Witajcie!
Jest to pierwszy test produktu na portalu elektroda.pl. Na wstępie zapraszam do zapoznania się z recenzją tabletu Samsung Galaxy Tab S 8.4. Zachęcam również do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi urządzenia.
Jak wszyscy wiemy - rynek tabletów obfituje w nowości. Producenci prześcigają się w stosowaniu coraz to nowych rozwiązań, byleby tylko przyciągnąć klienta.
W czołówce tego wyścigu znajduje się firma Samsung, aktualnie posiadająca w swojej ofercie kilka linii tabletów. W czerwcu tego roku odbyła się premiera nowej flagowej serii - Galaxy Tab S. Została ona bardzo entuzjastycznie przyjęta zarówno przez konsumentów, jak i media. Czy słusznie?
Specyfikacja
Wyświetlacz: 8.4" Super AMOLED, 2560 x 1600px (16 x 10), 359ppi,
Chipset: Exynos 5 Octa 5420 - cztery rdzenie Cortex A15 (1.8GHz), cztery rdzenie Cortex-A7 (1.3GHz) oraz układ graficzny Mali T628 MP6
RAM: 3GB
Wbudowana pamięć Flash: 16GB
Slot na karty pamięci: TAK (do 128GB)
Aparat główny: 8Mpx, dioda LED
Aparat przedni: 2.1Mpx
Łączność: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4GHz, 5.0 GHz), Bluetooth 4.0
Lokalizacja: GPS, GLONASS
Czujniki: Akcelerometr, Czytnik linii papilarnych, Czujnik żyroskopowy, Czujnik geometryczny, Czujnik pola magnetycznego, Czujnik RGB
Złącza: microUSB 2.0, jack 3.5mm
Akumulator: 4900 mAh
System operacyjny: Android 4.4.2 KitKat
Inne: dioda podczerwieni, Wi-Fi Direct
Wymiary: 212.8 x 125.6 x 6.6 [mm]
Waga: 294g
Wygląd
Na pierwszy rzut oka flagowy tablet Samsunga wygląda jak większy brat Galaxy S5.
"Plecki" urządzenia wykonane zostały z przyjemnego w dotyku gumowanego plastiku z charakterystycznymi wypustkami. Z tyłu znajdują się również klipsy (umożliwiające zamocowanie dedykowanego futerału), aparat oraz dioda LED.
Ramka znajdująca się na bokach wykonana została z pozłacanego plastiku, dzięki czemu wygląd Tab S nabiera swoistego charakteru. Trzymając tablet w pozycji wertykalnej użytkownik z prawej strony znajdzie przycisk ON / OFF oraz regulator głośności, poniżej zamontowane zostały: dioda podczerwieni oraz slot na karty microSD. Lewa strona została niezagospodarowana. Na górnej krawędzi znajduje się głośnik oraz mikrofon, na dolnej zaś znaleźć można drugi głośnik, wyjście audio-jack 3.5mm oraz złącze microUSB.
Front urządzenia prezentuje się typowo dla produktów południowokoreańskiego producenta. Na górze znajdują się: czujnik oświetlenia oraz aparat przedni, pod nimi dumnie prezentuje się 8.4-calowy ekran otoczony przez cienkie ramki. Pod wyświetlaczem widnieją przyciski: "home", wielozadaniowości oraz powrotu. Całość pokryta jest szkłem odpornym na zarysowania.
Tym, co wyróżnia testowany produkt na tle konkurencji jest grubość na poziomie 6.6mm oraz niewielka waga - 294g. Kombinacja ta pozwala na wygodne trzymanie urządzenia w jednej dłoni nawet przez dłuższy czas.


Wykonanie
Można stwierdzić, że jakość wykonania oraz użytych komponentów stoi na wysokim poziomie. Podczas użytkowania tabletu ma się wrażenie, że obcuje się z urządzeniem z "wyższej półki", mimo iż w dużej części do jego produkcji wykorzystano plastik.
Tworzywo, z którego wykonany został tył tabletu jest odporne na zarysowania, a co najważniejsze - nie brudzi się i nie widać na nim tłustych odcisków palców.
