Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofon do nagrywania w domu C1 XENYX 802

30 Gru 2014 16:25 2256 21
  • Poziom 6  
    Witam!
    Planuję zakupić sprzęt do nagrywania (w domu). Będzie to mój pierwszy sprzęt i dlatego chciałbym się poradzić :)

≥ Co możecie powiedzieć o mikrofonie C1?

Wraz z tym mikserem Behringer xenyx 802?

≥ Oraz co muszę zrobić (np. jakie kabelki zakupić), aby móc nagrywać i np. zapisywać swoje nawijki na komputerze?

Ps.: Dodam, że jestem naprawdę w tym zielony, więc jakbyście mogli nie używać jakiś trudnych nazwy tylko po prostu chociaż link dać, byłbym bardzo wdzięczny :D

Gatunek: Rap
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Losodiro napisał:
    ≥ Co możecie powiedzieć o mikrofonie C1?

Są ludzie niedoświadczeni, którzy zachwalają. Generalnie różnica między mikrofonem typowo elektretowym takim jak np w słuchawkach "z mikrofonem" a tym jest bardzo duża. C1 na pewno będzie bardziej czuły w całym zakresie częstotliwości.

==Mikrofon C1
    Generalnie, jako, że jest to mikrofon klasy hmm chyba najsłabszej z rodziny pojemnościowych, cudów tu nie ma. Słabe przetwarzanie nagłych skosków ciśnienia akustycznego, które można wyczuć spokojnie na sybilantach czyli głoskasz typu sz,cz itd. Ogólnie brzmi on troche metalicznie i zdecydowanie mało naturalnie ale oczywiście wszystko jest względne i wymaga doświadczenia by porównywać. Do tego szumy na wysokim poziomie. Wszystko się sprowadza do tego, że ścieżka nagrana tym sprzętem będzie wymagała bardzo wielu dość zaawansowanych metod obróbki aby efekt był w miarę zadowalający.

==Mikser
    Generalnie myśląć o mikrofonie i dalszym torze - potrzebujesz przedwzmacniacza. Ten Xenyx ma w sobie przedwzmacniacz, do tego zasilanie phantom które powinno dobrze zasilić mikrofon pojemnościowy.

Trzeba natomiast się zastanowić nad komunikacją z komputerem. Chyba ten xenyx nie da się za bardzo podłączyć do komputera via usb więc będzie problem. Oczywiście istnieje możliwośc podłączyć się do wejscia liniowego posiadanej przez Ciebie karty muzycznej ale efekt będzie porażająco słaby - wzrost szumów, słabe wysterowanie sygnału, degradacja brzmienia itd.

Można zakupić mikser typu usb, który będzie spełniał funkcje interfejsu do komunikacji z komputerem, czyli pominie się słabiutkiej jakości kartę muzyczną w Twoim komputerze.
    Podczas nagrywania wokalu dobrze by było dać możliwość wokaliście odsłuchu samego siebie + dźwieków do których nagrywa. Tu się rodzi kolejny problem, bo nie każdy taniutki mikser będzie miał taką funkcjonalność, a jeżeli tak to pojawią się opóźnienia - wokalista najpierw powie, a potem usłyszy. To jest nieakceptowalne. Sterowniki Asio tutaj mogą nie pomóc na tyle aby wokalista czuł się komfortowo.

Nie wiem jakim budżetem do końca dysponujesz i jaki efekt chciałbyś uzyskać.
    Ja kiedyś myślałem, że jak kupie "lepsiejszy" mikrofon itd to odrazu uzyskam efekt tak porażający, że nie będzie to wymagało dalej większej pracy.

Im lepszy sprzęt tym łatwiej dochodzi się do celu, ale praca jest zdecydowanie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Nie będę Ci polecał abyś odrazu zakupił sprzęt za x kpln. Z tego co widze nie chcesz wydać więcej niż 400-450 pln.

Spróbuj dozbierać i kupić zestaw:
    Presonus Audiobox USB interface Audio - 350 PLN
    MXL 990 - 300 PLN

Kabel XLR M - XLR Ż ze 3 metry - 30 PLN
    Statywik - 50 PLN
    popfilterek - 40 PLN

To wszystko czego potrzebujesz.

