Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator toroidalny-buczenie

marcin0561 31 Dec 2014 15:42 1935 9
    marcin0561
    Level 8  
    Witam
    Mój toro-id wydaje jakieś dziwne buczenia. Raz bardzo głośne a raz pracuje tak jak powinien, co można osłuchać na załączonym mp3
    Co to za przyczyna? Trafo popsute czy zakłócenia z sieci ? W czym tkwi problem ?
    ziomus90210
    Level 35  
    Podłącz transformator bez obciążenia i sprawdź czy się nagrzewa. Czy transformator jest do czego przymocowany jeśli tak to w jaki sposób.
    marcin0561
    Level 8  
    Mp3 z załącznika to właśnie jest bez obciążenia. Z obciążaniem to samo.
    Pracował przez 10 min i ani śladu by się nagrzewał. (Trafo jest dobre bo na wtórnym ma 12V)
    Co do przymocowania. Nie jest wbudowany na stałe lecz sprawdzałem na różnych powierzchniach i nadal tak brzęczy
    mczapski
    Level 39  
    Po pierwsze, czy jest zasilony bezpośrednio z sieci, czy też jakiś regulator/ściemniacz? Po drugie jeśli bezpośrednio to należy usztywnić (owinąć ) uzwojenia. Widocznie są luźne.
    marcin0561
    Level 8  
    Zasilany z sieci. Usztywniłem uzwojenia izolacją i drutem ale nie za mocno, i fakt przestał wydawać te bardzo głośne dźwięki. Buczy ale to chyba normalne? Czy toro-idy charakteryzują się `niebrzęczeniem?
    Wodnik-W8
    Level 16  
    Witam. Najlepiej zalać uzwojenie klejem epoksydowym.Takie buczenie spowoduje z czasem zniszczenie trafo [Przetarcie uzwojenia] Zalanie spowoduje unieruchomienie uzwojenia.Pozdrawiam.
    marcin0561
    Level 8  
    Wybaczcie ale nigdy nie miałem do czynienia z takim zabiegiem.
    Całe trafo wysmarować tym klejem czy na czym ma polegać owa operacja ? ;D
    landy13
    Level 31  
    Klej który trzeba smarować na pewno jest za gęsty aby wniknąć w luźne uzwojenie. Sugerowałbym raczej impregnację lakierem elektroizolacyjnym. Zrobią Ci to w zakładzie przezwajającym silniki.