Tafla hartowanego szkła również spełnia swoje zadanie, oczywiście, patrząc na ekran pod pewnym kątem można doszukać się drobnych rysek, jednak pod żadnym względem nie wpływają one na wygodę korzystania z urządzenia. Przyczepić mogę się jedynie do kawałka czerwonego plastiku chroniącego diodę podczerwieni, który w testowanym egzemplarzu nie był idealnie spasowany.
Ergonomia
Jestem zdania, że 8-calowe tablety to optymalny wybór do codziennego użytku. Tezę tę podczas testów potwierdził Galaxy Tab S 8.4. Połączenie lekkości i kompaktowych rozmiarów dało bardzo dobre rezultaty i spowodowało, że z urządzenia korzysta się w sposób bardzo komfortowy.
Gumowany plastik zastosowany na "pleckach" bardzo dobrze sprawdza się w praktyce, dzięki czemu Tab S trzyma się pewnie nawet jedną dłonią.
Wąskie ramki wokół ekranu również wpływają na przyjemność korzystania z tabletu, ułatwiając obsługę.
Problemy pojawiają się po przejściu do trybu horyzontalnego. Umiejscowienie głośników powoduje, że zasłaniamy je dłonią, zaś po odwróceniu urządzenia o 180° możemy przypadkowo wcisnąć przycisk regulacji głośności. Początkowo łatwo również dotknąć przycisku "wstecz" lub wielozadaniowości. Jednak można się do tego przyzwyczaić i po pewnym czasie przypadkowe "powroty" lub niezamierzona zmiana poziomu głośności zdarzają się stosunkowo rzadko.
Ekran
Galaxy Tab S wyposażony został w 8.4-calowy, pojemnościowy ekran Super AMOLED pracujący w rozdzielczości 2560 x 1600px (16 x 10). Tak wysoka rozdzielczość daje w rezultacie zagęszczenie pikseli na poziomie 359ppi, co jest jednym z najlepszych wyników na rynku.
Ktoś może powiedzieć, że rozdzielczość WQXGA jest bezsensowna i wystarczy zwykłe "FullHD". Osobiście zgadzam się z tym twierdzeniem, ale tylko połowicznie. Uważam, że w smartfonach i phabletach rozdzielczość powyżej 1080p jest niezauważalna, natomiast w urządzeniach wyposażonych w ekrany o rozmiarach powyżej 7 cali rozdzielczość ta daje wymierne korzyści. Najłatwiej zauważyć to przeglądając treści z dużą ilością tekstu lub schematy zawierające bardzo cienkie linie. Dzięki zastosowaniu matrycy pracującej w wysokiej rozdzielczości czcionki są bardzo ostre, a wyświetlane obrazy (pod warunkiem odpowiedniej jakości) prezentują się fenomenalnie.
Odpowiedzialna jest za to matryca Super AMOLED. Charakteryzuje się ona znakomitym odwzorowaniem czerni, nasyconymi kolorami o dużej głębi, ogromnym kontrastem oraz dużymi kątami widzenia.
Warto zwrócić uwagę na to, że ekran wyświetla ponad 90% kolorów z palety Adobe RGB, co jest wynikiem o 20% lepszym od standardowych matryc LCD.
Oczywiście można się przyczepić, że biel mogłaby być "bielsza", a barwy mogłyby lepiej odwzorowywać rzeczywistość, jednak moim zdaniem ekran w Galaxy Tab S 8.4 jest jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym na rynku.
Bateria.
Wbudowany akumulator ma pojemność 4900mAh, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę znikomą grubość urządzenia.
Charakterystyczną cechą dla matryc AMOLED jest zwiększony pobór energii podczas wyświetlania obrazów z dużym udziałem bieli. Dlatego podczas przeglądania stron internetowych przy wysokich ustawieniach jasności wskaźnik naładowania baterii topniał w oczach.
Ekran pracuje w wysokiej rozdzielczości, co jeszcze bardziej obciąża baterię.
Jak zatem poradził sobie Galaxy Tab S?
W cyklu mieszanym, przy średnich ustawieniach jasności, ekran może pracować ciągle przez ok. 6h. Czas ten zostaje skrócony do ok. 3,5h podczas grania w wymagające gry.
Podczas oglądania filmów na tych samych ustawieniach można osiągnąć do 8h pracy ekranu.
Z moich obserwacji wynika, że podczas normalnego użytkowania tablet poprosi nas o podłączenie do ładowarki po upływie jednego lub półtora dnia.
