Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Integra Satel 128 - prośba o sprawdzenie schematu

lukanraf 31 Dec 2014 12:51 18525 46
Automation24
  • #1
    lukanraf
    Level 9  
    Witam,
    jestem świeżak, z zacięciem programistycznym i postanowiłem, ze oprogramuję sobie sam system alarmowy z jakimiś elementami automatyki domu:
    1. Wychodzę z domu wyłączają mi się wszystkie światła - nie muszę sprawdzać w każdym pokoju
    2. otwarcie bramy garażowej włącza światło w garażu do czasu opuszczenia, a po zmierzchu włącza oświetlenie na podjeździe
    3. oświetlenie elewacji działa na czujnik zmierzchu ale wyłącza się np po 23.00
    4. po wykryciu ruchu na ścieżce przed domem włącza się oświetlenie ścieżki.
    5. sterowanie zraszaczami
    6. po zmierzchu w korytarzu (mam długi korytarz) włącza się listwa ledowa po wykryciu ruchu - w nocy żeby trafić do łązienki. Podobnie z kuchnią.
    7. No i standardowy system alarmowy (czujki ruchu i kontaktrony w oknach i drzwiach. (PS. ich nie rozrysowałem jeszcze).

    Sporo naczytałem się na formum, i próbowałem to przełożyć na diagram ( kilku rzeczy nie ma). Będę głęboko wdzięczny na pomoc w zweryfikowaniu tego co namalowałem, bo chciałem na makiecie to połączyć i oprogramować przed połączeniem tego w domu.

    Integra Satel 128 - prośba o sprawdzenie schematu


    ............................................................................
    Ogłoszenie

    Przeczytaj również:
    Satel Integra - konfiguracja systemu - wybrane zagadnienia Wybrane najciekawsze tematy dotyczące konfiguracji systemu Satel Integra
    Wyjścia (programowalne i nie tylko) central alarmowych
    Jak działają wyjścia alarmowe centrali
    Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej - poradnik
    Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik
    Typy wyjść centrali Integra, które stosujemy przy "automatyce" domowej

    Piec C.O. - integracja z alarmem (np. Satel Integra)
    ETHM 1 Plus/ Integra Control. Wybrane zagadnienia.


    Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


    Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń


    Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne
  • Automation24
  • #2
    Anonymous
    Level 1  
  • Automation24
  • #3
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zdecydowanie " +" za profesjonalne podejście do tematu. W tym co zamierzasz zrobić nie tyle ważne jest samo podłączenie centrali( to co narysowałeś) co powiązanie jej z instalacją elektryczną i sam projekt tejże instalacji o ile jeszcze jej nie ma. Przy okazji" drobnej automatyki" warto zadbać o powiązanie jej z domofonem / wideodomofonem ( np sygnalizacja wywołania np przy uzbrojonym systemie alarmowym, załączenie oświetlenia z chwilą wywołania/ otwarcia furtki,) automatem bramowym/ bramą ( sterowanie + stan) CCTV internetową, TV.)
    Pozdrawiam
  • #4
    lukanraf
    Level 9  
    Nie jest źle, jak na pierwszy raz, ale...
    - na pewno błędne jest połączenie dwóch styków NC równolegle w linii Z1 (dlaczego - pomyśl). Linię warto byłoby w tym momencie zrobić w EOL-u;
    - niepoprawnie podłączone 230v - masz sterować fazą, nie neutralem. Poza tym, na Twoim rysunku w momencie zadziałania wyjścia, non-stop świecąca lampa wreszcie się wyłączy ;-);
    - czy do czujek w wiatrołapie i garażu będziesz ciągnął oddzielne kable z zasilaniem? Bo można wykorzystać +12v z ekspandera...[/quote]

