Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa Wilo uszkodzenie? - Wadliwa pompa czy zapowietrzenie instalacji?

31 Gru 2014 18:22 19290 31
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie

W domku na wsi założyłem instalację CO, hydraulik wszystko podłączał,
    powierzchnia nie całe 100m
    około 8 grzejników 1m
    Piec 12kw akurat taki miałem po wymianie
    pompka wilo pico
    Boiler ze 140litrów
    sterownik+wentylator
    instalacja otwarta

Na początku wszystko było ok instalacja grzała ale okazało się że mimo że nowy zawór różnicowy nie działa jak powinien kulka się blokowała i rurka nad zaworem była cały czas ciepła, przy wymianie postanowiłem dodać jeszcze jeden grzejnik, dzień przed wymianą w instalacji temperatura mocno skoczyła ponad 120stopni i podobno strzelało jak z armaty :) akurat mnie nie było ale wszystko wyglądało na całe przyjechał hydraulik zmienił zawór dołożył grzejnik, kazał zalać wodą i rozpalić i pojechał, tak tez zrobiłem odkręciłem dopływ wody do instalacji na piecu około 30 włączyłem pompkę na odpowietrzanie i odpowietrzyłem grzejniki w każdym woda doleciała pompka chwile pochodziła po czym włączył się E11 czyli praca na sucho i tak jest do tej pory instalację dziś jeszcze raz próbowałem odpowietrzyć na zimno wyleciało trochę bąbelków jakby do bojlera i trochę powietrza przez odpowietrznik, pompka trochę pochodzi i ciągle to samo e11, woda szybko się gotuje mimo że wrzucone parę drewienek tyle co na rozpałkę a grzejniki zimne i jeszcze zdaje mi się że po przelaniu wody wylatuje z naczynia zbiorczego przelewkom po czym jakby zasysa powietrze do naczynia przelewkom, hydraulik*( macha ramionami mówi że pompka mogła się zepsuć albo naczynie wzbiorcze nie takie bo ma przewlekę na środku i rurką trzeba było iść nad naczynie a potem w dół, zaczynam wątpić w jego zdolności za kilka dni zabieramy się za to ale wolałbym was się poradzić, najpierw chcę sprawdzić pompkę czy mogła się uszkodzić po tych strzałach? Ale wydaje mi się że wyskoczył by inny błąd niż praca na sucho bo ma w diagnozie wykrywanie uszkodzeń i wygląda na wyświetlaczu że działa normalnie odpowietrza się po czym przekręcam na pompowanie i wyświetla ile metrów pcha a potem zużycie prądu i tak zostaje aż do wyrzucenia E11, grawitacyjnie nagrzewa wodę w bojlerze ale szybko się gotuje
    jak sądzicie
    uszkodzona pompka czy tak się zapowietrzyło czy zapowietrza się przez naczynie?
  • Poziom 41  
    brusse napisał:
    uszkodzona pompka czy tak się zapowietrzyło czy zapowietrza się przez naczynie?
    Do tej pory nie zapowietrzała się przez naczynie, to dlaczego teraz miałoby się tak robic?!
  • Poziom 7  
    Do tej pory nie zwróciłem na to uwagi ;/
  • Poziom 41  
    brusse napisał:
    Do tej pory nie zwróciłem na to uwagi ;/
    Jeśli by zapowietrzała się ciągle -to by się już wcześniej zatarła.
    A słychać uderzenie kulki w zaworze w chwili gdy się pompka włącza, lub wyłącza?
  • Poziom 7  
    Nic wyraźnego nie słyszałem, kurcze możliwe że drugi nowy by nie działał ..
  • Poziom 17  
    Daj jakiś rysunek twojej instalacji to będzie mi łatwiej...
  • Poziom 7  
    Tak to mniej więcej wygląda, musiałem pojechać zobaczyć:Pompa Wilo uszkodzenie? - Wadliwa pompa czy zapowietrzenie instalacji?