W tym miejscu warto również wspomnieć o trybach oszczędzania energii zastosowanych w testowanym urządzeniu. W ustawieniach dostępne są dwie możliwości:
- Tryb oszczędzania energii,
- Tryb bardzo niskiego zużycia energii.
Pierwszy z nich pozwala na zmniejszenie ilości prądu pobieranego przez chipset, ograniczenie aplikacji działających w tle oraz przejście w tryb skali szarości.
Drugi tryb znacznie ogranicza funkcjonalność Galaxy Tab S, dając nam dostęp jedynie do kilku wybranych aplikacji i to w skali szarości, ale w zamian oferuje bardzo niskie zużycie energii.
Wydajność
Galaxy Tab S napędzany jest przez chipset Exynos 5420 przełączający się między dwoma czterordzeniowymi procesorami opartymi na rdzeniach: Cortex-A15 taktowanych zegarem 1.8GHz oraz Cortex-A7 o taktowaniu 1.3GHz. Pierwszy z nich odpowiada za bardziej wymagające operacje, np. gry; drugi zaś wykazuje mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną i dochodzi do głosu podczas wykonywania prostych czynności. Chipset został oceniony w programie GeekBench 3 na 848 punktów w trybie pojedynczego rdzenia oraz całościowo na 2560 punktów.
Tablet w benchmarku AnTuTu uzyskał wynik 37382pkt. Klasyfikuje go to poniżej Samsuga Galaxy S5 i nieco powyżej Nexusa 5, co stanowi o względnie wysokiej wydajności.
Nawet w najbardziej wymagających aplikacjach oraz grach trudno jest dostrzec utratę płynności.
Tablet bez zająknięcia radzi sobie również z obsługą treści internetowych oraz plików PDF, dzięki czemu surfowanie po Internecie oraz czytanie gazet / magazynów jest przyjemnością.
Inaczej rzecz się ma podczas korzystania z interfejsu użytkownika - TouchWiz. Niestety klatkowanie animacji, drobne przycięcia są na porządku dziennym, a problem pogłębia się po uruchomieniu wielu aplikacji w tle. Samsung od wielu lat boryka się z tym problemem, jednak mimo upływu czasu, niewiele się zmieniło, co źle świadczy o podejściu firmy do klienta.

Oprogramowanie
TouchWiz ma również swoje dobre strony: zapewnia dużą funkcjonalność oraz wiele możliwości personalizacji. Omówmy kilka z ciekawszych funkcji.
Jeśli z tabletu ma korzystać więcej niż jedna osoba, przydatna okaże się funkcja tworzenia kont użytkowników. Dzięki niej można stworzyć do ośmiu kont ze zdefiniowanym zestawem danych oraz aplikacji. Możliwa jest również ochrona ważnych dla nas danych za pomocą hasła.
Aplikacja SideSync 3.0 pozwala na zdalne kontrolowanie smartfonów marki Samsung na ekranie Galaxy Tab S.
Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji na komputerze RemotePC pozwala na obsługę jego zawartości z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem połączenia z siecią. Funkcja nie działa płynnie, jednak w kryzysowych sytuacjach może okazać się zbawienna.
Po przesunięciu palcem od prawej krawędzi ekranu pojawia się przybornik z aplikacjami pozwalający na podzielenie ekranu pomiędzy dwiema aplikacjami.
Kolejna funkcjonalność tabletu, która zainteresuje głównie rodziców to Kids Mode, który zapewni dzieciom bezpieczną zabawę, a rodzicom pewność, że dziecko nie usunie ważnych danych.
Zima nieraz zmusza do założenia rękawiczek, które utrudniają korzystanie z ekranów pojemnościowych. Producent wyszedł naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i zaimplementował w ustawieniach funkcję zwiększania czułości wyświetlacza.
Co ciekawe - dla użytkowników testowanego tabletu firma Samsung przygotowała wiele gratisów, wśród nich znajdziemy bezpłatne wydania: Gazety Wyborczej, Newsweek'a, Rzeczpospolitej czy Businesweek. Dodatkowo, za darmo otrzymujemy 7 audiobooków, 12 filmów w jakości HD do obejrzenia w aplikacji VOD, pakiet samochodów w grze Asphalt 8, 50GB przestrzeni dyskowej na platformie Dropbox oraz pakiet Hancom Office.
