Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Starter lampy matalohalogenowej jako układ podnoszący napięcie w insect killer

30 Dec 2014 15:37 1077 6
 • Level 25  
  Witam. Mam uszkodzony układ podwyższający napięcie z 230 do 1kV w urządzeniu zabijającym insekty. I zamiast tego chciałem zastosować starter Z400MK jak na zdjęciu poniżej:

  Starter lampy matalohalogenowej jako układ podnoszący napięcie w insect killer

  Taki układ generuje napięcie 4-5kV wiec powinien być śmiertelny dla owadów które się tam dostaną leszcz muchy przelatują przez to bez problemu i nie działa to na nie. Wiec chciałbym się zapytać czy ten układ generuje cały czas takie wysokie napięcie jak jest obwód otwarty ( mam tu na myśli wyjście gdzie podłącza się żarówkę jest podłączony ruszt w którym mają być zabijane owady)?
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 25  
  Podwyższone napięcie występuje na lampie, dopóki nie nie będzie na niej wystarczająco małego napięcia (co wiąże się z nagrzaniem i dostatecznie dużym natężeniem prądu). Wtedy bowiem występuje znaczny spadek napięcia na stateczniku. Użycie tego układu wraz ze statecznikiem jest kłopotliwe ze względu na wymiary i cenę. Dodatkowe aspekty to wydzielana w czasie wyładowania moc chwilowa i współczynnik wypełnienia, które trudno mi porównać z parametrami w "killerze". Tyrystorowe układy zapłonowe działają krótkimi impulsami w postaci "szpilek" napięcia o częstotliwości sieci.
 • Level 25  
  Nie chodzi tu o wymiary i koszty, tylko że to mam dostępne pod ręką i to chciałem wykorzystać.
  Ale nie działa więc może te napięcie jest za mało efektowne do uśmiercania owadów. Tylko że teraz jest to podłączone bez dławika. Może jak podłącze z dławikiem bedzie jakis efekt ?
 • Level 43  
  "IPP technology" google tłumaczy "inteligent pulse and pause" gdieś indziej piszą o "inteligent cut-out function" - takie urządzenie nie musi grnerować wysokich napięćw sposób ciągły, poza tym jeśli zrobisz zwarcie na wyjściu to jest tam napiecie sieciowe i może coś popalić, fabryczne urządzenia owadobójcze nie majatakiej mocy żeby np przepalić drut.

  Powinieneś sprawdzic czy napiecie jest na wyjściu, jeśli nie masz czym, lub nie wiesz jak, to znaczy że ta zabawa nie jest dla ciebie.
 • Level 29  
  Ja myślę, że tak nieobciążony układ zapłonowy w dłuższej perspektywie czasu ulegnie uszkodzeniu, i ile sam nie ma zabezpieczenia przed pracą bez obciążenia.
 • Level 25  
  No nie mam rezystorów by zrobić dzielnik napięcia by zmierzyć 5kV ponieważ mój miernik mierzy tylko do 1kV. Ok jak mówicie że to nie zda egzaminu, to poszukam innego rozwiązania.

  Dziękuję za poradę.
 • Home appliances specialist
  W urządzeniach do zabijania owadów, najczęściej jest powielacz napięcia zbudowany na kilku kondensatorach i diodach. Prosty, małej mocy, mały prąd, ale owad nie ma szans.