Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kosiarka sadownicza SAM - pomysł na budowę- warto?

30 Gru 2014 20:42 8727 14
 • Poziom 12  
  Witam, na początku życzę Wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku :)

  A teraz do rzeczy, wpadłem na pomysł budowy kosiarki do Władka. Dlaczego SAM a nie np oryginał? Ponieważ zależy mi, aby łąka po skoszeniu wyglądała jak rasowy trawnik. Chcę zbudować coś na zasadzie kosiarko-traktorków, tj 3 sztywne noże średnicy 50cm napędzane paskiem 17, napęd z mostu mercedesa o przełożeniu 3,23 zaadoptowanego jako przekładnia kątowa, ten zaś napędzany z WOM-u ciągnika. Obroty WOM-u będą w granicach 500-540 obr/min, po przekładni wzrosną do 1615-1744 obr/min. Na wyjściu z przekładni dam koło pasowe na paski 2x17 i średnicy 155mm, stąd paski będą przekazywały napęd na środkowy wał z nożem i kołem pasowym 80mm, 4x17, z tego koła napęd przekazany będzie na prawy wał paskiem 17 , 80mm i adekwatnie na lewą stronę 17, 80mm. Po przełożeniu pasowym obroty na środkowym wale będą w granicach 3130-3380 (takie same obroty będą na wszystkich 3 wałach). Policzyłem, że prędkość obwodowa noża średnicy 50cm wynosić będzie 82- 88,5 m/s. Myślę, że t-25 powinien spokojnie dać sobie z tym radę i pomimo tego, że nie ma dwustopniowego sprzęgła koszenie nie powinno sprawiać większych trudności. Całość chce podeprzeć na obrotowych kółkach, żeby lżej chodziło za ciągnikiem na prostych odcinkach i na nawrotach. Mniej więcej tak będzie to wyglądało:
  Kosiarka sadownicza SAM - pomysł na budowę- warto?
  Jak myślicie, warto pokusić się o budowę? Zda to egzamin? Przekładnię mam, parę kół pasowych też, do kupienia na pewno oprawy z łożyskami, reszta kół pasowych, oryginalne noże, + tokarz i ewentualne inne rzeczy o których jeszcze nie pomyślałem no i stal na konstrukcję. Pytanie czy warto zaprzątać sobie tym głowę? Będzie to w ogóle kosić?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  Patrząc na te wszystkie traktorki- kosiarki to właśnie poprzez pasek jest przekazywany napęd na noże, i to na wszystkie 2 lub 3 w zależności od modelu, ale jest jeden pasek i bynajmniej nie 17 a jakaś 13 może 14 i to kosi. Gdzieś, chyba nawet na tym forum wyczytałem, że ciągnik właśnie z 2-3 nożową ma lżej niż z jednonożowom większej średnicy. Co do kurzu to zgadza się, będzie pełno, tak samo jak i posiekanej trawy, ale spora większość zostanie pod osłoną noży tak jak we wszystkich kosiarkach na 4 kółkach.
  Ktoś na tym forum pisał też, że większe obroty sprzyjają lepszej jakości koszenia, myślę że ma to sens, ponieważ przy obrotach trawa jest ścinana a nie "bita" czy rwana.
  Dodam jeszcze, że wszystkie kosiarki nożowe jakie widziałem (mówię o oryginalnych) są napędzane poprzez pasek klinowy.
  Np: https://www.google.pl/search?q=kosiarka+3+no%...rYO8M%3A%3BXJJN2qXWSz_-oM%3BVu8M0dN7hrYO8M%3A
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  Bo paski tanie. Przekładnie zębate są ciężkie, drogie, zajmują dużo miejsca i wymagają zastosowania sprzęgła. Są stosowane ale w bardziej topornych maszynach typu tłuka. Łańcuchowa hałaśliwa, droga w stosunku do pasków, sam układ wymaga obsługi i dość szybko się zużywa. Niespotykane. Przynajmniej ja nie widziałem.
  Paski są tanie, ciche, przenoszą wysokie momenty, przenoszą wysokie obroty, są bezobsługowe, zajmują niewiele miejsca i pełnia role sprzęgła.
  Pamiętaj tylko że to kosiarka do koszenia trawy na bieżąco a nie półmetrowych chaszczy.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 31  
  Będzie działało. I to dobrze jeżeli teren będzie równy. Paski będą działały jak dobrze opasiesz koła napędzane. Ale robocizna.... Poszukaj na znanym portalu aukcyjnym pod nazwą "kosisko". Tam masz gotowe używane zespoły tnące w różnych szerokościach /nie wiem czy aż 1,5m znajdziesz/ z kosiarek samojezdnych. Jak tego nie wykorzystasz to chociaż pomysł jakiś z tego podbierzesz.
  Ps prędkość obwodowa noża wychodzi Ci trochę za duża. Max. zazwyczaj wynosi 80m/s /to prawie 290km/h. To dużo. Ty to jeszcze zwiększasz. Robi się niebezpiecznie, tym bardziej, że te noże max prędkość mają chyba włąśnie 80m/s
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  Dym z pasków tak prędko nie pójdzie a jeśli noże staną to jest ok jak najbardziej. Jak w rotacyjnej. Staną bębny to zaczyna ślizgać na paskach. Albo wyłączysz wom albo cofniesz zanim cokolwiek się zniszczy. Właśnie dla tego są paski. Zniszczą się wiadomo wcześniej ale nie uszkodzisz nic innego.