W tym miejscu warto również wspomnieć o wbudowanym w przycisk "home" czytniku odcisków palców. Niestety, podobnie jak w przypadku Galaxy S5 nie zawsze rozpoznawał on linie papilarne, co powoduje, że funkcja ta jest niewygodna w codziennym użytku.
Mankamentem testowanego przeze mnie urządzenia był również czujnik oświetlenia, który nie zawsze reagował na zmiany jasności otoczenia. Nie spotkałem się jednak z podobną opinią wśród innych użytkowników, co pozwala sądzić, że była to wada jedynie udostępnionego mi egzemplarza.

Multimedia
Galaxy Tab S jest bardzo dobrym urządzeniem multimedialnym. Preinstalowany odtwarzacz wideo radzi sobie z odtwarzaniem większości kodeków, a znakomity ekran powoduje, że chcemy oglądać więcej i więcej. Aplikacja umożliwia również wyłączenie trybu "Kino AMOLED" zwiększającego nasycenie kolorów.
Aplikacja Muzyka posiada wszystkie potrzebne funkcje, dostępny jest manualny equalizer oraz predefiniowane ustawienia. Dźwięk wydobywający się z głośników jest wyraźny z dobrze zarysowaną "górą", natomiast brakuje tonów niskich. Na najwyższych ustawieniach głośności dźwięk ulega lekkim zniekształceniom. Mimo to, głośniki można uznać za bardzo przyzwoite, zwłaszcza porównując je z ofertą konkurencji. Lepiej sprawa ma się po podłączeniu słuchawek. Dźwięk jest krystalicznie czysty, dynamiczny z wyraźnie zaznaczonymi tonami niskimi oraz wysokimi. Można zatem uznać, że jest to jeden z najlepszych produktów muzycznych w tej klasie.
Aparat
Aparat główny zaopatrzony został w 8Mpx matrycę CMOS oraz diodę doświetlającą LED. Podobnie jak większość sensorów w segmencie mobilnym aparat robi dobre zdjęcia z niewielką ilością szumów i realistyczną reprodukcją kolorów w dobrych warunkach oświetleniowych, natomiast gdy warunki te są niekorzystne, na fotografiach pojawiają się szumy, a kolory stają się wyblakłe.
Aplikacja aparatu oferuje duże możliwości konfiguracji oraz predefiniowane tryby, w tym również HDR.
Aparat przedni (2.1Mpx) nie zachwyca jakością zdjęć ani przechwytywanego wideo. Fani "selfie" powinni zadbać o dobre oświetlenie, gdyż w słabych warunkach oświetleniowych fotografie prezentują znikomą ilość szczegółów.
Podsumowanie
Firma Samsung wykonała kawał dobrej roboty. Galaxy Tab S 8.4 to jeden z najciekawszych produktów w swojej klasie. Pomimo wszędobylskiego plastiku, dzięki starannemu wykonaniu urządzenie sprawia bardzo dobre wrażenie. Niewielka waga i kompaktowe rozmiary sprawiają, że tablet jest poręczny i znakomicie nadaje się do codziennego użytku.
Zastosowany wyświetlacz Super AMOLED jest jednym z najlepszych na rynku i to w dużej mierze on zapewnia Galaxy Tab S przewagę nad konkurencją.
Ogólna wydajność jest zadowalająca, jednak utraty płynności podczas korzystania z interfejsu bywają mocno irytujące. Funkcjonalność tabletu stoi na wysokim poziomie i w pewnym stopniu rekompensuje bolączkę nakładki TouchWiz.
Podczas trwania testów urządzenie wywarło na mnie bardzo dobre wrażenie.
Z czystym sumieniem mogę go polecić osobom szukającym uniwersalnego tabletu z bardzo dobrym wyświetlaczem, dla których minusy opisane niżej nie są priorytetami.
Plusy:
+Ekran Super AMOLED
+Materiał pokrywający tył
+Jakość dźwięku w słuchawkach
+Waga
+Jakość wykonania
+Tryby oszczędzania energii
+Funkcjonalność
+Galaxy Gifts
Minusy:
-Lagujący interfejs
-Zaledwie 16GB wbudowanej pamięci
-Umiejscowienie głośników
-Topornie działający skaner odcisków palców
-Zawieszający się czujnik oświetlenia
Jest to pierwszy test produktu na portalu elektroda.pl. Na wstępie zapraszam do zapoznania się z recenzją tabletu Samsung Galaxy Tab S 8.4. Zachęcam również do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi urządzenia.