    Przede wszystkim dziękuję za uwagi. Moja wiedza jest niestety forumowo/instrucyjna ;).... Wiec robię tak jak doczytam na forum lub w instrukcji - a praktyka pewnie odbiega od teorii stąd proszę o sprostowanie ;)
    Ad1.
    -no oczywiście, że błędnie - zrobiłem to na szybko i nie pomyślałem - poprawka na diagramie ;).
    Ad2.
    No właśnie jak to jest gdzieś się doczytałem, że lepiej na przekaźnik podawać neutral, że niby mniejszy prąd zwarcia czy coś tam .... ???? Stąd też tak zrobiłem i konsekwentnie dla zraszaczy i oświetlenia LED zrobiłem tak samo.
    Druga kwestia to to oczywisty błąd miało być pod NO - to poprawiłem, A pierwsze to czekam na potwierdzenie, że faktycznie to błąd. ;)
    Ad3. Expander INS-IONS będize w garażu w skrzynce elektrycznej. Wiec tam dociągnę kabel zasilający do expandera i inicjalnie narysowałem zasilenie czujek w wiatrołapie i w garaży z expandera. Ale w instrukcji Integry doczytałem, że powinno sie prowadzić oddzielne zasilanie do czujek - stąd zmieniłem. Trochę mi to nie pasuje ale z drugiej strony to jakieś 15 m kabla od centrali do skrzynki elektrycznej gdzie będize expander. W załączeniu schemat skopiowany z instrukcji:
    Integra Satel 128 - prośba o sprawdzenie schematu
    i poprawiony diagram:
    Integra Satel 128 - prośba o sprawdzenie schematu
  • #5
    Anonymous
    Level 1  
  • #6
    lukanraf
    Level 9  
    Ok wydaje mi sie, ze jak to mówi mój kolega jeden kalafior :). Bo bez wyłączonego bezpiecznika albo pojawi sie napięcie na styku C expandera albo na NO.
    Ale luz to akurat zostawię elektrykowi. Ale przypomniałem sobie dlaczego ustawiłem L na styku NC uznałem ze większość czasu będąc w domu przekaźnik normalnie zamknięty NC będzie w stanie spoczynku nie będzie czepal prądu i zużywał sie a jak wychodzę z domu to rozłącza sie i pracuje.
    A czy oprócz tej kwestii są jeszcze jakieś błędy w tym diagramie?
    Ps. Czujki expandera podłączę do styków expandera.
  • #7
    FasterThanX
    Level 13  
    Dlaczego nie wykorzystasz wszystkich wyjsc niskopradowych z AWZ514 (wg schematu zostalo Ci 8) zamiast INT-IORS?
  • #8
    lukanraf
    Level 9  
    wykorzystanie int-Ions miało na celu głownie to by w prosty sposób zrobic off świateł przy wyjściu oraz sterowanie światłem w ogrodzie. Expander będzie umieszczony w skrzynce elektrycznej. Druga sprawa to chciałem rozbudować liczbę wejść. Jeśli chodzi o niskoprądowe to chce wykorzystać do sterowania elektrozaworem wody na wejściu do budynku, elektrozaworów do zraszaczy przynajmniej będzie 4-5, chce tez wyłączac gniazdka urządzeń elektrycznych (konkretnych) np przy tv, audio itd. Także nie jest to kompletny schemat. Bardziej mi zależy teraz na zweryfikowaniu na początku czy nie popełniłem jakiś podstawowych błędów żeby sie nie narobić bez sensu.:)
  • #9
    lukanraf
    Level 9  
    Hej, po zabawach graficzno-manualnych podsyłam zmieniony diagram (może się komuś przyda ;))
    - zmieniłem podłączenie czujki i kontaktronu z wiatrołapu - bo sie okazało, czego nie doczytałem, że w manipulatorze mam dwa wejscia :)....
    - kilka rzeczy jeszcze brakuje (kontaktrony,nie mam rozpisanych zraszaczy, nie rozpisałem niskoprądowych do sterowania gniazdkami, zaworem wody itp).
    Integra Satel 128 - prośba o sprawdzenie schematu

    nie próżnowałem i zacząłem robić makietę alarmu :
    Integra Satel 128 - prośba o sprawdzenie schematu
    i z tylu lub jak kto woli z przodu :):
    Integra Satel 128 - prośba o sprawdzenie schematu
    - to jeszcze nie wszystkie ale wystarczająco przygód miałem by ogarnąć te ;) więc po mału dostawię resztę.

