Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośny generator prądu - jaka powinna być charakterystyka dla RCBO

Krzys_Byd2 31 Gru 2014 11:12 1110 12
  • #1 31 Gru 2014 11:12
    Krzys_Byd2
    Poziom 9  

Cześć,

chciałbym skonstruować puszkę z RCBO dla wyjść z spalinowego generatora prądu.

Posiadam generator Honda EM30 3kW.

W razie zaników prądu generator ma służyć jako zapasowe zasilanie przy czym nie integruje generatora z instalacją w domu. W razie draki rozwinę kable i podłącze tylko to co niezbędne do przeżycia.

Mam kilka pytań do bardziej obeznanych w temacie:

1. Co jest korzystniejsze kupić moduł zespolony róźnicowonadprądowy czy oddzielnie różnicówkę i wyłącznik nadprądowy? (generator ma dwa wyjścia 230V wiec w perspektywie jest zbudowanie dwóch niezależnych róźnicówek dla obu wyjść)

2. Według instrukcji RCBO powinno mieć następujące parametry p.różnicowy 30mA, nadprądowy 30A czas odcięcia zasilania < 0,4s. Zastanawia mnie to 30A skoro generator daje max ok 12A 230V nie starczyłoby czasem 16A? Dokumentacja wspomina o tym, że sam generator ma wbudowane zabezpieczenie nadprądowe dla gniazd 230V = 16A

3. Jaką charakterystykę powinien mieć wyłącznik różnicowoprądowy dla generatora spalinowego: AC,A,B? Niby napięcie jest stabilizowane cyklokonwerter.

0 12
  • Sklep HeluKabel
  • #2 01 Sty 2015 13:49
    WojcikW
    Poziom 38  

Witam
    3. Zacznę od końca. Myślałem, że cyklokonwerterów już się nie buduje. :D
    Jeżeli generator na wyjściu daje sinusoidę to wszystkie się nadają, to jaki zastosować zależy od odbiorników i jest kompromisem między bezpieczeństwem a ceną. Jeżeli odbiorniki są liniowe, czyli ewentualny prąd rażeniowy będzie sinusoidalny to można zastosować AC. Nie wiem jakie zagrożenie porażenia prądem stałym lub jednokierunkowym wnosi zastosowanie cyklokonwertera, nie znam dokumentacji technicznej tego generatora.
    2. Mnie też zastanawia dlaczego 30A? Poza tym należało by wiedzieć o jaki konkretnie bezpiecznik chodzi, topikowy, elektromagnetyczny, bimetalowy i o jakiej charakterystyce?
    1. Wg mnie lepiej kupić oddzielne aparaty. Jeżeli generator będzie pracował w układzie "IT", czyli "bieguny" będą izolowane od ziemi, a instalacja mało rozległa, to należy rozważyć czy jest sens zastosowania wyłącznika różnicowoprądowego. Jeżeli nie ma specjalnej potrzeby by "biegun" uziemić to lepiej tego nie robić.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 01 Sty 2015 15:33
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 01 Sty 2015 16:03
    WojcikW
    Poziom 38  

Rozpatruję taką sytuację:

Krzys_Byd2 napisał:
    ...W razie zaników prądu generator ma służyć jako zapasowe zasilanie przy czym nie integruje generatora z instalacją w domu. W razie draki rozwinę kable i podłącze tylko to co niezbędne do przeżycia...
    Czyli podłączenie niezbędnych odbiorników bezpośrednio do generatora a nie generatora do instalacji. Odbiorniki wpięte na stałe podłączamy do generatora po wcześniejszym wypięciu ich z instalacji. Jeżeli jakiś odbiornik będzie miał przewód roboczy uziemiony, to znaczy że ma uszkodzoną izolację.

0
  • #5 02 Sty 2015 14:22
    Krzys_Byd2
    Poziom 9  

Ten generator ma wyjście PE wiec w trakcie użytkowania wystawiasz go przed dom a PE odprowadzasz kablem do ziemi taki TN-S ;-).

Jeśli chodzi o ilość urządzeń to będzie to zaledwie kilka odbiorników na dwóch piętrach domku jednorodzinnego: sterownik pieca C.O, lodówka, zamrażalka, żadne "silniki", hydrofory, spawarki nie wchodzą w grę.

Schemat samego generatora jest dostępny na końcu instrukcji obsługi.