I masz zestawik nowy za 770 PLN, który cechuje się dużo większa funkcjonalnością i jakością względem Twojego zestawu. Na allegro można poszukać i znaleźć używany sprzęt - na pewno będzie taniej.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 16  
    Co do Berysia, kilka słów ode mnie. Używam wersji z USB jako karty dźwiękowej, kilka prób nagrań też miałem. Podkreślam, prób, nie zajmuję się (przynajmniej na razie) nagrywaniem. Brzmiało to w miarę poprawnie, choć podejrzewam, że w połączeniu z szumami C1 może już nie być tak różowo.
    Do tego w mikserach, jeśli już jest, odsłuch nagrywanego jest przeprowadzany sprzętowo, więc bez opóźnień.

Tak czy inaczej, b00l3r dobrze podpowiada, jakościowo to będzie klasę wyższe.
  • Poziom 6  
    No w końcu jakaś odpowiedź na poziomie i na temat ;)
    Dobra czyli rozumiem, że z tym sprzętem nie pobawię się zbytnio...

A jeśli chodzi o ten sprzęt:
    Cytat:

MXL 990 - 300 PLN

Statywik - 50 PLN
    popfilterek - 40 PLN

Chciałem mikser ze względu na to, żeby móc się bawić barwą swojego głosu i używać (uczyć) się na tego typu sprzętach.
    Jakie możliwości daje Presonus Audiobox USB interface Audio?
  • Poziom 23  
    Audiobox to prosty interfejsik, o jakości przetwarzania dużo większej od tego B. Dużo mniej szumów. Będziesz mógł zasilić mikrofon i skierować sygnał bezpośrednio do komputera - mniej zdegradowany sygnał niż w przypadku konfiguracji z xenyxem. Ponadto mniejsze opóźnienia i przyjemniejsza praca w oprogramowaniu DAW. Możliwość pracy w 24 bitach - większe pole manewru np przy odszumianiu.
    Xenyx do po prostu mikserek o kiepskich walorach. Ani z tego przyzwoity mikser ani interfejs. To takie coś co można postawić na półce obok kwiatka ale to też problematyczne bo kurz będzie się słabo wycierać z pomiędzy gałek.

Na cuda z regulacją barwy nie licz. Na mikserze regulacja barwy to na występach na żywo. W przypadku nagrywania - korekty dokonuje się po nagraniu. W słabych sprzętach dodatkowy blok korekcyjny oznacza większe szumy do tego zawirowania fazowe itd. Raczej omijać szerokim łukiem :-).

Jak zależy Ci na dobrym sprzęcie nie możesz na niego patrzeć pod kątem ilości posiadanych gałek :-)
    Jak chcesz porządniejszy mikser, który będzie miał gałki i był jednocześnie interfejsem o rozsądnych parametrach sprawdź np Presonus Studio Live no ale pewnie cena jest zaporowa.
  • Poziom 6  
    Czyli po prostu to czego oczekuje.
    Podłączam do kompa i już?

Hm... A nie lepiej byłoby kupić prosty mikrofon pod USB? Jakie TO daje możliwości? Czy można porównać do tego sprzętu co podałeś wyżej? (mxl i audiobox)
    Jakie są warunki pracy itp.?

Ps.:
    Cytat:
    Ponadto mniejsze opóźnienia i przyjemniejsza praca w oprogramowaniu DAW...