    No i kilka wniosków:
    - pierwsze zderzenie z rzeczywistością nie jest takie proste - "Był Sabotaż wezwij serwis" sabotaż dotyczył LCD - jakaś masakra :), nie wiem co zrobiłem ale coś zrobiłem, że problem zniknął ;)
    - podpięcie pod Dloadx-a też nie takie proste i oczywiste jakby się mogło wydawać- zanim ogarnąłem, sekwencję która zadziałała kawałek czasu minęło ;) stąd od razu dla potomnych piszę co u mnie zadziało:
    procedura startu i podłączenia centrali do kompa:
    1. podpinamy kabel RS232 do centrali i do kompa (ja mam ten orginalny kabelek satela)
    2. podpinamy akumulator
    3. włączamy zasilanie
    4. włączamy downloading w manipulatorze
    5. odpalamy Dloadx
    6. A i trzeba pamiętać o odpowiednim porcie COM ;) mi by default nie ustawił się poprawny i musiałem szykać po 10 portach pod który podpięty jest kabelek.
    7. Próby zmiany identyfikatorów centrali czy dloadx poskutkowały twardym restartem centrali ;). Co ciekawe jak chciałem zmienić 2->3 na ostatnim polu id to mi wywalał błąd, że musi być cyfra lub litera ;).

    - Dloadx - jak juz zadziała to da się na nim pracować - ale nie rozumiem jednego - skrótów opisów w dymkach .... ;) rozumiem, że na przyciskach nie da się wyrazić wszystkiego ale po to są dymki by nie pisać p.za.al.blo itp.(wymyślony przykład)
    - że też nikt z satela nie wpadł, żeby zrobić symulator do modelowania (malowania), testowania i konfiguracji systemów alarmowych ;) - dla takich laików jak ja byłoby to bezcenne ;).

    Pytania:
    Podczas klikania i skręcania pojawiło mi się kilka wątpliwości:
    Chcę podpiąć kontaktrony wpuszczane do okien (profil oknoplast 7 komorowy- winergetic premium) dostałem zwymiarowane przekroje od sprzedawcy i jakoś czarno to widzę, żebym mógł je wsadzić tam. Może ktoś to już robił w tych profilach i podpowie w którym miejscu to umieścić. Zaznaczyłem potencjalne miejsce- ale w skrzydło 10mm raczej nie wsadzę. No i te 16mm przegrody :(. Ponizej przekrój:
    Integra Satel 128 - prośba o sprawdzenie schematu

    Kolejna rzecz, to podzieliłem wstępnie obwody oświetleniowe, na 8 i chcę nimi sterować w następujący sposób:

    obwód oświetleniowy 1: włączany [NO->NC] przez kontaktron drzwi wejsciowe gdy alarm uzbrojony, brama garażowa [otwarte] gdy alarm uzbrojony, wyłączany [NC->NO], po włączeniu czuwania + czas na wyjscie ze strefy np. 255ms. wiatrołap
    garaż
    spiżarka
    obwód oświetleniowy 2: włączany po wyłączeniu czuwania[NO->NC], wyłączany [NC->NO] po włączeniu czuwania, bez opóźnienia. kuchnia
    salon
    obwód oświetleniowy 3: włączany po wyłączeniu czuwania[NO->NC], wyłączany [NC->NO] po włączeniu czuwania, bez opóźnienia. łazienka
    garderoba
    obwód oświetleniowy 4: włączany po wyłączeniu czuwania[NO->NC], wyłączany [NC->NO] po włączeniu czuwania, bez opóźnienia.
    sypialnia
    dziecinny
    obwód oświetleniowy 5: włączany po wyłączeniu czuwania[NO->NC], wyłączany [NC->NO] po włączeniu czuwania, bez opóźnienia. gabinet
    gościnny
    obwód oświetleniowy 6: włączany po wyłączeniu czuwania[NO->NC], wyłączany [NC->NO] po włączeniu czuwania, bez opóźnienia.
    kotłownia
    poddasze
    przedpokój
    kibel
    obwód oświetleniowy 7: włączany czujnikiem zmierzchowym, wyłączany timerem po konkretnej godzinie np 22.00
    elewacja
    obwód oświetleniowy 8: włączany czujką na elewacji ale po zadziałaniu czujnika zmierzchu - działanie czasowe np. 2 min.
    ścieżka+podjazd