Jak wszyscy wiemy - rynek tabletów obfituje w nowości. Producenci prześcigają się w stosowaniu coraz to nowych rozwiązań, byleby tylko przyciągnąć klienta.
W czołówce tego wyścigu znajduje się firma Samsung, aktualnie posiadająca w swojej ofercie kilka linii tabletów. W czerwcu tego roku odbyła się premiera nowej flagowej serii - Galaxy Tab S. Została ona bardzo entuzjastycznie przyjęta zarówno przez konsumentów, jak i media. Czy słusznie?

Specyfikacja
Wyświetlacz: 8.4" Super AMOLED, 2560 x 1600px (16 x 10), 359ppi,
Chipset: Exynos 5 Octa 5420 - cztery rdzenie Cortex A15 (1.8GHz), cztery rdzenie Cortex-A7 (1.3GHz) oraz układ graficzny Mali T628 MP6
RAM: 3GB
Wbudowana pamięć Flash: 16GB
Slot na karty pamięci: TAK (do 128GB)
Aparat główny: 8Mpx, dioda LED
Aparat przedni: 2.1Mpx
Łączność: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4GHz, 5.0 GHz), Bluetooth 4.0
Lokalizacja: GPS, GLONASS
Czujniki: Akcelerometr, Czytnik linii papilarnych, Czujnik żyroskopowy, Czujnik geometryczny, Czujnik pola magnetycznego, Czujnik RGB
Złącza: microUSB 2.0, jack 3.5mm
Akumulator: 4900 mAh
System operacyjny: Android 4.4.2 KitKat
Inne: dioda podczerwieni, Wi-Fi Direct
Wymiary: 212.8 x 125.6 x 6.6 [mm]
Waga: 294g
Wygląd
Na pierwszy rzut oka flagowy tablet Samsunga wygląda jak większy brat Galaxy S5.
"Plecki" urządzenia wykonane zostały z przyjemnego w dotyku gumowanego plastiku z charakterystycznymi wypustkami. Z tyłu znajdują się również klipsy (umożliwiające zamocowanie dedykowanego futerału), aparat oraz dioda LED.
Ramka znajdująca się na bokach wykonana została z pozłacanego plastiku, dzięki czemu wygląd Tab S nabiera swoistego charakteru. Trzymając tablet w pozycji wertykalnej użytkownik z prawej strony znajdzie przycisk ON / OFF oraz regulator głośności, poniżej zamontowane zostały: dioda podczerwieni oraz slot na karty microSD. Lewa strona została niezagospodarowana. Na górnej krawędzi znajduje się głośnik oraz mikrofon, na dolnej zaś znaleźć można drugi głośnik, wyjście audio-jack 3.5mm oraz złącze microUSB.
Front urządzenia prezentuje się typowo dla produktów południowokoreańskiego producenta. Na górze znajdują się: czujnik oświetlenia oraz aparat przedni, pod nimi dumnie prezentuje się 8.4-calowy ekran otoczony przez cienkie ramki. Pod wyświetlaczem widnieją przyciski: "home", wielozadaniowości oraz powrotu. Całość pokryta jest szkłem odpornym na zarysowania.
Tym, co wyróżnia testowany produkt na tle konkurencji jest grubość na poziomie 6.6mm oraz niewielka waga - 294g. Kombinacja ta pozwala na wygodne trzymanie urządzenia w jednej dłoni nawet przez dłuższy czas.



Wykonanie
Można stwierdzić, że jakość wykonania oraz użytych komponentów stoi na wysokim poziomie. Podczas użytkowania tabletu ma się wrażenie, że obcuje się z urządzeniem z "wyższej półki", mimo iż w dużej części do jego produkcji wykorzystano plastik.
Tworzywo, z którego wykonany został tył tabletu jest odporne na zarysowania, a co najważniejsze - nie brudzi się i nie widać na nim tłustych odcisków palców.
Tafla hartowanego szkła również spełnia swoje zadanie, oczywiście, patrząc na ekran pod pewnym kątem można doszukać się drobnych rysek, jednak pod żadnym względem nie wpływają one na wygodę korzystania z urządzenia. Przyczepić mogę się jedynie do kawałka czerwonego plastiku chroniącego diodę podczerwieni, który w testowanym egzemplarzu nie był idealnie spasowany.


