Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy dobrze wykonane pcb w eagle.

kwiatekdawid 31 Gru 2014 12:15 660 5
  • #1 31 Gru 2014 12:15
    kwiatekdawid
    Poziom 8  

Witam, chciałbym zasięgnąć opinii ekspertów, czy dobrze wykonałem pcb z regulacją prądu prostownika na uzwojenie pierwotne? Załączam obrazek ze schemtem i pcb. Schemat zaczerpnięty z temau: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2424296.html
    Moja pierwsza praca w eagle i dopiero się uczę robić płytek na różnych schematach. Pozdro. Bezpiecznik i włącznik nie jest uwzględniony w schemacie bo np. byłby przykręcony do obudowy i połączony kablem więc zostały dwa piny, jeden po kabla 230V a drugi do kabla od trafo.

0 5
  • #2 31 Gru 2014 12:19
    maystero
    Poziom 24  

Wg mnie troszkę za cienkie te ścieżki. Weź pod uwagę, że tam będzie płynął dość spory prąd PCB musi znosić udary prądowe.

0
  • #3 31 Gru 2014 12:21
    kwiatekdawid
    Poziom 8  

Rozumiem, poprawię, a jeszcze jedno. Czy schemat jak i płytka nie zawierają błędów? Czy poprawnie pod zwględem połączeń jest?

0
  • #4 31 Gru 2014 12:48
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Potencjometr przesuń w prawo aby nie był nad triakiem, C1 o większym rastrze, diak w innej obudowie i przesuń nieco w lewo, C2, C3, R2, R3 też przesuń w lewo, będzie bardziej zwarta konstrukcja.
    Pozdrawiam. Stefan

0
  • #5 31 Gru 2014 14:59
    kwiatekdawid
    Poziom 8  

Dziękuję za wszelkie uwagi. Mam jeszcze jedno pytanie. Jak to jest w końcu z drukiem z odbiciem lustrzanym? Kiedy się to wykonuje, a kiedy nie trzeba? Czytałęm o tym sporo, ale jakoś mam mętlik w głowie.. Jeżeli będę to robił termotransferem, to drukuje tak, jak jest w Eagle'u prawda, a jezeli nie drukowałbym tylko chciał przerysować taką płytkę, to muszę po drugiej stronie odrysować ścieżki na kartce i dopiero nanieść wzór na płytkę?
    Pozdrawiam!

0
  • #6 31 Gru 2014 16:56
    Christophorus
    Poziom 41  

Przy metodzie termotransferowej dolną warstwę drukujemy normalnie, a jeśli płytka jest dwustronna to właśnie górną warstwę należy wydrukować w odbiciu lustrzanym. Do wydruku w odbiciu lustrzanym płytki jest opcja "mirror" w ustawieniach drukowania w programie Eagle.

Co do samej płytki, to w mojej ocenie należało by ją poprawić. Przykładowo ścieżka od środkowego wyprowadzenia triaka prowadząca do złącza JP1 jest zbyt blisko lewego wyprowadzenia triaka. Łatwo może dość do zwarcia. Także złącze typy "goldpin" nie jest zbyt odpowiednie do pracy z napięciami sieciowymi. Potencjometr też ma nieodpowiednią obudowę. Można zastosować potencjometr obrotowy montowany do obudowy, a jego wyprowadzenia wlutować prosto w płytkę. Kondensatory i rezystory mają prawdopodobnie zbyt małe obudowy. Najlepiej zgromadzić odpowiednie elementy i dopiero projektować płytkę.

Tutaj możesz poczytać o termotransferowej metodzie wykonywania płytek drukowanych.

Uzupełniłem.
    Poniżej masz przykładowo zaprojektowaną płytkę oraz jej trójwymiarowy widok.

Czy dobrze wykonane pcb w eagle. Czy dobrze wykonane pcb w eagle.

0