Co to jest to oprogramowanie DAW? (jestem bardzo zielony jeśli chodzi o te wszystkie nazwy) ;)
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Sporo było na temat mikrofonów ze zintegrowanym wmacniaczem - typu USB. To rozwiązanie daje mniejsze możliwości. Słabsze wzmocnienie - mniejszy odstęp sygnału od szumu, w znakomitej większości przypadków tylko 16bit, więc słaba możliwośc odszumienia. Ogólnie to rozwiązanie dla mnie jest porównywalne z podłączeniem mikrofonu do np skype'a do lepszej karty muzycznej komputerowej. Tylko jakość dźwięku będzie bardziej zadowalająca.
    Ludzie kupują, używają i nawet czasem pojawiają się słowa pochwalne. Wszystko zależy od tego co oczekujesz. Wiedz jednak, że przyrost jakościowy i możliwościowy jest zazwyczaj zależy od ceny. Zwłaszcza "na początku" przedziału. Np rozwiązanie za 300 pln będzie wielokroć lepsze od rozwiązania za 10 PLN (np zakup samego mikrofonu do skype'a :-) ). Rozwiążanie za 1000 PLN będzie wielokroć lepsze od rozwiązania za 300 PLN, rozwiązanie za 4000 PLN, będzie wielokroć lepsze od takiego za 1000 PLN itd itd. Aż w końcu dochodzi się do kwot w których trzeba sprzedać swoje mieszkanie, samochód, nie wysłać dzieci na studia za granice aby odczuć większą różnicę.
    To oczywiście tylko ogólniki, pisząc "lepsze" mam na myśli różne rzeczy - funkcjonalność, jakośc przetwarzania dźwięku itd.

DAW - Digital audio workstation. Program do pracy z dźwiękiem :-)
  • Poziom 6  
    Czyli mxl 990 i audiobox będzie chyba najbardziej racjonalnym rozwiązaniem jak na mój poziom ;)
    Bardzo dziękuję za pomoc. Niebawem zakupie ten sprzęt i dam znać co i jak. ;)
  • Poziom 6  
    A co do statywu to polecasz jakiś? :)
  • Poziom 16  
    Firma Dynawid robi bardzo dobre statywy, choć drogie. Osobiście nie polecam tanich statywów, jakichś no name czy tańszych Athleticów. Kiedyś przy zakupie właśnie 5 tanich Athleticów (niestety, nie miałem wpływu na to co będzie kupione) dwa z nich, zaraz po wypakowaniu, nie trzymały ramienia tak, żeby mikrofon nie opadał. Reszta rozlazła się po pół roku używania...
  • Poziom 6  
    No powiem Ci, że nie dysponuje tak wielkim budżetem.
    To ma być dodatek do mikrofonu :)
    Tak około 50-60 zł bym chciał wydać. Da radę coś w tej cenie czy niezbyt? :/

Ps.: A co z popfiltrem? :)
  • Poziom 16  
    Mój przyjaciel korzysta ze statywu biurkowego, żeliwna podstawa i gruba, gęsia szyja. Daje radę, ale podstawa dla Ciebie może i tak być zbyt lekka. Pamiętaj, że skąpy płaci dwa razy.

Pop filtr... Drut i pończocha!
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    @Losodiro

Jeżeli chodzi o statywy zwróć szczególną uwagę na firmę STIM - Sroczyński. To polski producent - cena 3x tańsza od Dynawid, a jakość ta sama.

Ja używam statywów tylko tej firmy.
  • Poziom 16  
    Nie zgodzę się z tym, że jakość ta sama. Owszem, porządne statywy (też kilka mam na stanie), ale do Dynawidów się nie umywają.
    Myślę jednak, że to będzie dobry wybór. Na pewno o niebo lepszy, niż Athletic.
  • Poziom 6  
    b00l3r napisał:

Spróbuj dozbierać i kupić zestaw:
    MXL 990 - 300 PLN

Statywik - 50 PLN
    popfilterek - 40 PLN

To wszystko czego potrzebujesz.

Co do tych kabli... Mógłbyś podać jakiś link czy coś...
    Bo jestem naprawdę zielony, a nie chcę kupić jakiś złych :/
  • Poziom 2  
    Witam, chciałbym się podpiąć pod pytanie i dowiedzieć się, czy powiększając budżet do ok. 2tys. jestem w stanie kupić lepszy zestaw do nagrywania w domu, czy w tym przedziale cenowym nie robi to różnicy ?
    Z góry dzięki za odpowiedź.
    Pozdrawiam
  • Poziom 6  
    @Amykowsky
    Kolega Ci wyżej napisał...