Ergonomia
Jestem zdania, że 8-calowe tablety to optymalny wybór do codziennego użytku. Tezę tę podczas testów potwierdził Galaxy Tab S 8.4. Połączenie lekkości i kompaktowych rozmiarów dało bardzo dobre rezultaty i spowodowało, że z urządzenia korzysta się w sposób bardzo komfortowy.
Gumowany plastik zastosowany na "pleckach" bardzo dobrze sprawdza się w praktyce, dzięki czemu Tab S trzyma się pewnie nawet jedną dłonią.
Wąskie ramki wokół ekranu również wpływają na przyjemność korzystania z tabletu, ułatwiając obsługę.
Problemy pojawiają się po przejściu do trybu horyzontalnego. Umiejscowienie głośników powoduje, że zasłaniamy je dłonią, zaś po odwróceniu urządzenia o 180° możemy przypadkowo wcisnąć przycisk regulacji głośności. Początkowo łatwo również dotknąć przycisku "wstecz" lub wielozadaniowości. Jednak można się do tego przyzwyczaić i po pewnym czasie przypadkowe "powroty" lub niezamierzona zmiana poziomu głośności zdarzają się stosunkowo rzadko.
Ekran
Galaxy Tab S wyposażony został w 8.4-calowy, pojemnościowy ekran Super AMOLED pracujący w rozdzielczości 2560 x 1600px (16 x 10). Tak wysoka rozdzielczość daje w rezultacie zagęszczenie pikseli na poziomie 359ppi, co jest jednym z najlepszych wyników na rynku.
Ktoś może powiedzieć, że rozdzielczość WQXGA jest bezsensowna i wystarczy zwykłe "FullHD". Osobiście zgadzam się z tym twierdzeniem, ale tylko połowicznie. Uważam, że w smartfonach i phabletach rozdzielczość powyżej 1080p jest niezauważalna, natomiast w urządzeniach wyposażonych w ekrany o rozmiarach powyżej 7 cali rozdzielczość ta daje wymierne korzyści. Najłatwiej zauważyć to przeglądając treści z dużą ilością tekstu lub schematy zawierające bardzo cienkie linie. Dzięki zastosowaniu matrycy pracującej w wysokiej rozdzielczości czcionki są bardzo ostre, a wyświetlane obrazy (pod warunkiem odpowiedniej jakości) prezentują się fenomenalnie.
Odpowiedzialna jest za to matryca Super AMOLED. Charakteryzuje się ona znakomitym odwzorowaniem czerni, nasyconymi kolorami o dużej głębi, ogromnym kontrastem oraz dużymi kątami widzenia.
Warto zwrócić uwagę na to, że ekran wyświetla ponad 90% kolorów z palety Adobe RGB, co jest wynikiem o 20% lepszym od standardowych matryc LCD.
Oczywiście można się przyczepić, że biel mogłaby być "bielsza", a barwy mogłyby lepiej odwzorowywać rzeczywistość, jednak moim zdaniem ekran w Galaxy Tab S 8.4 jest jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym na rynku.
Bateria.
Wbudowany akumulator ma pojemność 4900mAh, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę znikomą grubość urządzenia.
Charakterystyczną cechą dla matryc AMOLED jest zwiększony pobór energii podczas wyświetlania obrazów z dużym udziałem bieli. Dlatego podczas przeglądania stron internetowych przy wysokich ustawieniach jasności wskaźnik naładowania baterii topniał w oczach.
Ekran pracuje w wysokiej rozdzielczości, co jeszcze bardziej obciąża baterię.
Jak zatem poradził sobie Galaxy Tab S?
W cyklu mieszanym, przy średnich ustawieniach jasności, ekran może pracować ciągle przez ok. 6h. Czas ten zostaje skrócony do ok. 3,5h podczas grania w wymagające gry.
Podczas oglądania filmów na tych samych ustawieniach można osiągnąć do 8h pracy ekranu.
Z moich obserwacji wynika, że podczas normalnego użytkowania tablet poprosi nas o podłączenie do ładowarki po upływie jednego lub półtora dnia.
