Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głębokościomierz jak go zrobic?

hqjwpbcq1 30 Dec 2014 07:20 1389 14
    hqjwpbcq1
    Level 8  
    Witam,chciał bym wiedzieć jak zrobić głębokościomierz dość precyzyjny tak od 1-10 m, w jak najmniejszej skali, który na danej głębokości przypuśćmy 2 m uruchamiał jakiś sygnał dźwiękowy bądź świetlny z diod,jeżeli ktoś wie na ten temat coś i może mi pomóc w złożeniu takiego zestawu,bądź wskazówek jak złożyć taki zestaw, był bym zobowiązany. Układ ma pracować pod wodą.
    jarek_lnx
    Level 43  
    A czego głębokość chesz mierzyć, w jakim środowisku układ będzie pracować?
    hqjwpbcq1
    Level 8  
    Pod wodą od metra do 10m. Ale w sumie bez różnicy,na głębokości 2-3m układ uruchamiał coś i to jest najważniejsze :)
    hqjwpbcq1
    Level 8  
    A więc?...jakieś sugestie? pomocne linki bądź schematy?
    jarek_lnx
    Level 43  
    W takim trazie pomiar ciśnienia hydrostatycznego jest najprostszym rozwiazaniem.
    2-3m słupa wody daje ciśnienie 20-30kPa Czujnik ciśnienia może być nawet mechaniczny, membrana sprężyna i styki, możesz użyc elektronicznego, przy elektronicznym musisz zadbać o to aby woda nie przedostała sie do czujnika, układ elektroniczny to będzie komparator i zapewne tranzystor może i przekaźnik zależnie od tego co chesz załączać.
    hqjwpbcq1
    Level 8  
    A czujnik ciśnienia MD-PS002? na ebayu za 8-10 zł jakoś złożyć taki układzik i było by bardzo małe urządzenie :) ?
    hqjwpbcq1
    Level 8  
    Ktoś mi jeszcze pomoże ?
    hqjwpbcq1
    Level 8  
    Ale to nie jest na tyle małe..Jak bym potrzebował to urządzenie mogło by mieć wymiary tak,4x3 max 5x4 poda mi ktoś schemat jak zrobić coś takiego ? , badź osobe która mi złorzy Za opłatą takie urządzenie?
    waldek63
    Level 15  
    Nic tak małego 3x5mm nie znajdziesz masz trzy sposoby na pomiar głębokości 1. echosonda 2. Pomiar ciśnienia 3 .Pomiar mechaniczny np. obciążnik i sznur o pomiarze optycznym zapomnij woda rozprasza światło no i klarowność nie do pokonania proponuje kupić sonar wędkarski to cena od około 600zł
    Oprysk Stonki
    Level 29  
    hqjwpbcq1 wrote:
    Pod wodą od metra do 10m. Ale w sumie bez różnicy,na głębokości 2-3m układ uruchamiał coś i to jest najważniejsze :)

To w końcu jak, gdy wysokość słupa cieczy osiągnie 2 metry układ ma zadziałać?
    hqjwpbcq1
    Level 8  
    chodziło mi o wymiary 3cm szerokości i 5cm długości,mniej więcej,rzeby układ po zanurzeniu sie na głębokość 2m sie uruchamiał i włączał jakiś sygnał świetlny badź dźwiękowy.
    hqjwpbcq1
    Level 8  
    Bez różnicy mi w jaki sposób będzie działać to urządzenie,najważniejsze jest to żeby było jak najmniejsze i jak najlżejsze :) i jak już mówiłem,jeżeli ktoś ma schemat czegoś takiego bądź może mi coś takiego napisać/narysować,wysłać listę części,był bym bardzo wdzięczny,bo na forum o nurkowaniu mówiono mi o zegarkach z miernikiem głębokości,ale mi nie jest potrzebne 10 urządzeń w zegarku tylko to jedno do mierzenia głębokości które pewnie jest malutkie skoro upchneli to w zegarku jako jedno z 10 urządzeń w tym otóż zegarku,i do tego coś co aktywuje ten sygnał dźwiękowy i świetlny :)
    hqjwpbcq1
    Level 8  
    md-ps002 co jeszcze potrzebuję, aby z tego złożyć takie małe urządzonko?