Cytat:
    (...) Wiedz jednak, że przyrost jakościowy i możliwościowy jest zazwyczaj zależy od ceny. Zwłaszcza "na początku" przedziału. Np rozwiązanie za 300 pln będzie wielokroć lepsze od rozwiązania za 10 PLN (np zakup samego mikrofonu do skype'a :-) ). Rozwiążanie za 1000 PLN będzie wielokroć lepsze od rozwiązania za 300 PLN, rozwiązanie za 4000 PLN, będzie wielokroć lepsze od takiego za 1000 PLN itd itd. Aż w końcu dochodzi się do kwot w których trzeba sprzedać swoje mieszkanie, samochód, nie wysłać dzieci na studia za granice aby odczuć większą różnicę.
    To oczywiście tylko ogólniki, pisząc "lepsze" mam na myśli różne rzeczy - funkcjonalność, jakośc przetwarzania dźwięku itd.

Dodatkowo polecam się zapoznać z tym tematemhttp://zakamarkiaudio.pl/2012/03/3-sekrety-swietnie-nagranego-wokalu.html

Bardzo mądre słowa tego pana:
    "Do znudzenia mógłbym powtarzać młodym adeptom realizacji, że to nie sprzęt, ani nie studio tworzy magię nagrania, a zdolni ludzie. Zapamiętajcie to sobie na zawsze albo wytatuujcie na prawym przedramieniu. Sprzęt to tylko narzędzia, one same nie stworzą wyśmienitych ścieżek. To czynnik ludzki decyduje o powalającym nagraniu wokalu (i każdej innej ścieżki)... "
    :)

Dodano po 11 [minuty]:

Co do tych kabli...
    Mogą być takie?
    -http://allegro.pl/accu-cable-ac-xm-j6s-3-kabel-xlr-meski-jack-3m-i5011491371.html
    -http://allegro.pl/kabel-mikrofonowy-jack-mono-xlr-zenska-3m-i5055382954.html
  • Poziom 23  
    [quote="Losodiro"]

Cytat:

Co do tych kabli...
    Mogą być takie?
    -http://allegro.pl/accu-cable-ac-xm-j6s-3-kabel-xlr-meski-jack-3m-i5011491371.html
    -http://allegro.pl/kabel-mikrofonowy-jack-mono-xlr-zenska-3m-i5055382954.html

Do mikrofonu pasuje wtyk XLR Ż do interfejsu - XLR M
    Więc dobrym rozwiązaniem w niskiej cenie może by np:

http://muzyczny.pl/149522_4Audio-MIC-3m-przewod-mikrofonowy-XLRF-XLRM.html

Interfejs łączysz z komputerem kabelkiem USB, który jest w zestawie z interfejsem, więc 1 kabelek XLR Ż > XLR M rozwiązuje Ci cały temat "podłączenia mikrofonu do komputera"
  • Poziom 6  
    Ooo no to super! Nawet nie wiesz jak pomagasz ;)

Mam jeszcze jedno pytanko (chyba ostatnie)
    Opłaca się kupować tak drogi sprzęt jeśli nie mam jakieś super-hipe-extra karty dźwiękowej?
    Bo kiedyś rozmawiałem z wujkiem i on mówił (coś w stylu) ze ten dźwięk musi przejść jeszcze przez kartę dźwiękową, a jeśli mam beznadzieją to to wszystko psuje...
    Czy jakoś tak....
    Wybacz ze tak chaotycznie, ale mam nadzieje ze wiesz o co mi chodzi :D
  • Poziom 23  
    Interfejs Presonus Audiobox USB pełni funkcje k. dźwiękowej więc tą na płycie głównej możesz z powodzeniem wyłączyć, ale ona i tak nie będzie brała udziału w torze audio.
  • Poziom 6  
    Eee to nawet nie będę musiał kombinować nic z kartą dźwiękową? :)
    No to super!

Chyba mam już wszystkie niezbędne informacje, wielkie dzięki za pomoc.
    Odezwę się za 5-7 dni. Wtedy już powinienem mieć sprzęt :)
  • Poziom 6  
    Sprzęcik jest ;)
    Mógłby mi ktoś jeszcze statyw polecić? ^^
    Gdzieś około 50 zł