W tym miejscu warto również wspomnieć o trybach oszczędzania energii zastosowanych w testowanym urządzeniu. W ustawieniach dostępne są dwie możliwości:
- Tryb oszczędzania energii,
- Tryb bardzo niskiego zużycia energii.
Pierwszy z nich pozwala na zmniejszenie ilości prądu pobieranego przez chipset, ograniczenie aplikacji działających w tle oraz przejście w tryb skali szarości.
Drugi tryb znacznie ogranicza funkcjonalność Galaxy Tab S, dając nam dostęp jedynie do kilku wybranych aplikacji i to w skali szarości, ale w zamian oferuje bardzo niskie zużycie energii.
Wydajność
Galaxy Tab S napędzany jest przez chipset Exynos 5420 przełączający się między dwoma czterordzeniowymi procesorami opartymi na rdzeniach: Cortex-A15 taktowanych zegarem 1.8GHz oraz Cortex-A7 o taktowaniu 1.3GHz. Pierwszy z nich odpowiada za bardziej wymagające operacje, np. gry; drugi zaś wykazuje mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną i dochodzi do głosu podczas wykonywania prostych czynności. Chipset został oceniony w programie GeekBench 3 na 848 punktów w trybie pojedynczego rdzenia oraz całościowo na 2560 punktów.
Tablet w benchmarku AnTuTu uzyskał wynik 37382pkt. Klasyfikuje go to poniżej Samsuga Galaxy S5 i nieco powyżej Nexusa 5, co stanowi o względnie wysokiej wydajności.
Nawet w najbardziej wymagających aplikacjach oraz grach trudno jest dostrzec utratę płynności.
Tablet bez zająknięcia radzi sobie również z obsługą treści internetowych oraz plików PDF, dzięki czemu surfowanie po Internecie oraz czytanie gazet / magazynów jest przyjemnością.
Inaczej rzecz się ma podczas korzystania z interfejsu użytkownika - TouchWiz. Niestety klatkowanie animacji, drobne przycięcia są na porządku dziennym, a problem pogłębia się po uruchomieniu wielu aplikacji w tle. Samsung od wielu lat boryka się z tym problemem, jednak mimo upływu czasu, niewiele się zmieniło, co źle świadczy o podejściu firmy do klienta.





Oprogramowanie
TouchWiz ma również swoje dobre strony: zapewnia dużą funkcjonalność oraz wiele możliwości personalizacji. Omówmy kilka z ciekawszych funkcji.
Jeśli z tabletu ma korzystać więcej niż jedna osoba, przydatna okaże się funkcja tworzenia kont użytkowników. Dzięki niej można stworzyć do ośmiu kont ze zdefiniowanym zestawem danych oraz aplikacji. Możliwa jest również ochrona ważnych dla nas danych za pomocą hasła.
Aplikacja SideSync 3.0 pozwala na zdalne kontrolowanie smartfonów marki Samsung na ekranie Galaxy Tab S.
Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji na komputerze RemotePC pozwala na obsługę jego zawartości z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem połączenia z siecią. Funkcja nie działa płynnie, jednak w kryzysowych sytuacjach może okazać się zbawienna.
Po przesunięciu palcem od prawej krawędzi ekranu pojawia się przybornik z aplikacjami pozwalający na podzielenie ekranu pomiędzy dwiema aplikacjami.
Kolejna funkcjonalność tabletu, która zainteresuje głównie rodziców to Kids Mode, który zapewni dzieciom bezpieczną zabawę, a rodzicom pewność, że dziecko nie usunie ważnych danych.
Zima nieraz zmusza do założenia rękawiczek, które utrudniają korzystanie z ekranów pojemnościowych. Producent wyszedł naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i zaimplementował w ustawieniach funkcję zwiększania czułości wyświetlacza.
Co ciekawe - dla użytkowników testowanego tabletu firma Samsung przygotowała wiele gratisów, wśród nich znajdziemy bezpłatne wydania: Gazety Wyborczej, Newsweek'a, Rzeczpospolitej czy Businesweek. Dodatkowo, za darmo otrzymujemy 7 audiobooków, 12 filmów w jakości HD do obejrzenia w aplikacji VOD, pakiet samochodów w grze Asphalt 8, 50GB przestrzeni dyskowej na platformie Dropbox oraz pakiet Hancom Office.