    No i teraz nie mam pomysłu na dwie rzeczy:
    w jaki sposób zapisać w konfiguracji wyjścia nr 17 (wyjście 1 z INT-IORS) - pseudo język programowania ;):
    -If (maniuplator.alarm=='ON' and (kontaktron_drzwi_wej=='NO' or brama=='otwarte')then wyjście17== 'NC';
    - If manipulator.alarm=='OFF' then
    {wait = np.255;
    wyjście17=='NO'; }

    a druga sprawa to obwód oświetleniowy 7 gdzie, nie mam pomysłu na podłączenie mojego czujnika zmierzchowego ORNO OR-CR-232. Tak sobie myślę, Idealnie by było by podawać na wejście centrali jakiś sygnał zwarcia. Ustawić go tak jak kontaktron w konfiguracji NO i po pojawieniu sie sygnału na wyjściu23 (wyjście 7 z INT-IORS), zmieniać stan wyjścia23 z NO->NC. A wyłączać go timerem o 22.00
    Będę wdzięczny za pomoc ;)
  • #10
    wgl12
    Level 10  
    super trochę zabawy

    Dodano po 24 [sekundy]:

    to dia jest po polsku ?
  • #11
    lukanraf
    Level 9  
    Witam ponownie, nie czekając na podpowiedzi zacząłem się zastanawiac jak to zrealizować. Pierwsze na tapetę wziąłem czujnik zmierzchu. Kupiłem Orno OR-CR-232. Chcę zrobić to tak by podawał on na wejscie integry np Z1 sygnał sterujacy który będę mógł wykorzystać - np. do sterowania oświetleniem elewacji (chcę by elewacja podswietlona była po zmierzchu, a wyłączyła się sama o np 22.00), do załączania listwy led w kuchni i korytarzu.
    Zainspirowałem się trochę diagramem który znalazłem w jakimś innym wątku - tylko moim zdaniem schemat jest błędny - bo przepuszczamy przez wejście centrali 230V - więc raczej twórca tego schematu zrobił wiecej bum i nie napisał czy się udało czy nie.
    Integra Satel 128 - prośba o sprawdzenie schematu
    Mam nadzieje że nie łamię praw autorskich :)
    NIe mniej jednak wymyśliłem sobie coś takiego i zastanawiam się czy to zadziała:
    Integra Satel 128 - prośba o sprawdzenie schematu

    Chcę wykorzystać czujnik Orno OR-CR-232 i zamiast przysłowiowej żarówki dać przekaźnik - 230V np AWZ 514. Jeśli zadziała czujnik zmierzchu zadziała przekaźnik i zachowa się jak kontaktron w konfiguracji NO.
    Funkcję logiczną mam wstępnie rozpisaną i pewnie umieszczę jak tylko ktoś mi potwierdzi, że nie zgłądziłem :).
    A może jest coś prostrzego i przekombinowałem...?

    Dodano po 33 [minuty]:

    znalazłem 1 błąd ;) - muszę dobrać inny przekaźnik bo ten jest na 12 V- wiec też mam bum - to muszę podmienić.
    ma ktoś jakiś pomysł - nalepiej na szynę DIN?
  • #12
    dariusz.bembenek
    Stationary Alarms specialist
    lukanraf wrote:
    nie czekając na podpowiedzi zacząłem się zastanawiac jak to zrealizować

    I bardzo dobrze. Chwali się to, kiedy pytający nie tylko żąda odpowiedzi, ale sam coś od siebie wkłada.

    lukanraf wrote:
    Zainspirowałem się trochę diagramem który znalazłem w jakimś innym wątku - tylko moim zdaniem schemat jest błędny - bo przepuszczamy przez wejście centrali 230V - więc raczej twórca tego schematu zrobił wiecej bum i nie napisał czy się udało czy nie.


