Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Android - za mało miejsca na dysku

jacu007 31 Dec 2014 17:06 52011 11
  • Problem z małą ilością miejsca w telefonie z systemem operacyjnym Android dotyka prędzej czy później każdego użytkownika smartfonu z tym systemem operacyjnym. Android potrzebuje do swojego poprawnego działania oprócz RAM również pewnej wolnej przestrzeni we wbudowanej pamięci. Problem w tym, że podczas standardowej instalacji aplikacje instalują się w pamięci wewnętrznej telefonu w folderze /system/app. Folder ten ma fabrycznie ustanowiony atrybut tylko do odczytu i jeżeli nie mamy rootowanego telefonu nie możemy przeglądać jego zawartości. Problem pojawia się w zależności od oprogramowania w sytuacji, gdy naszej karcie zostaje mniej niż 500 MB (nie należy jednak traktować tej wartości, jako zasady).

Wielu zastanawia się, co zrobić w takiej sytuacji. Rozwiązań jest kilka i w dużej mierze zależą od tego czy nasz telefon jest rootowany czy też nie.

1. Najprostszym rozwiązaniem jest skasowanie aplikacji, których aktualnie już nie używamy, nie potrzebujemy etc. Zwykle jednak po tego rodzaju operacji nie otrzymujemy zbyt wiele miejsca a efekt nawet, jeżeli okaże się udany nie utrzyma się na długo.

2. Dużo lepszym rozwiązaniem jest przeniesie aplikacji na kartę SD. Taka możliwość pojawiła się od Androida 2.2 +. Trzeba przy tym jednak pamiętać o kilku rzeczach. Jeżeli nasz telefon nie jest zrootowany to zwykle da się na niego przenieść tylko niektóre aplikacje zainstalowane przez użytkownika. Większość aplikacji systemowych musi pozostać w pamięci wewnętrznej telefonu. Przy przenoszeniu trzeba również pamiętać, że mogą wystąpić problemy ze stabilnością pracy podczas korzystania z niektórych aplikacji oraz o tym ze pamięć wewnętrzna jest zawsze szybsza niż karta SD. Podczas działania aplikacje wykonują ciągłe operacje wymiany danych, dlatego też przy przenoszeniu aplikacji na kartę trzeba wziąć pod uwagę, że nie powinna to być karta o klasie szybkości nie niższej niż 10 (co ma znaczenie podczas pracy aplikacji, które często wykonują operacje wejścia/wyjścia). Tego rodzaju operację można dokonać poprzez wejście do ustawień aplikacji, gdzie pod opisem ilości zajmowanego miejsca znajduje się przycisk „Przenieś na kartę SD”.
    3. Operacje te może ułatwić poprzez zainstalowanie jednej z wielu aplikacji ułatwiających proces przenoszenia. Jedną najpopularniejszych dla niezrootowanych telefonów jest AppMgr III. Program w bardzo wygodny i czytelny sposób pokazuje, które aplikacje są możliwe do przeniesienia na kartę SD i wspomaga ten proces. Znajdziemy tu dużo możliwości sortowania oraz opcji powiadamiania o możliwości przeniesienia w różny sposób (dzwonkiem, wibracjami lub światłem). Przydatnym udogodnieniem jest również opcja czyszczenia pamięci podręcznej, co czasami również pomaga w sytuacji, kiedy brak miejsca na zainstalowanie nowej aplikacji na naszym smartfonie.
    4. Kiedy nasz smarfton jest zrootowany nasze możliwości zdecydowanie rosną, dzięki czemu możemy przenosić na kartę SD prawie wszystkie aplikacje. Tu zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest aplikacja Link2SD. Po zainstalowaniu jej będziemy również potrzebowali dwóch partycji na naszej wewnętrznej karcie SD. Pierwsza sformatowana w formacie FAT32 druga natomiast w Ext2 (lub Ext3 da nowszej wersji programu Link2SD). Do formatowania karty najlepiej użyć popularnego narzędzia MiniTool Partition Wizard Home Edition. Tak przygotowaną kartę wsadzamy do telefonu z zainstalowanym programem Link2SD i przystępujemy do konfiguracji, zezwalając również na zainstalowanie od skryptu, o który zapyta program. Podczas uruchamiania telefonu system montuje partycję. Po ponownym włączeniu powinniśmy się już cieszyć możliwościom instalowania i przenoszenia aplikacji na kartę SD. W ustawieniach programu możemy zaznaczyć, opcję autoprzenoszenia, co spowoduje, że każda nowa instalowana aplikacja będzie w ciągu 10 sekund od instalacji przenoszona na kartę SD.
    5. Kolejnym sposobem dla zrootowanego telefonu jest ustawienie odpowiednich uprawnień poprzez konsolę systemu Android. Jedną z takich aplikacji jest „Terminal Emulator”.
    Po jego otwarciu:
    a. Nadajemy uprawnienia Roota poprzez wpisanie komendy su

b. Wpisujemy Pm-get-install-location, który wskazuje aktualne ustawienia odnośnie preferencji instalacji nowych aplikacji i tak:

0 – oznacza tryb automatyczny (system decyduje gdzie zostanie zainstalowana aplikacja)
     1 – internal – jako docelowe miejsce ustawiona jest pamięć wewnętrzna
     2- exteral – jako domyślna lokalizacja instalacyjna ustawiana jest karta SD
    Jeżeli w naszym smartfonie ustawiona jest opcja inna niż 2, możemy ją ustawić przez wpisanie komendy Pm-get-install-location 2 (każde polecenie polecamy poprzez potwierdzenie Enterem). Po takiej operacji wszystkie nowe aplikacje będą się instalowany na karcie SD.

Dobrym pomysłem jest również wysyłanie wszystkich backupów do chmury, oraz czyszczenie od czasu do czasu folderu /data/log/

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    jacu007
    Level 22  
    Has specialization in: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
    jacu007 wrote 688 posts with rating 77, helped 0 times. Live in city Dąbrowa Górnicza. Been with us since 2007 year.
    phanick
    Level 28  
    To może mi coś poradzisz przyjacielu - mam Samsung Galaxy Gio - telefon który ma skromne 200 MB pamięci wewnętrznej, ale za to kartę SD 32 GB. Niestety wszystkie aplikacje mam już przeniesione na karte, podczas gdy wolnego miejsca w telefonie mam 18 MB, często nawet po przyjściu SMSa widzę komunikat że brak miejsca w telefonie. Aplikacje w całości nie przenoszą się na kartę, nie ma takiej opcji, wypróbowałem już wszystkie rozwiązania
    Alarmus
    Level 13  
    @jacu007 jak miałem HTC Wildfire też tak robiłem, ale najbardziej pomogła zmiana telefonu i co prawda jest to już półtoraroczna padaka, to nie przeszkadza mi setka aplikacji na pamięci wewnętrznej i tak mam jeszcze ponad giga free.

@phanick, menu ustawienia/pamięć/ poczekaj aż sobie tam wczyta i kliknij Buforowane dane i zaakceptuj.
    daro199109
    Level 14  
    Jeśli chodzi o Galaxy Gio to najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie roota, instalacja CWM, a następnie instalacja softu Jelly Bread v4.5 z forum xda. Jest tam kompletna instrukcja instalacji. Następni formarujemy kartę z poziomu CWM, dając na partycje ext 2GB. Po uruchomieniu androida wykorzystujemy zawarty skrypt int2ext i cieszymy się 2GB pamięci wewnętrznej. Sam do jakiegoś czasu posiadałem ten telefon i nie narzekam :) mały ale może.
    saper_2
    Level 17  
    Witam,

daro199109 - dokładnie, uważam, że to jest jedyne i najlepsze rozwiązanie dla telefonów z małą pamięcią wewnętrzną.

Przez 2 lata (chyba dłużej nawet bo mam "pierwszą edycję") miałem HTC Wildfire S , mam go wciąż ze starą sim'ką :) i jak tylko pojawił się otwarty bootloader od htc to od razu go z-root-owałem i wgrałem custom rom'a 4.1.2 (działa nawet znośnie, choć 2.3.7 działa najlepiej :) ) do tego skrypt link4sd+ i CWM Recovery (TWRP nie działa mi coś).
    Root'a głównie robiłem właśnie z powodu małej ilość pamięci (jakieś ~78Mb...) i do tego skrypt link4sd który tworzy partycję na karcie pamięci i montuje ją w DATA (nie wiem dokładnie jaki to jest katalog fizycznie) tak więc ostatecznie mam ok 512MiB na programy widoczne jako pamięć systemowa (DATA) ,a nie karta sd. Myślę, że link2sd będzie nawet szybszy bo ext2 wymaga mniejszej ilości operacji na dysku (brak "dziennika" ).

Odnośnie karty, zauważyłem, jednak iż na starej karcie (8GiB) class4 działa mi odrobinę szybciej (cały telefon), niż na nowej co mam teraz 16GiB class10, przypuszczam, że stara karta ma krótsze czasy dostępu przy dostępie losowym, niż ta nowa class10...

