie sterowane jest z DMX, jeśli nie przełączysz na tryb auto, a nie otrzymuje sygnału DMX, to też się nie uruchomi.

Widzę że u Kolegi kompletny brak wiedzy na temat tego za co się bierze...
    Saroyan
    Level 10  
    Miałem 4 takie skanery do przejrzenia. Miałeś rację problemem nie był triak... ktoś to już naprawiał i dał inne podstawki pod żarówkę. Wystarczyło tą żarówką poruszyć w gnieździe. Nie wiem jak poprzednio tego nie zauważyłem...

Podczas kalibracji jest tak, że płyty ustawiają się w pozycji startowej (na czujniki zbliżeniowe), lusterko jedzie cały czas do ogranicznika a żarówka zaświeca się bez zwłoki. Tak włączały mi się 3 poprzednie skanery.
    Tego sterowania z... DMX Controla 192 nie będzie, bo złodzieje zdążyli porozcinać przewody od sterowania. Już w zasadzie mieli wynieść wszystkie 8 skanerów, ale zdążyli tylko dwa zanim właściciel się zorientował. Nas zadowoli sterowanie z wbudowanego mikrofonu :>

No nie mam wiedzy, bo się dopiero tego uczę:>
    Nic to - temat można chyba zamknąć.

Pozdrawiam
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Saroyan wrote:
    Wystarczyło tą żarówką poruszyć w gnieździe.

Gniazdo należy bezwzględnie wymienić i to jak najszybciej. Opisany objaw świadczy o niepoprawnym styku, co grozi kłopotami. Jeśli dobrze kojarzę, to tam jest żarówka typu ELC 24V/150W co oznacza prąd 10A! Z takim prądem nie ma żartów!