    I nikt w tym wątku tego nie sprostował? Trochę mi się nie chce wierzyć, że to przeszło.

    lukanraf wrote:
    znalazłem 1 błąd (...) muszę dobrać inny przekaźnik bo ten jest na 12 V

    Sam się błąd nie zrobił. Przekaźnik z cewką 230V to np. RM85 230V. Są właśnie te przekaźniki z napięciem cewki 12V, 230V itd.
    Podstawka na DIN to GZT80.
  • #14
    dariusz.bembenek
    Stationary Alarms specialist
    Kolega z tego postu najprawdopodobniej miał rację. Z dokumentacji AZ-112 wynika, że styki 10 i 12 są bez żadnego potencjału. Więc dodatkowy przekaźnik nie jest tutaj potrzebny.

    Ty masz natomiast urządzenie inne, gdzie jest podawana faza. Więc u Ciebie przekaźnik na 230V będzie konieczny (+ być może bardzo małe obciążenie w postaci żaróweczki).
  • #15
    lukanraf
    Level 9  
    Ok chyba masz racje :). A ta żarówka to potrzebna faktycznie ?
    Dziekuje za pomoc.
  • #16
    dariusz.bembenek
    Stationary Alarms specialist
    lukanraf wrote:
    A ta żarówka to potrzebna faktycznie ?

    To się okaże. Niektóre układy jak nie są obciążone to potrafią zrobić psikusa.
  • #17
    dariusz.bembenek
    Stationary Alarms specialist
    Skąd pomysł na rezystor 2,2k? Czyżby stosowanie EOL stało się tutaj obowiązkiem? To nie ma nic do rzeczy. Chodziło o obciążenie wyjścia czujki, a nie nieuzasadnioną parametryzację wejścia centrali.
  • #18
    lukanraf
    Level 9  
    Tez mi sie tak wydaje. Zamówię pRzekaznik podłączę i dam znac ale to pewnie w przyszłym tygodniu. Teraz czas na narty :)
  • #19
    lukanraf
    Level 9  
    Hej, mały update :).
    tak jak mówiłem kupiłem przekaźnik RM85 wraz z podstawką GZS80 podłączyłem i działa. No wiec zacząłem od prostej funkcji :

    obwód oświetleniowy 9(elewacja) : włączany czujnikiem zmierzchowym nie wcześniej niż o 16.00 i wyłączany timerem po konkretnej godzinie np 22.00

    podpiąłem to pod wejście zgodnie ze schematem pod wejście 23:
    Integra Satel 128 - prośba o sprawdzenie schematu
    W dloadx zrobiłem zgodnie z diagramem:
    Integra Satel 128 - prośba o sprawdzenie schematu
    skonfigurowałem wejście (jako 47.bez akcji alarmowej)
    skonfigurowałem timer1 (16.00-22.00)
    skonfigurowałem wyjścia wirtualne
    skonfigurowałem wyjście fizyczne nr 9 jako mono i ..... klops ;).
    bo niby działa ale ... czas działania dla przełącznika/przekaźnika MONO to max 99 min. a ja chcę żeby on był zwarty od 16.00 do 22.00
    no i teraz pytanie czy jest na to jakieś obejście poza przekaźnikami BI.

    Problem dla mnie jest podstawowy bo podobnie mam z pozostałymi obwodami oświetleniowymi które chcę wpiąć w INT-IONS i wyłączać jeśli wychodzę z domu i włączam czuwanie.
    Proszę o podpowiedzi ;) i z góry dziękuję
  • #21
    lukanraf
    Level 9  
    xury wrote:
    A po co jest tam wejście 81? Co ono ma za funkcję?
    Wyjście 9 możesz skonfigurować jako "wskaźnik gotowy"
    Można też jako suma logiczna sterowana wyjściem 82.


