Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akumulator ROWI NiCd/NiMH - Z aku NiCd na LiIon - napięcia na złączach

kremir 30 Dec 2014 23:24 1059 3
 • #1
  kremir
  Level 11  
  Witam,
  Mój ojciec ma starą kamerę Panasonic którą chciałby uruchomić na akumulatorze (na zasilaczu działa). Niestety zarówno ładowarka jak i akumulator są uszkodzone. Chcę przerobić akumulator na Li-Ion ale zastanawiają mnie trzy wyjścia z oryginalnego akumulatora:
  (+) (masa) odwrócona litera T (-)
  Niestety nie mogę zmierzyć napięć więc nie wiem czy na (-) ma być ujemne napięcie względem masy i jeśli tak to jakie, a jakie na (+)? A może to tylko w celu kontroli ładowania zostało zrobione, a normalnie to kamera nie potrzebuje napięcia ujemnego i jest zasilana z dwóch końcówek? A jeśli tak to których? Gdzie podłączyć (-) a gdzie (+) pakietu akumulatorków Li-Ion?
  Opis/typ akumulatora:
  ROWI Nickel-Cadmium-Accu 6662 4,8V 2200 mAh

  Bateria wygląda identycznie jak chińska pod linkiem Link

  Linki zostały usunięte - zgodnie z regulaminem pkt.3.1.18 [dzimi]
 • Helpful post
  #2
  goldi74
  Level 43  
  Sprawdź omomierzem rezystancję pomiędzy (-) i (T) akumulatora. Prawdopodobnie w tym miejscu jest termistor do kontroli temperatury a zasilanie 4,8V jest pomiędzy końcówkami (-) i (+).
 • Helpful post
  #3
  wojtek 9007
  Level 39  
  Witam - jedno ogniwo Li-ion w pełni naładowane ma 4,2V dwa połączone szeregowo 8,4V.
  Natomiast oryginalny akumulator ma w granicach 5,8 -5,9V.
  Może lepiej zastosować ten zestaw ;
  http://www.batimex.pl/towar.php?idtowaru=532
 • #4
  kremir
  Level 11  
  Dziękuje za odpowiedzi.
  @Goldi74 - Mam pod ręką dwa akumulatory - na jednym NiCd rezystancja między (-) a (T) jest poza zakresem - na moim mierniku mam do 200MOhm, na drugim który tata jeszcze znalazł (NiMH) jest rzędu 5,5 kOhm więc jest to bardzo prawdopodobne że jest tam jakiś element typu termistora.

  @wojtek 9007 - co do Li-Ion to wiem jakie mają napięcia bo się trochę już nimi bawiłem przy budowie roweru elektrycznego:) Chciałem dodać miniaturowa przetwornicę obniżająca napięcie.
  Przyznam że szukałem akumulatorów typu posiadanego przez mojego ojca ale tylko na eBayu udało mi się coś znaleźć - nawet z ładowarką. Dzięki za link - możliwe że skorzystam.