Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PWM vs Przetwornica. Zastosowania dużej mocy (pytanie).

mikioli 30 Gru 2014 09:44 705 7
  • #1 30 Gru 2014 09:44
    mikioli
    Poziom 2  

Witam!

Moje pytanie dotyczy wad sterowania diodami led za pomocą "gołego" PWM'a w stosunku do sterowania za pomocą przetwornicy generującej prąd ciągły. Szczególnie interesują mnie zastosowania dużej mocy. Czy sterowanie włącz wyłącz istotnie zmniejsza trwałość sterowanych w ten sposób diod?

Dziękuję za szybką odpowiedź.

0 7
  • Mitronik
  • #2 30 Gru 2014 11:39
    Steryd3
    Poziom 32  

Ekspertem tej dziedziny nie jestem ale z tego co kojarzę przetwornice też zazwyczaj są układami impulsowymi a więc w swym działaniu wykorzystują jakąś formę modulacji szerokości impulsów PWM. Gdyby tak nie było i były by to układy liniowe to zawłaszcza przy dużych mocach straty mocy na elementach wykonawczych tych układów były by ogromne, co objawiało by się dużą ilością "produkowanego" ciepła. Jedyną różnicą która może zaistnieć między tymi rozwiązaniami to taka, że dedykowane układy przetwornic zwykle mają pomiar prądu w sprzężeniu zwrotnym co zapewnia bezpieczeństwo pracy diodom LED.

0
  • Mitronik
  • #3 30 Gru 2014 12:00
    fuutro
    Poziom 43  

Przy gołym PWM bez dławika możesz mieć niższą jasność a więc możesz ubić szybko diody. Roman już jakiś czas temu opisał uniwersalne i mało upierdliwe rozwiązanie zasilania diod Led różnej maści.

0
  • #4 30 Gru 2014 14:11
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Zależy jaki ten PWM , przykłądowo jeśli na taśmę LED z rezystorami zasilaną nominalnie z 12V podasz PWM 12V to nie ma problemu, jeśli spróbujesz podać PWM ze źródła napieciowego o dużej wydajności wprost na diody bez ograncizenia pradu to coś musi zadymić, ale to dlatego że przekrroczysz prąd maksymalny, jeśli PWM będzie mieścił sie w parametetrach katalogowych LED to na trwałość nie wpłynie.

PWM na długich przewodach może też powodować EMI.

0
  • #5 30 Gru 2014 17:23
    mikioli
    Poziom 2  

fuutro napisał:
    Przy gołym PWM bez dławika możesz mieć niższą jasność a więc możesz ubić szybko diody. Roman już jakiś czas temu opisał uniwersalne i mało upierdliwe rozwiązanie zasilania diod Led różnej maści.

Tak właśnie o taki PWM mi chodziło. Często wykonanie sterowania jasnością jest wykonane właśnie w ten sposób zamiast proponowanego w datasheetach driver'a będącego w zasadzie step-down przetwornicą. Możesz mi dokładniej wyjaśnić co ma "jasność" do trwałości? Tymbardziej w kontekście takim jak napisał kolega poniżej.

jarek_lnx napisał:
    Zależy jaki ten PWM , przykłądowo jeśli na taśmę LED z rezystorami zasilaną nominalnie z 12V podasz PWM 12V to nie ma problemu, jeśli spróbujesz podać PWM ze źródła napieciowego o dużej wydajności wprost na diody bez ograncizenia pradu to coś musi zadymić, ale to dlatego że przekrroczysz prąd maksymalny, jeśli PWM będzie mieścił sie w parametrach katalogowych LED to na trwałość nie wpłynie.

PWM na długich przewodach może też powodować EMI.

Oczywiście zamierzam ograniczyć prąd malutkim rezystorem. BTW przy zasilaniu dla "znamionowego punktu pracy" to ewentualne spalenie przy pwm miało by wynikać z jakiś znacznych pojemności pasożytniczych? EMI?

Dziękuję kolegom za odpowiedzi. Chciałbym się jednak upewnić w jakich przypadkach są stosowane powyższe metody zasilania. Mam rozumieć ,że PWM bez dławika daje gorszą jakość ,ale jest prostszy w implementacji w przeciwieństwie do przetwornicy?

0
  • #6 30 Gru 2014 18:09
    fuutro
    Poziom 43  

Przetwornice i PWM nie są osobnymi sprawami - często są powiązane i to mocno. Np na timerku 555 zrobisz prosty regulator PWM o w sumie stałej częstotliwości. A co gdy dodasz tranzystor kluczujący, dławik, diodę i nawet proste układy kontroli prądu? Masz całkiem znośną przetwornice. Poszukaj tematu z frazą odwrócony step-down.

0
  • #7 30 Gru 2014 19:01
    mikioli
    Poziom 2  

fuutro napisał:
    Przetwornice i PWM nie są osobnymi sprawami - często są powiązane i to mocno. Np na timerku 555 zrobisz prosty regulator PWM o w sumie stałej częstotliwości. A co gdy dodasz tranzystor kluczujący, dławik, diodę i nawet proste układy kontroli prądu? Masz całkiem znośną przetwornice. Poszukaj tematu z frazą odwrócony step-down.

Kolego wiem co to przetwornica, ale także widziałem ,że steruje się jasnością bez dławika sterując gołym przebiegiem prostokątnym o różnym wypełnieniu. Dla oka i tak nie ma to większego znaczenia. Moje pytanie wynikło z konieczności sterowania cyfrowego jasnością + koniecznością izolacji układu cyfrowego od obwodu mocy. Przy konstrukcji przetwornicy o stałym napięciu wyjściowym mamy gwarancję kompensacji różnych obciążeń , dodając za taką przetwornicą chopper możemy sterować jasnością z przyzwoitą dokładnością za pomocą jednego sygnału. Jeśli chciałbym aby "logiką/PWM'em" przetwornicy zarządzał układ odizolowany to oprócz sterowania choppera musiałbym przeciągać sprzężenie zwrotne od wyjścia... wolałbym tego nie robić...

Mimo wszystko dziękuję za pomoc i zainteresowanie :P

PS. Przetwornica na 555? Toć są ukł. dedykowane w tej samej cenie.

0