    Bardzo dobre pytanie ;)....
    A odpowiedz brzmi - bo nie wiedziałem jak to inaczej zrobić ;).
    Sugerowałem sie trochę rozwiązaniem pojawiającym się w temacie :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2647051.html
    tam jest taki pdf z diagramem (niestety nie opisanym) ale do rzeczy
    1. Wydawało mi się że jeśli podpinam przekaźnik na wyjście fizyczne to muszę ustawić typ wyjścia na "Przełącznik MONO"???? A jeśli tak ustawię to nie mam możliwości wyzwolenia tego wyjścia z innego wyjścia tylko z wejść. Wiec zrobiłem "workaround" i dodałem tam wirtualne wejście z typem linii "Według wyjścia".
    2.Z tego co patrzę to jak wybiorę "Wskaźnik gotowy" to jest podobnie.
    3.W przypadku sumy logicznej oczywiście mogę wyzwolić innym wejściem - tylko pytanie czy taki typ wyjścia może być na wyjściu fizycznym i podłączam tam przekaźnik ???
    4. NO i pozostaje dalej pytanie co z czasem działania wyjścia ?? Co ciekawe to w "Suma logiczna wyjść " czas działania jest wyszarzony więc teoretycznie działa do czasu gdy której wejście nie zmieni stanu. Pytanie tylko czy tak można. Bo jeśl tak to nie rozumiem już różnicy między Typem Przełącznik BI/Mono a np Suma logiczna wyjść. Do tej pory podskurnie czułem, ze suma logiczna wyjść to taki typ który fajnie się używa przy wyjściach wirtualnych, a fizycznym nadajemy już jakiś konkret ;)...
  • #22
    dariusz.bembenek
    Stationary Alarms specialist
    lukanraf wrote:
    co z czasem działania wyjścia ?? Co ciekawe to w "Suma logiczna wyjść " czas działania jest wyszarzony

    Musisz dokładniej zrozumieć zasadę działania wyjść. SUMA LOGICZNA będzie aktywna tylko wtedy, gdy przynajmniej jeden z jej składników będzie aktywny. Czas nie ma nic do rzeczy.
    lukanraf wrote:
    Do tej pory podskurnie czułem, ze suma logiczna wyjść to taki typ który fajnie się używa przy wyjściach wirtualnych, a fizycznym nadajemy już jakiś konkret

    Na odwrót. Wyjścia fizyczne, jako te "końcowe", muszą działać na wiele wariantów. Dlatego na fizycznych ustawiasz funkcje logiczne.

    Proponuję poćwiczyć proste zależności na wyjściach. Rzucasz się na głęboką wodę, tak naprawdę nie rozumiejąc działania tych wyjść.
    1. Załącz wyjście, kiedy czujka widzi ruch
    2. Załącz wyjście, kiedy jest brak AC.
    3. Załącz wyjście, kiedy czujka widzi ruch i jest brak AC
    (...).

    Te ćwiczenia pomogą w zrozumieniu co jest czym.
  • #23
    lukanraf
    Level 9  
    Dzieki za podpowiedzi.
    Wydaje mi się, że nie mam problemów ze zrozumieniem czym jest bramka and/or/xor/nand itd..... swojego czasu (technikum) programowałem mikrokontrolery (fakt trochę czasu minęło ;)...) a aktualnie projektuję systemy informatyczne, wiec z lasu nie wyszedłem :)...
    Proponowaną pracę domową odrobiłem już jakiś czas temu i podstawowe funkcje centrali alarmowej mi działają.
    To jak ja widzę problem to, to że nie wiedziałem czy dany typ wyjścia można zastosować na wyjściu fizycznym.
    Ale ok - wieczorem przetestuje:
    Integra Satel 128 - prośba o sprawdzenie schematu

    Wnioski - poprawcie mnie jeśli błędne:
    1. wszystkie typy wyjść można stosować na wyjściach fizycznych - w tym suma/iloczyn logiczny wyjść.
    2. Zastosowanie w tym przypadku iloczynu logicznego wyjść rozwiązuje mi problem czasu działania wyjścia które jest "skończony" dla typu "Przełącznik Mono"
    Pytanie:
    1. dla wyjść 80 i 81 ustawiłem jak dobrze pamiętam typ "iloczyn logiczny wejść", wiem, że to trochę słabe bo mapuję tylko jedno wejście, ale nie miałem pomysłu na coś innego. Jest jeszcze wspomniany wyżej typ "Wskaźnik gotowy" - "informuje, czy stan wejść pozwala na załączenie czuwania (nie ma naruszonych wejść)".
    Co powinienem wybrać ?
    Dziękuję za pomoc.
  • #24
    lukanraf
    Level 9  
    Udało się, podsumowując:
    - Wejście 23 (NO, Bez akcji alarmowej)
    - Timer 1 - ustawiony testowo
    Dwa wejścia
    -Wyjście fizyczne 9 zrobione jako "Iloczyn logiczny wyjść"
    - 80 jako "wskaźnik GOTOWY"
    - 81 jako "Timer"
    chula aż miło ;).
    Dziękuje za pomoc dla : dariusz.bembenek i xury.

