Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

płytka z kontrolerem Atmega i przekaźnik 230V

tom_ex 31 Gru 2014 17:55 972 10
  • #1 31 Gru 2014 17:55
    tom_ex
    Poziom 15  

Witam,

Dopiero zaczynam swoją przygodę z elektroniką praktyczną. Mam jedynie wykształcenie akademickie w tej dziedzinie, więc proszę o wyrozumiałość. :)

Projektuje właśnie banalny układ na mikrokontrolerze Atmega, którego jedynym zadaniem będzie kontrola nad przekaźnikiem 5V/230V włączającym np. lampkę.

Zastanawiam się, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa. Czy mikrokontroler pracujący na napięciu 5V można umieścić na tej samej płytce uniwersalnej co przekaźnik i kawałek obwodu 230V? Rozumiem, że przekaźniki właśnie po to służą, aby oddzielić galwanicznie dwa napięcia, ale czy nie ma ryzyka, że na płytce uniwersalnej o rastrze 2,5 mm dojdzie do zwarcia?

Pozdrawiam!

0 10
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 31 Gru 2014 18:07
    Radzio M.
    Poziom 32  

Optotriak + triak. Taki układ wykonawczy jest do tego stosowany.

0
  • #3 31 Gru 2014 18:11
    TvWidget
    Poziom 31  

tom_ex napisał:
    Zastanawiam się, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa.

Zasada jest prosta. Urządzenie musi być bezpieczne w każdej możliwej do przewidzenia sytuacji. Dotyczy to zarówno normalnej pracy jak i możliwych uszkodzeń.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #4 31 Gru 2014 18:46
    tom_ex
    Poziom 15  

Dzięki za odpowiedź.

Pytanie moje jednak nie dotyczyło konkretnych elementów (przekaźnik, triaki, itp), a bezpieczeństwa umieszczenia ich na jednej płytce wraz z np. złączami do podłączenia przewodów 230V.

0
  • #5 31 Gru 2014 19:05
    TvWidget
    Poziom 31  

tom_ex napisał:
    Pytanie moje [..] dotyczyło bezpieczeństwa umieszczenia ich na jednej płytce wraz z np. złączami do podłączenia przewodów 230V.

Nie można odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa odnoszą się do produktu jako całości a nie jego części składowych. Taki produkt ma określone przeznaczenie, środowisko pracy, jasno określone kto ma go obsługiwać itd.

0
  • #6 01 Sty 2015 17:13
    tom_ex
    Poziom 15  

TvWidget napisał:
    tom_ex napisał:
    Pytanie moje [..] dotyczyło bezpieczeństwa umieszczenia ich na jednej płytce wraz z np. złączami do podłączenia przewodów 230V.

Nie można odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa odnoszą się do produktu jako całości a nie jego części składowych. Taki produkt ma określone przeznaczenie, środowisko pracy, jasno określone kto ma go obsługiwać itd.

Wybacz mi proszę, ale taki post kompletnie nic nie wnosi do tematu.

Co do samego przekaźnika, chodziło mi o taki element
    http://botland.com.pl/przekazniki/1293-modul-...kaznika-rm1-z-izolacja-optoelektroniczna.html
    Domyślam się, że pełni on tę samą funkcję co optotriak + triak.

0
  • #7 01 Sty 2015 19:52
    TvWidget
    Poziom 31  

tom_ex napisał:
    Wybacz mi proszę, ale taki post kompletnie nic nie wnosi do tematu.

Oczekujesz prostej odpowiedzi ale takiej nie da się udzielić.
    Czy stalowy zaostrzony pręt jest bezpieczny ? Jeśli zamocuje się go na dachu w charakterze piorunochronu to to nikomu nie będzie zagrażał. Ten sam element jednak wbity w ziemię na placu zabaw zapewne uznasz za niebezpieczny.
    Podobnie jest urządzeniami elektronicznymi. Nie da się ocenić konkretnego rozwiązania bez odwołania się do całego urządzenia. W przypadku sformalizowanego podejścia do zagadnień związanych z bezpieczeństwem zaczyna się zawsze od instrukcji obsługi. W tym dokumencie znajdują się tak podstawowe informacje jak przeznaczenie produktu, sposób jego zasilania, środowisko w jakim ma procować itd. Ty nie podałeś tych informacji. Przekaźnik jaki chcesz zastosować może być zarówno bardzo dobrym wyborem jak i kompletnie złym.

0
  • #10 02 Sty 2015 00:54
    kaka0204
    Poziom 28  

Dodatkowo można pod przekaźnikiem przeciąć kawałek płytki tak aby powstała szczelina. Coś takiego jest bardzo skuteczne jeżeli chodzi o oddzielenie czesci niskonapieciowej od części wysokonapieciowej.

0
  • #11 07 Lut 2015 15:55
    tom_ex
    Poziom 15  

Wydaje mi się, że powyższe rozwiązanie jest najlepsze.

1