Co do składowej stałej to zupełnie nie znam się na cyklokonwerterach dlatego wolałem spytać w temacie charakterystyki dla różnicówki. Specjalnie szukałem takiego generatora, aby dawał jak najczystsza przebieg z zamiarem zasilania lodówki i elektroniki, ale oscyloskopu nie mam wiec muszę niestety wierzyć marketingowemu gadu gadu..

Myślę, że jak już w to się bawić to może zakupię coś takiego jak Legrand P312 B16 AC na jedno wyjście, a jak się sprawdzi zrobię coś podobnego dla drugiego wyjścia. Zresztą i tak pewnie będę korzystał tylko z jednego, drugim ewentualnie będę ratował mrożonki sąsiada ;-D

0
  • #6 02 Sty 2015 14:49
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 02 Sty 2015 15:37
    Krzys_Byd2
    Poziom 9  

Kolego bardzo dziękuje za dbałość o moje życie jednak temat nie był o egzystencji tylko podłączeniu odbiorników do generatora według zaleceń producenta/instrukcji obsługi a nie czarnej magii.

Może ekspertem nie jestem, ale instrukcja użytkowania mówi wprost:

1) generator uziemić jeśli podłącza się odbiorniki posiadające uziemienie.
    2) jeśli podłączasz więcej niż jeden odbiornik pod wyjście agregatu zastosować RCBO i tu parametry opisane w pierwszym poście.

Wyraźnie w moim poście na początku napisałem nie podłączam nic pod instalację domową, a tym bardziej sieć - inni forumowicze jakoś zrozumieli. Idąc Twoim rozumowanie podłączenie odbiornika do gniazdka w domu też za każdym razem powinno skutkować wizyta elektryka...

Moderowany przez kkas12:

Może wystarczy tych pouczeń ze strony autora wątku?
    Ekspertem wprawdzie (jak sam piszesz) nie jesteś, ale informacje zawarte w instrukcji

Cytat:
    2) jeśli podłączasz więcej niż jeden odbiornik pod wyjście agregatu zastosować RCBO i tu parametry opisane w pierwszym poście.
    powinieneś zamieścić w tytułowym wątku.

3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

Więc skąd te pretensje do kolegów teraz???

0
  • #8 02 Sty 2015 21:38
    WojcikW
    Poziom 38  

Krzys_Byd2 napisał:
    Ten generator ma wyjście PE wiec w trakcie użytkowania wystawiasz go przed dom a PE odprowadzasz kablem do ziemi taki TN-S ;-)...
    Nie TN-S, tylko TT. Piec CO gazowy, czy węglowy?

0
  • #11 03 Sty 2015 22:08
    Krzys_Byd2
    Poziom 9  

Przepraszam z tym TN-S to się zagalopowałem jakiś skrót myślowy zrobiłem zupełnie nie na miejscu:-(

Odpowiadając na pytanie piec jest olejowy.

Czyli podsumowując generator zasilałby (zwykle 1 dwa razy w roku raz na skutek mrozu zimą a wichury latem ;-)):
    - lodówkę,
    - zamrażalnik,
    - może jakąś żarówkę dla rezystancji, zasilacz od komputera,telefonu
    - pomp wody C.O.
    - sterowanie piecem olejowym o ile da rade nie byłem świadom,że generator nie daję typowego L i N a tak naprawdę dwa razy L... teraz już dotarło (trochę).

Pewnie spróbuję podłączyć ten sterownik i zobaczę czy zaskoczy palnik nie wiem jakie są wymogi dla wysterowania tego pieca - szukając po forach czytałem że sterownik pieców nie zawsze chcą pracować w takim układzie gdzie nie ma prawdziwego N i L.

Jeśli generator wystawię przed dom przy takim zestawie obciążeń jak podałem wyżej lepiej wykorzystać port PE generatora i odprowadzić go do ziemi czy nie?

0
  • #12 03 Sty 2015 22:42
    kkas12
    Poziom 41  

Przecież sam podałeś, że producent wyraźnie pisze:

Cytat:

0
  • #13 04 Sty 2015 10:21
    WojcikW
    Poziom 38  

Krzys_Byd2 napisał:
    ...
    Pewnie spróbuję podłączyć ten sterownik i zobaczę czy zaskoczy palnik nie wiem jakie są wymogi dla wysterowania tego pieca - szukając po forach czytałem że sterownik pieców nie zawsze chcą pracować w takim układzie gdzie nie ma prawdziwego N i L...
    Zapalarka to element, z którym może być problem. Rozwiązania trzeba szukać w instrukcji lub dokumentacji urządzenia (pieca CO).

0