  Co do średnicy kół to fakt mała i oczywiście jeden pasek odpada chyba że kosił będzie co dwa tygodnie trawę 10 cm wysoką max.
  Z kosiarek samojezdnych nie podbierze nic do takiego ciągnika. Nie dość że wąskie to liche jak diabli.
  Za zawieszaną dedykowana do ciągnika rolniczego cena od 3 tyś tak mniej więcej co patrzyłem.
  W tej kwocie zmieści się spokojnie robiąc samemu a posiadając już jakiś materiał zmniejszy tą cenę sporo. Najdroższe będą piasty z łożyskami, przekładnia i koła pasowe. Reszta to zabawa.
 • Poziom 19  
  Wszyscy skupili uwagę na zagadnieniach mechanicznych a ja mam inne pytanie dlaczego sądzisz że twój 'Sam"sam zrobi z łąki 'rasowy trawnik".To będzie łąka lepiej lub gorzej skoszona. Koszenie to tylko część pracy przy trawniku ,do tego dochodzi nawożenie, podlewanie, aeracja itp.Ale oczywiście jeżeli chcesz to buduj .
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  Koledze chodzi o to żeby było równo skoszone zakładam. Zostawi resztki i tyle. Wyschną i będzie o wiele lepsze niż pozostawione pokosy po rotacyjnej czy sterczące badyle po tłuce.
  Dla własnej satysfakcji kosiarkę chce zrobić samemu i kosiarce jest poświęcony temat a nie trawnikowi. Na niej się skupmy.
 • Poziom 12  
  Dokładnie chodzi mi o to, żeby kosić częściej niższą trawę. Wiem, że nie będzie to pole golfowe ale na pewno będzie lepiej wyglądało jak ugor. Chce zrobić taką kosiarkę ponieważ wykorzystałbym ją również na mniejszych skrawkach. Sporo materiału na budowę mam, przekładnię, część kół pasowych, koła do podparcia też znajdę, jakąś stal też, więc koszta jakie poniosę nie będą wygórowane, Jeśli noże są przystosowane do mniejszej prędkości to na tym etapie obmyślania mogę zmniejszyć przełożenie kół pasowych i po problemie. Jeśli jest taka potrzeba również mogę zastosować więcej pasków klinowych. Obecnie nie mam nic zaczętego więc bez problemu mogę wnosić zmiany do projektu. Tak jak seweryn7701 napisał, chcę zastosować paski głównie dla tego, że prędzej pasek będzie się ślizgał niż uszkodzę coś droższego w konstrukcji. Co do łąki to jest ona równa nie ma na niej żadnych kamieni, wcześniej była koszona rotacyjną więc teraz zostaje jedynie skosić i utrzymać.
 • Poziom 31  
  Jestem na etapie projektowania podobnej, ale nieco mniejszej do TZ 4. Dlatego zasugerowałem kosiska z kosiarek ogrodowych. Tym bardziej, że występują w dużych wersjach i wcale nie są takie słabe.
  Jak mogę zasugerować piasty, to ja u siebie zastosuję tylne piasty od Fiata 126P. Może i Tobie podpasują. To cały, fajnie uszczelniony, solidny i z dobrym mocowaniem kawałek żelastwa. Do tego tani.
 • Poziom 12  
  Witam w nowym roku :) Co do tz4k14 to pewien Pan we wsi ma taki ciągniczek i do niego chyba oryginalna kosiarkę właśnie na jeden nóż. Ma parę ha i co roku to "kosi" a raczej szarpie, bo właśnie tak wygląda łąka po tym jak ją skosi. Ponieważ robi to raz w roku to trawa jest wysoka i ta kosiarka nie daje sobie z tym rady. Ja chce kosić częściej więc dlatego uważam, że pomysł ma prawo działać. Jeśli chodzi o piasty to też zastanawiałem się od jakiego auta można coś wykorzystać, ale ostatecznie wymyśliłem, żeby wał na noże wraz z mocowaniem wykonać samemu. Nie mam jeszcze wszystkich wymiarów, ponieważ będą one też zależeć od rozmiaru ramy, ilości kół pasowych i odległości noża od ramy, ale pewna koncepcja już jest.
  Kosiarka sadownicza SAM - pomysł na budowę- warto?
  Fi 30 pod łożyska, fi 28 pod koła pasowe, piasta przykręcana do wału, gwint M30 raczej drobnozwojowy. Tak to widzę.
 • Poziom 31  
  Jeszcze raz proponuję Ci zastanowić się nad tylną piastą 126P. Naprawdę zaoszczędzić powinna sporo czasu pieniędzy i kombinowania.
  Ps: właśnie patrzę na ceny w a....o - 60zł kompletna :D
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  W sumie to racja. Uszczelniona z oby stron uszczelniaczem, łożyska stożkowe trwalsze od kulkowych. Nawet samą półoś da się wykorzystać i na pewno jest mocniejsza od pierwszego lepszego przetoczonego pręta.W rysunku masz straszny bałagan i brak proporcji. Gwint M30 ma na rysunku mniejszą średnicę od walca fi 28 pod koło pasowe i walca zaraz koło gwintu fi 30 pod łożysko.
 • Poziom 12  
  Rysunek robiony w paincie tylko po to aby mniej więcej zobrazować o co mi chodzi więc nie ma co zwracać uwagi na proporcje, najważniejsze wymiary. Co do piasty to na pewno jest z mocniejszego materiału, no i utwardzona, trzeba tylko przetoczyć mocowanie koła, żeby założyć nóż. Wyfrezować wpust pod klin na utwardzonym wałku też nie będzie lekko. No ale zobaczymy, na razie zbieram pomysły i oglądam zdjęcia gotowych sprzętów.