Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalnie sterowany robot zawieszająca się komunikacja

kuadam2 03 Sty 2015 17:32 3330 37
 • Pomocny post
  #31
  atom1477
  Poziom 43  
  Zakłócenia z silników możesz zmniejszyć dodając kondensatory 100nF na wyprowadzeniach.
  O tak:
  Zdalnie sterowany robot zawieszająca się komunikacja
  A poza tym to jak wygląda reszta schematu? Bo kto wie czy w ogóle masz kondensaory na zasilaniu procka i modułu radiowego.
 • flexghzflexghz
 • #32
  kuadam2
  Poziom 14  
  Nie mam żadnych bo wcześniej nie mialem żadnych problemów dopiero dwa dni temu znalazłem artykuł o Arduino i kondensatorach. Te kondensatory to muszą być ceramiczne? Najwyżej w poniedziałek kupie bo takich nie mam. Te 2 kondensatory są przylutowane bezpośrednio do silnika? Jeżeli chodzi o kondensatory przy pro mini to gdzie powinno sie je umieścić?
 • flexghzflexghz
 • Pomocny post
  #33
  atom1477
  Poziom 43  
  No pasowało by żeby były ceramiczne.
  Te dwa są przylutowane do obudowy silnika (o ile jest metalowa).
  Pro mini to jakiś silnik? Czy płytka z Atmegą?
 • #34
  kuadam2
  Poziom 14  
  arduino pro mini z atmega 328P jeżeli dobrze widzę jutro kupie kondensatory silniki są plastikowe ale maja element metalowy
 • #35
  kuadam2
  Poziom 14  
  Dziękuję wszystkim za pomoc! Chwilowo projekt zawieszam częściowo z braku czasu oraz z faktu iz w sklepie elektronicznym w moim mieście trwa inwentaryzacja, a do drugiego nie zamierzam się wybierać bo obsługa mocno mnie kiedyś zniechęciła do siebie. Wrócę do tego pod koniec lutego jak będę mieć czas. No chyba ze przyjdzie szybciej paczuszka z chin w której m.i.n idą kondensatory :).
 • #36
  pablo__93
  Poziom 1  
  Cześć, robię właśnie podobny projekt jak autor tematu (pojazd z wykorzystaniem Arduino Uno sterowany radiowo) i natrafiłem na problem, który wygląda łudząco podobnie do problemu opisanego w tym temacie. Dlatego postanowiłem się pod niego podpiąć. To mój pierwszy taki projekt, więc proszę o wybaczenie mi ewentualnych bzdur, które pewnie się tu pojawią :)

  Problem polega na tym, że podczas sterowania pojazdu za pomocą pilota, program na nim zawiesza się i nie pozostaje nic poza resetem. Sam problem oraz moje nieudane próby jego wyeliminowania opiszę pod koniec posta, zaś teraz opiszę krótko, co udało mi się zrobić do tej pory:
  1. Pilot z nadajnikiem RFM02 433MHz, czterema przyciskami do sterowania pojazdem i AtMegą328P. Pilot w kółko (co 100ms) wysyła komunikat w zależności od wciśniętych przycisków. Do komunikacji radiowej wykorzystuję bibliotekę znalezioną w internecie ("RFM01 and RFM02 libraries (version 0.1) for arduino 18") Komunikaty dochodzą do odbiornika w miarę prawidłowo (wyświetlam je na ekranie komputera), więc wydaje mi się, że nie to jest powodem zawieszania się Atmegi.

  2. "Pojazd", który na razie sprowadza się jedynie do sterowania dwoma silnikami (przekładnia podwójna Tamiya 70168). Układ zawiera odbiornik RFM01 433MHz, sterownik L293D i jest połączony z klonem Arduino Uno. Zastosowałem również kondensatory filtrujące:
  - do L293D: 10u i 100n przy zasilaniu logiki oraz 22u i 100n przy zasilaniu silników
  - nie miałem wszystkich kondensatorów do RFM01 zgodnych z wartościami w dokumentacji, więc zamiast kondensatora 2.2u dałem 10u, a zamiast 220p - 100p

  Na początku, gdy zarówno silniki, jak i logika układu były zasilane z wyjścia 5V z Arduino, problem występował niemalże od razu. Następnie postanowiłem spróbować zasilić silniki z wyjścia VIN z Arduino, zaś logikę nadal z pinu 5V. Atmega zawieszała się rzadziej, jednak nie wyeliminowało to całkiem problemu. Następnie podłączyłem silniki krótszymi przewodami oraz dodałem kondensatory 100n na wyjściach L293d, co wydawało mi się, że również wpłynęło na rzadsze zawieszanie się układu.
  Gdy układ zasilany jest przez USB, problem występuje losowo - czasem zawiesi się po dłuższym czasie użytkowania, czasem po krótszym - nie potrafię znaleźć tu żadnej reguły. Kiedy zaś podłączę układ do zasilania 9V (zasilacz sieciowy 1A), okazuje się, że układ zawiesza się od razu (przy pierwszej próbie sterowania silnikiem).

  Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki, które pomogłyby mi w rozwiązaniu problemu.
 • #37
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Jak sam widzisz Twój problem zależy przede wszystkim od źródła zasilania i jego charakterystyki, czyli np. wydolności prądowej.

  Ale oczywiście przyczyną mogą także:
  - zły schemat podłączenia silników,
  - źle filtrowane zasilanie,
  - zły program (tak, także tutaj może być przyczyna).

  Bez schematu możemy tylko wskazywać potencjalne miejsca, ale większość sam ustaliłeś. Może proste zwiększenie (np. 10x) kondensatora elektrolitycznego przy L293D pin zasilania silników coś pomoże.

  Dlatego pokaz schemat oraz program.
  Zapoznaj się także z tym działem: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html#dzial_zasilanie_zaklocenia
 • #38
  kuadam2
  Poziom 14  
  Narazie zamykam, brak czasu na arduino.