    Tematu nie zamykam bo problemy i pytania zgłoszone na początku tematu nie zostąły jeszcze rozwiązane.
  • #25
    xury
    Automation specialist
    Jeszcze taka moja rada by poświęcić jeszcze jedno wyjście wirtualne i na nim zrobić iloczyn logiczny, a na wyjściu fizycznym dać sumę sterowaną tym wirtualnym. Dlaczego?. Ano po to by w przyszłości móc sobie w łatwy sposób dodać kolejną funkcję. Po prostu tworzysz nową, a do sumy logicznej dodajesz kolejne wyjście tzw. "przed finalne".
    A i jeszcze jedno.
    Wyjścia typu "suma logiczna" czy "iloczyn logiczny" wcale nie muszą być wyzwalane kilkoma innymi wyjściami. Może być tylko jedno wyjście. Nie każdy sobie zdaje sprawę o takiej możliwości, a czasem ona naprawdę jest przydatna.
  • #26
    lukanraf
    Level 9  
    xury wrote:
    Jeszcze taka moja rada by poświęcić jeszcze jedno wyjście wirtualne i na nim zrobić iloczyn logiczny, a na wyjściu fizycznym dać sumę sterowaną tym wirtualnym. Dlaczego?. Ano po to by w przyszłości móc sobie w łatwy sposób dodać kolejną funkcję. Po prostu tworzysz nową, a do sumy logicznej dodajesz kolejne wyjście tzw. "przed finalne".
    A i jeszcze jedno.
    Wyjścia typu "suma logiczna" czy "iloczyn logiczny" wcale nie muszą być wyzwalane kilkoma innymi wyjściami. Może być tylko jedno wyjście. Nie każdy sobie zdaje sprawę o takiej możliwości, a czasem ona naprawdę jest przydatna.


    Xury - wielkie dzięki za podpowiedzi - bezcenne :).
    co do pierwszej uwagi to super masz rację i zaraz to poprawię
    co do drugiej uwagi to dokładnie tak pierwotnie zrobiłem i stąd zadałem pytanie w poprzednim moim wpisie:
    "Pytanie:
    1. dla wyjść 80 i 81 ustawiłem jak dobrze pamiętam typ "iloczyn logiczny wejść", wiem, że to trochę słabe bo mapuję tylko jedno wejście, ale nie miałem pomysłu na coś innego. Jest jeszcze wspomniany wyżej typ "Wskaźnik gotowy" - "informuje, czy stan wejść pozwala na załączenie czuwania (nie ma naruszonych wejść)".
    Co powinienem wybrać ?"
    finalnie zmieniłem to na wskaźnik gotowy ale szczerze to nie widzę różnicy.
    A wiec co powinienem wybrać? :)....

    Z góry dziękuje za odpowiedź.
    i jeszcze poprawiony diagram:
    Integra Satel 128 - prośba o sprawdzenie schematu
  • #27
    lukanraf
    Level 9  
    Witam wszystkich,
    dawno nie pisałem, ale nie oznacza to że próżnowałem ;).
    Okna zamontowane i kontaktrony sam własnymi ręcami :) wwierciłem w ramy okienne i drzwi - panowie, którzy mi montowali okna jak się dowiedzieli jaka jest różnica w cenie kontaktronów fabrycznych vs. 7 zł za kontaktron + 1 dzień urlopu byli w szoku ;)
    Potrzebuję jednak pomocy w zdefiniowaniu jednej funkcji logicznej. Co chcę zrobić :
    Chcę sterować oświetleniem garażu i miało by ono działać następująco.
    jeśli jest zmierzch i zadziała kontaktron bramy garażowej lub czujka PIR - włącz światło na np. 5 min.
    jeśli pstryknę włącznikiem dzwonkowym - włącz światło na np. 30 min - bo to oznacza, że chcę coś dłużej w garażu zabawić ;).

