Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie prawo lewo z hamulcem

30 Gru 2014 21:31 2997 13
  • Poziom 5  
    Witam,

Mam mały problem iż muszę wykonać sterowanie prawo lewo lecz silnik jest z hamulcem na 24V i potrzebuje pomocy jak to zrobić??

Dołączam schemat który narysowałem do sterowania prawo lewo. Sterowanie prawo lewo z hamulcem

S0 -wyłącznik bezpieczeństwa
    S15 - wyłącznik krańcowy prawy
    S16 - wyłącznik krańcowy lewy
    S1 - start prawo
    S2 - start w lewo
    K1 - stycznik w prawo
    K2 - stycznik w lewo

Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Zrobić można prosto. W momencie kiedy włączasz start prawo podajesz także napięcie na elektromagnes hamulca . Wyłączasz ściągasz napięcie z elektromagnesu hamulca tak samo dla obrotów w lewo. Schemat chyba dasz rade sam zmodernizować. Możesz dołożyć dodatkowy stycznik elektromagnesu hamulca.
  • Poziom 26  
    Podaj warunki, kiedy hamulec ma być załączony, czy tylko do momentu zatrzymania silnika, czy przez cały czas jego postoju?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    jaszto napisał:
    Hamulec pewnie jest dociskany sprężyną i zwalniany elektromagnesem.

Dokładnie tak jak piszesz, a hamulec ma zadziałać jak dojedzie do którejś z krańcówki i puścić ma jak zostanie wciśnięty przycisk jazdy w prawo lub lewo
  • Poziom 15  
    Więc dołóż stycznik elektromagnesu hamulca w momencie jak naciśniesz start prawo załączy się stycznik prawo i załączy się stycznik hamulca. Hamulec odpuści i silnik będzie pracował do momentu jak aż go rozłączy krańcówka skrajna prawo lub gdy naciśniesz stop. Krańcówka także ściągnie napięcie z hamulca.
    Ten sam stycznik hamulca musi załączyć się ze start lewo. A krańcówka lewo wyłączy silnik i ściągnie napięcie z stycznika hamulca.
    Jeżeli coś jest nie jasne to pisz
  • Poziom 5  
    sumara17 napisał:
    Więc dołóż stycznik elektromagnesu hamulca w momencie jak naciśniesz start prawo załączy się stycznik prawo i załączy się stycznik hamulca. Hamulec odpuści i silnik będzie pracował do momentu jak aż go rozłączy krańcówka skrajna prawo lub gdy naciśniesz stop. Krańcówka także ściągnie napięcie z hamulca.
    Ten sam stycznik hamulca musi załączyć się ze start lewo. A krańcówka lewo wyłączy silnik i ściągnie napięcie z stycznika hamulca.
    Jeżeli coś jest nie jasne to pisz

Wedle twoich rad poprawiłem schemat, załączam go i jak możesz to sprawdź czy dobrze Cię zrozumiałem Sterowanie prawo lewo z hamulcem
  • Poziom 26  
    Nie nie, teraz zwarłeś oba styczniki sterowania lewo prawo, jak już, musisz wykorzystać dodatkowe zestyki K1 i K2 i to NC połączone szeregowo, gdy żaden stycznik K1 i K2 nie jest załączony wtedy podawane jest napięcie na hamulec poprzez zestyki NC.
  • Poziom 26  
    Bardzo prosto wykorzystaj styki normalnie zwarte styczników lewo prawo połączone szeregowo nie pracują włączony chamulec który kolwiek włączony hcamulec nie działa.
  • Poziom 26  
    Prościej się już nie da.

Dodano po 2 [minuty]:

W mojej koncepcji zastosowałem jeszcze blokadę stycznikową dla poprawienia bezpieczeństwa układu.
  • Poziom 15  
    Fifcio13-13 Czy aby na pewno jest dobrze???????
    Po podaniu napięcia na K3 hamulec puszcza i pozwala na prace silnika. W ty przypadku co narysowałeś gdy k1 i k2 jest wyłączony to stycznik k3 trzyma czyli hamulec zwolniony.

Dodano po 4 [minuty]:

Z tego co kolega napisał hamulec jest dociskany sprężyną a zwalniany elektromagnesem. W tym przypadku ze schematu wynika że k3 teraz trzyma czyli zwolnił hamulec a żaden stycznik prawo i lewo nie jest załączony
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    A tak, kolega ma rację, zrobiłem złe założenie, napięcie ma być podane na hamulec aby go odblokować, a nie zablokować. Już poprawiłem, serdecznie przepraszam.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Teraz jest oki układ będzie działać. Zrób kolego układ tak jak powyżej i prawo lewo z hamulcem będzie śmigać. Pozdrawiam i Lepszego Nowego Roku Życzę.
  • Poziom 5  
    sumara17 napisał:
    Teraz jest oki układ będzie działać. Zrób kolego układ tak jak powyżej i prawo lewo z hamulcem będzie śmigać. Pozdrawiam i Lepszego Nowego Roku Życzę.

Wielkie dzięki za pomoc :), Pozdrawiam i również życzę Lepszego Nowego Roku