Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATmega8]Sterowanie 12V AVR

31 Gru 2014 01:25 1089 8
  • Poziom 13  
    Witam! Porzebuję wysterować zwykłym silniczkiem przez atmegę. Skonstruowałem sobie cudo wg schematu zamieszczonego w temacie poniżej:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1535236.html
    Niestety takie coś nie działa... Potrzebuję na ten silnik podać 5V, zwykły tranzystor BC547 nie radzi sobie z tym zadaniem więc postanowiłem użyć przekaźnika. Tylko nie wiem czy na tym co mam da się coś zrobić. Mam dwa przekaźniki. Oto ich zdjęcie:
    [ATmega8]Sterowanie 12V AVR
    Przepraszam że to jeden obrazek, ale to z przyczyn praktycznych.
    Mógłby mi ktoś doradzić jak sterować tymi 12V przez uC? Dwie godziny się męczyłem i ostatecznie skończyło się to fajerwerkami(dosłownie :D ) z tranzystora.
    Pozdrawiam :)
  • Poziom 33  
    Schemat sterowania przekaźnikiem już sam zamieściłeś więc nie wiem w czym leży problem. Jeżeli tranzystor BC547 jest niewystarczający to możesz zastosować coś "mocniejszego" ewentualnie zamienić tranzystor na jakiegoś MOSFET'a lub dołożyć jakiś tranzystor BDxxx który z istniejącym stworzą układ Darlington'a.
    Co do Twoich samochodowych przekaźników...ogólnie się nadają ale nie pamiętam jaką mają one rezystancję cewek co przekłada się na to jaki prąd tymi cewkami przy zasilaniu 12V należy "przepuścić" i jaki w związku z tym tranzystor zastosować.
    Przypuszczam jednak, że z pomysł na przekaźnik nie jest do końca potrzebne bo pewnie wersja pierwszego układu miała szansę działać gdyby była dobrze zmontowana a prąd silniczka nie przekroczył 100mA (co dla silniczka jest dość prawdopodobne a dla BC547 jest wartością graniczną).
    Sprawdź montaż, sprawdź czy jest tam też dioda równoległa(widoczna na schemacie) i ewentualnie podeślij jakieś fotki zmontowanego układu.
  • Admin grupy audio
    Icey napisał:
    zwykły tranzystor BC547 nie radzi sobie z tym zadaniem

A co to oznacza "nie radzi sobie"?
  • Poziom 13  
    Gdy go podłączyłem bezpośrednio do silnika, to obroty były bardzo małe
  • Poziom 11  
    Mały chaos w wypowiedzi.
    Chcesz podać 5V na silnik, a potem nie wiesz jak poradzić sobie z 12V.

Jeśli silnik nie ma odpowiednich obrotów może to znaczyć, że tranzystor nie jest "odetkany do końca", stąd zbyt duże spadki napięcia.

Czy tranzystor się grzeje?

Doskonałym rozwiązaniem jest układ Darlingtona, jak już sugerował Steryd3.

Jeśli silnik nie jest prądo-żerny doskonałym rozwiązaniem jest układ ULN2803.
    Można nim sterować do 500mA na kanał, a ma ich 8. Ja często go stosuję w takich przypadkach i niewiele kosztuje.
  • Admin grupy audio
    Icey napisał:
    Gdy go podłączyłem bezpośrednio do silnika, to obroty były bardzo małe

A silnik na pewno jest na 5V i na pewno dobrze podłączyłeś tranzystor? Ten tranzystor mógłby sobie nie radzić prądowo (za mały prąd kolektora), ale wówczas by się uszkodził.
  • Poziom 13  
    Wszystko sprawdzałem kilka razy.. Kolega doradził mi zastosowanie tranzystora MOSFET. Tylko niekoniecznie wiem jakiego i jak się do tego zabrać.. Czy jest to dobry pomysł? Jak takie coś zrobić?
  • Poziom 33  
    Tranzystor MOSFET to nic trudnego.
    Po pierwsze musisz się zdecydować czy chcesz sterować masą czy plusem zasilania.
    Jeżeli masą to stosujesz MOSFET'a z kanałem typu n a rozwiązanie właściwie niewiele się różni od tego z tranzystorem npn. Jeżeli natomiast chcesz sterować silnik plusem zasilania to wybierasz tranzystor p-kanałowy i budujesz do jego sterowania niewielki driver złożony w najprostszym przypadku z 2 rezystorów i tranzystorka npn np. takiego jak miałeś.
    Nie ma się co tu rozpisywać w szczegółach- Google w grafice ma setki takich schematów a i gdybyś zajrzał do kilku not katalogowych tranzystorów MOSFET z pewnością znajdziesz w nich propozycje na taki układ.
    Wracając do twoich niepowodzeń związanych z tranzystorem bipolarnym npn - jedyną generalną przyczyną dzięki której Twój układ nie może zadziałać to zbyt mały dopuszczalny prąd kolektora zastosowanego przez Ciebie tranzystora npn - reszta to błędy konstrukcyjne, niewiedza i szkolne pomyłki.
    Skoro jednak jak sugerował kolega Artur k. z tranzystora nie poszedł dymek to znaczy, że pewnie coś naknociłeś z połączeniami.
    Zrób więc to co powinieneś od początku -narysuj schemacik jak to łączysz, wstaw kod programu sterującego tym tranzystorkiem i wstaw foto połączeń- oczywiście na tyle dokładne na ile to możliwe. Bez tego będziemy kręcić się w kółko bo Tobie układ nie działa a wszystkie możliwe przyczyny już ja i koledzy wymieniliśmy.
  • Admin grupy audio
    Należy nadmienić, że gdyby chcieć użyć MOSFET-a, to musi to być tranzystor tzw. "logic level". Zwykły MOSFET się tu nie nadaje.