    W konsekwencji jak widać mamy dwa różne czasy działania wyjścia. Nie wiem jak to zrobić. Namalowałem coś takiego:
    Integra Satel 128 - prośba o sprawdzenie schematu
    rysunek jest poglądowy - ale problem jaki mam to z Timerami. Intuicyjnie namalowałem je po wyjściach (77 i 85) ale nie da się Timerom dać na wejście wyjście.
    Prośba o pomoc jak to powinno być zrobione.
    Nie chcę polemizować na temat zasadności takiego rozwiązania. Bo ktoś może powiedzieć, że zrób sobie światło "pstrykane" na stały przełącznik on/off. Ale ćwiczenie traktuje raczej rozwojowo.

    z góry dziękuję za podpowiedzi.
    BTW. teraz tak się zastanawiam czy podobnego efektu (pytanie czy będą krótkotrwałe on/off) nie osiągnę poprzez działanie czujki PIR. czyli ustawiam wyjście fizyczne na 5 min a jeśli w ciągu tych 5 min jest ruch w garażu to czas działania wyjścia liczony jest od nowa. Czy może dolatuje do 5 min i robi off, ja macham ręką i jest on ?
  • #28
    dariusz.bembenek
    Stationary Alarms specialist
    Czytam i nie mogę zrozumieć. Albo tak bardzo sobie komplikujesz życie albo.. bardzo sobie komplikujesz życie.

    Wystarczy do Twojego zadania użyć przełączników MONO (24). Przełączniki będą wyzwalane odpowiednio czujek (garaż) lub przycisku.
    Czyli dwa przełączniki mono, które będą pod koniec wrzucone do sumy logicznej. Oczywiście jeden z tych przełączników mono będzie przemnożony przez stan czujki zmierzchowej (czyli iloczyn = p. monostabilny * wskaźnik gotowy od zmierzchówki).

    Dodano po 2 [minuty]:

    lukanraf wrote:
    czyli ustawiam wyjście fizyczne na 5 min a jeśli w ciągu tych 5 min jest ruch w garażu to czas działania wyjścia liczony jest od nowa

    Tak właśnie działają p.monostabilne w Integrze.

    lukanraf wrote:
    Czy może dolatuje do 5 min i robi off, ja macham ręką i jest on ?

    Tak działa wyjście typu "14. Naruszenie wejścia". W Twoim przypadku zdecydowanie lepiej przełącznik MONO.
  • #29
    lukanraf
    Level 9  
    @Dariusz.bembenek - dziękuje za podpowiedz. Nie wiem jednak czy dobrze zrozumiałem. Więc namalowałem diagram jeszcze raz. Szczerze to nie wiem czy da się to prościej zrobić niż teraz namalowałem.
    Proszę zerknij czy to jest ok.
    Integra Satel 128 - prośba o sprawdzenie schematu

    Problem jaki mam to przy takiej propozycji nie wiem co ustawić na wyjściu fizycznym jako typ. Nie mogę ustawić mono bo wtedy muszę ustawić czas a czas ma być różny. Z góry dziękuje za odpowiedz.
  • #30
    dariusz.bembenek
    Stationary Alarms specialist
    lukanraf wrote:
    Proszę zerknij czy to jest ok.

    Jest ok.

    lukanraf wrote:
    Problem jaki mam to przy takiej propozycji nie wiem co ustawić na wyjściu fizycznym jako typ.

    Nie masz wcale problemu. Twoje wyjście fizyczne kończy się na bramce OR (wyjście 87). Jeśli na 87wyjściu nie masz fizycznego styku (jest to wirtualne wyjście), to przenieś to "87" w inne miejsce centrali, gdzieś wyżej, gdzie jest dostępne wyjście fizyczne.