W tym miejscu warto również wspomnieć o wbudowanym w przycisk "home" czytniku odcisków palców. Niestety, podobnie jak w przypadku Galaxy S5 nie zawsze rozpoznawał on linie papilarne, co powoduje, że funkcja ta jest niewygodna w codziennym użytku.
Mankamentem testowanego przeze mnie urządzenia był również czujnik oświetlenia, który nie zawsze reagował na zmiany jasności otoczenia. Nie spotkałem się jednak z podobną opinią wśród innych użytkowników, co pozwala sądzić, że była to wada jedynie udostępnionego mi egzemplarza.




Multimedia
Galaxy Tab S jest bardzo dobrym urządzeniem multimedialnym. Preinstalowany odtwarzacz wideo radzi sobie z odtwarzaniem większości kodeków, a znakomity ekran powoduje, że chcemy oglądać więcej i więcej. Aplikacja umożliwia również wyłączenie trybu "Kino AMOLED" zwiększającego nasycenie kolorów.
Aplikacja Muzyka posiada wszystkie potrzebne funkcje, dostępny jest manualny equalizer oraz predefiniowane ustawienia. Dźwięk wydobywający się z głośników jest wyraźny z dobrze zarysowaną "górą", natomiast brakuje tonów niskich. Na najwyższych ustawieniach głośności dźwięk ulega lekkim zniekształceniom. Mimo to, głośniki można uznać za bardzo przyzwoite, zwłaszcza porównując je z ofertą konkurencji. Lepiej sprawa ma się po podłączeniu słuchawek. Dźwięk jest krystalicznie czysty, dynamiczny z wyraźnie zaznaczonymi tonami niskimi oraz wysokimi. Można zatem uznać, że jest to jeden z najlepszych produktów muzycznych w tej klasie.


Aparat
Aparat główny zaopatrzony został w 8Mpx matrycę CMOS oraz diodę doświetlającą LED. Podobnie jak większość sensorów w segmencie mobilnym aparat robi dobre zdjęcia z niewielką ilością szumów i realistyczną reprodukcją kolorów w dobrych warunkach oświetleniowych, natomiast gdy warunki te są niekorzystne, na fotografiach pojawiają się szumy, a kolory stają się wyblakłe.
Aplikacja aparatu oferuje duże możliwości konfiguracji oraz predefiniowane tryby, w tym również HDR.
Aparat przedni (2.1Mpx) nie zachwyca jakością zdjęć ani przechwytywanego wideo. Fani "selfie" powinni zadbać o dobre oświetlenie, gdyż w słabych warunkach oświetleniowych fotografie prezentują znikomą ilość szczegółów.



Podsumowanie
Firma Samsung wykonała kawał dobrej roboty. Galaxy Tab S 8.4 to jeden z najciekawszych produktów w swojej klasie. Pomimo wszędobylskiego plastiku, dzięki starannemu wykonaniu urządzenie sprawia bardzo dobre wrażenie. Niewielka waga i kompaktowe rozmiary sprawiają, że tablet jest poręczny i znakomicie nadaje się do codziennego użytku.
Zastosowany wyświetlacz Super AMOLED jest jednym z najlepszych na rynku i to w dużej mierze on zapewnia Galaxy Tab S przewagę nad konkurencją.
Ogólna wydajność jest zadowalająca, jednak utraty płynności podczas korzystania z interfejsu bywają mocno irytujące. Funkcjonalność tabletu stoi na wysokim poziomie i w pewnym stopniu rekompensuje bolączkę nakładki TouchWiz.
Podczas trwania testów urządzenie wywarło na mnie bardzo dobre wrażenie.
Z czystym sumieniem mogę go polecić osobom szukającym uniwersalnego tabletu z bardzo dobrym wyświetlaczem, dla których minusy opisane niżej nie są priorytetami.
Plusy:
+Ekran Super AMOLED
+Materiał pokrywający tył
+Jakość dźwięku w słuchawkach
+Waga
+Jakość wykonania
+Tryby oszczędzania energii
+Funkcjonalność
+Galaxy Gifts
Minusy:
-Lagujący interfejs
-Zaledwie 16GB wbudowanej pamięci
-Umiejscowienie głośników
-Topornie działający skaner odcisków palców
-Zawieszający się czujnik oświetlenia
Cool? Ranking DIY