Na koniec screenshoty z DiskInfo :) - tak wygląda moja pamięć z po-instalowaną masą programów:
    Android - za mało miejsca na dysku Android - za mało miejsca na dysku
    Atreyu Makiavel
    Level 34  
    Ile to trzeba mieć dziadostwa żeby brakło miejsca? Z tych najsłabszych smartfoników nie da się zrobić wszystkomających centrów multimedialnych ani w pełni zastąpić peceta. Choćby nie wiem ile aplikacji napchać to tylko zamula się ogólnie i tak kiepski na co dzień telefon. Bo żeby w roli podstawowego telefonu sprawdzał się smartfon to nie może być zamulony. Jak ma kiepskie bebechy to mu niewiele pomoże a jak ma bebechy lepsze to i miejsca ma adekwatnie. Na prawdę, ciężko mi sobie wyobrazić jednostki potrzebujące więcej miejsca na aplikacje zamulające słaby smartfon. Zamiast to odchudzić... a uwierzcie mi, DA SIĘ, miałem słabe smartfony. Minimalizm, puryzm i schludność jako tako pozwoliła mi wytrzymać z nimi długo. Nawet nie trzeba customów wgrywać, wystarczy podłubać by odkryć jak to działa, zrozumieć, poprawić i nie narzekać jakie to jest gdy zapłaciło się śmieszne pieniądze. Jak się nie chce dłubać to trzeba zapłacić więcej.
    phanick
    Level 28  
    Moim zdaniem problem jest bardziej złożony. Posiadany przeze mnie i wcześniej wspomniany Samsung Galaxy Gio jest może i smartfonem z niższej półki (jednordzeniowy CPU 800 MHZ, Android 2.3), jednak posiada on wszystkie cechy dobrego smartfona od strony sprzętowej. A niska cena nie powinna świadczyć o słabej jakości.

Ilość zainstalowanych aplikacji nie powinna wpływać na działanie smartfona, gdyż przecież po zainstalowaniu tworzy się tylko skrót na pulpicie do jej uruchomienia - zainstalowane aplikacje nie są cały czas aktywne w pamięci (no może poza pseudo-szpiegującymi, typu facebook). To tak jakby na komputerze ilość plików wpływała na jego mulenie.

Dlatego nie rozumiem ograniczenia które wymusza instalowanie programów na wewnętrznej pamięci, zamiast na karcie.
    Atreyu Makiavel
    Level 34  
    phanick wrote:
    Ilość zainstalowanych aplikacji nie powinna wpływać na działanie smartfona, gdyż przecież po zainstalowaniu tworzy się tylko skrót na pulpicie do jej uruchomienia - zainstalowane aplikacje nie są cały czas aktywne w pamięci (no może poza pseudo-szpiegującymi, typu facebook). To tak jakby na komputerze ilość plików wpływała na jego mulenie.
    I tu się mylisz. Każda zainstalowana apka na androidzie może w dowolnej chwili znajdować się w pamięci podręcznej i ma to pośredni wpływ na ogólną wydajność.
    A ilość plików wpływa na działanie komputera. Nie rzuca się to tak w unixowych systemach ale w windzie bardzo.
    Aplikacje w androidzie to nie zwykłe pliki. To prawie tak jak w windzie usługi działające w tle.
    Nie rozumiesz działania unixowych systemów a szczególnie androida który jest specyficzny ze względu na swoją wirtualną maszynę do odpalania aplikacji. Zagmatwane to jest i windowsiarzowi niełatwo pojąć. Wiadomo, nie musisz się znać.
    Euzebiusz23091998
    Level 15  
    Atreyu Makiavel - możesz coś więcej na ten temat napisać? Albo znasz jakieś strony/miejsca gdzie można zagłębić się w działanie tych systemów? Dla kogoś kto miał mały związek z tematem.
    trewor82
    Level 9  
    Atreyu Makiavel masz racje android robi tak zatrzymujesz jakąś aplikacje a on na jej miejsce uruchamia inną
    Atreyu Makiavel
    Level 34  
    Euzebiusz23091998 wrote:
    Atreyu Makiavel - możesz coś więcej na ten temat napisać? Albo znasz jakieś strony/miejsca gdzie można zagłębić się w działanie tych systemów? Dla kogoś kto miał mały związek z tematem.

Wikipedia, hasła: Linuks i Android.
    granderik
    Level 14  
    Witam znalazłem opis problemu do HTC

http://www.dobreprogramy.pl/DeliVeriuS/ANDROID-Karta-SD-jako-pamiec-wewnetrzna,55447.html

Mam troszke inaczej, ale nie chce popełnić błedu proszę o potwierdzenie zmiany scieżki karty

Dev_mount sdcard /storage/sdcard0 emmc /devices/platform/msm_sdcc.1/mmc_host (rozumiem że to pamiec wewnętrzna) czyli moge dać ext_sd ?

dev_mount sdcard2 /storage/sdcard0/ext_sd auto /devices/platform/msm_sdcc.3/mmc_host

Android - za mało miejsca na dysku Android - za mało miejsca na dysku Android - za mało miejsca na dysku Android - za mało miejsca na dysku