raczej nic nie pomyliłem dziś jeszcze raz dopuściłem wody na wyłączonej pompie zeszło trochę powietrza odpowietrznikiem, coś pobulgotało w naczyniu albo bojlerze ale przestało, włączyłem pompkę na odpowietrzanie po tym wyłączyłem i rozpaliłem przy 30stopniach włączyłem pompkę na I czyli 1.2m i przez kilka minut niby chodziła jak się przyłoży ucho to słychać ze coś tam sobie brzęczy i jak się zwiększa przepływ brzęczy szybciej ale po kilku minutach znów E11, acha i sprawdzałem czy słychać kulkę jednak albo głuchy albo nic tam się nie rusza i od razu rurka się nagrzewa za zaworem równo z tą za pompką a podobno powinna być zimna
  • Poziom 22  
    No tak... naczynie jest wpięte nieprawidłowo, hydraulik strzelił sobie w kolano a Ty kulejesz. W miejscu odpowietrznika na rórze zasilania c.o należało podpiąć naczynie a samo naczynie powinno mieć możliwość odpowietrzania instalacji, u Ciebie tego nie ma, bo zaślepione. Wołaj tego hydraulika niech Ci to poprawia!!!
  • Poziom 7  
    jeżeli dobrze zrozumiałem to ma wyglądać tak

obrócić naczynie o 180 stopni wtedy dolny wlot będzie odpowietrznikiem?

zastanawiałem się własnie cyz to naczynie jest wogole dobre bo normalnie jak widziałem w instalacjach ma wlot z boku na dole , przelew z drugiego boku u gory i na samej gorze odpowietrzanie a ten ma bo bokach dziury na środku czyli to by były wlot i przelew i aktualnie na dole a ma byc na górze odpowietrznik,
  • Poziom 41  
    Naczynie wzbiorcze może być montowane na zasilaniu, jak też i na powrocie.Ale my tu rozprawiamy o awarii pompki, a z wywiadu wynika,że poza zwiększającym się szumem przy zmianie obrotów, nie ma skutku w postaci przepływu przez nią wody.A zmieniając obroty -przełączając powinno być słychać wyraźne uderzenie kuli zaworu. Wniosek : pompka uszkodzona mechanicznie.
  • Poziom 22  
    stanislaw1954 napisał:
    .A zmieniając obroty -przełączając powinno być słychać wyraźne uderzenie kuli zaworu. Wniosek : pompka uszkodzona mechanicznie.

Warunek jest podstawowy- musi być instalacja dobrze odpowietrzona a w tej wersji jest to bardzo wątpliwe mimo zamontowania odpowietrzników. I sprawna pompka nie pomoże jak powietrze uniemożliwia prawidłowy przepływ medium w instalacji. Zmiana podłączenia naczynia poprawi skuteczność odpowietrzania bezwzględnie.
  • Poziom 25  
    A czy za pompką masz zamontowany zawór zwrotny?
  • Poziom 41  
    mitsurugi napisał:
    A czy za pompką masz zamontowany zawór zwrotny?
    A w jakim celu?
  • Poziom 7  

mam dokładnie tak

jak znajdę chwilę w ten weekend spróbuję z naczyniem jak nie wyjdzie łatwię innego hydraulika niech sprawdza jest dobrze instalacja i czy pompka działa jak nie to na gwarancję czy reklamację bo ma dopiero z miesiąc, jak macie jeszcze jakieś sugestie proszę pisać mile widziane
    i dziękuję z a obecne
  • Poziom 17  
    Jeżeli odpowietrznik automatyczny jest na wysokości naczynia to jego działanie będzie odwrotne do zamierzonego-będzie zaciągał powietrze do instalacji. Po przerobieniu naczynia powinno być wszystko ok...
  • Poziom 7  
    Panowie jedną z przyczyn jest awaria pompki Wilo po odkręceniu tych 4 śrubek i wyciągnięciu środka okazało się że wirnik jest stopiony, zrobiła się kulka plastiku bynajmniej tak mi to wygląda mimo że nic nie śmierdzi, teraz znowu kilka pytań
    jest sens dawać to na gwarancję>
    co mogło być przyczyną?
    idzie dostać sam ten wirniczek? bo rzuciłem okiem i są całe zespoły wirujące ale kosztują prawie tyle co cała pompka, a pompka zdaje się działać wszystko się kreci,
    Nie chciałbym założyć nowej i żeby się powtórzyło, jeszcze ma hydraulik sprawdzić czy nie ucieka ciśnienie
  • Poziom 41  
    brusse napisał:
    co mogło być przyczyną?
    Praca nz sucho.
    brusse napisał:
    jest sens dawać to na gwarancję
    Pewnie nie zostanie uznana.
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    brusse napisał:

co mogło być przyczyną?

brusse napisał:
    temperatura mocno skoczyła ponad 120stopni i podobno strzelało jak z armaty
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Taka usterka gwarancji nie podlega.
    W pompce można wymienić cały rotor ale nie wiem czy do Twojej istnieje taki jako część zamienna.
    Raczej wątpię. Jedynie może jakiś używany. Poszukaj na necie lub popytaj w serwisach.
  • Poziom 36  
    Nie wiem czy to przeoczyłem i ktoś to już napisał ..... ale jeśli nie to :
    1) Ta instalacja nawet taka jak na drugim rysunku jest ciągle nieprawidłowa ;
    2) To, że jest ona nieprawidłowa doprowadziło do uszkodzenia pompy ;
    3) Jeśli ktoś robił projekt/wykonanie takiej instalacji to ponieważ jest zły to on powinien być gwarantem a nie producent pompy gdyż uszkodzenie powstało z jego winy.
  • Poziom 7  
    możesz powiedzieć dlaczego instalacja nawet na 2 rysunku jest nieprawidłowa?, wymieniłem pompkę starszy typ z metalowym czy tam żeliwnym wirnikiem i dalej dosyć szybko łapie temperaturę a nie grzeje, czekam na hydraulika ma posprawdzać szczelność i filtry mówi że albo coś się zapchało albo gdzieś rurka strzeliła i woda wycieka, chce jeszcze dodać przy tym zaworze kulowym zwykły odcinający ręcznie żeby sprawdzić czy to może mieć jakiś związek
  • Poziom 36  
    Dla Ciebie najważniejsza jest informacja z pkt. 2
    Ktoś wziął za projekt i realizacje pieniądze i zrobił źle więc to on ma to poprawić i naprawić uszkodzenia spowodowane własnym partactwem.

PS
    Mnie w pracy za powiedzenie, że jest źle płacą ale ..... także jak coś zrobię źle też za to odpowiadam materialnie. Uważam to za całkiem słuszne.

Dzięki temu co napisałem, powinieneś już odzyskać pieniądze za pompę i za darmo mieć przebudowaną instalację. Jeśli Majster nie wie jak .... niech zatrudni za własne pieniądze zawodowców. :D
  • Poziom 7  
    Rozumiem Ciebie bardzo dobrze i będę się tego domagał ale chciałbym wiedzieć dla siebie co jest źle bo przyjdzie coś popoprawia i ja dalej nie wiem czy jest to dobrze :)
  • Poziom 12  
    brusse napisał:

, dzień przed wymianą w instalacji temperatura mocno skoczyła ponad 120stopni i podobno strzelało jak z armaty :) akurat mnie nie było ale wszystko wyglądało na całe

Powyżej sam napisałeś przyczynę uszkodzenia wirnika. Sprawdź instrukcję. Pompka nie może pracować w tak wysokiej temperaturze.

Moim zdaniem żadna gwarancja ani hydraulika ani producenta pompki nie może być uznana.

Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    pablowp1 napisał:
    No tak... naczynie jest wpięte nieprawidłowo, hydraulik strzelił sobie w kolano a Ty kulejesz. W miejscu odpowietrznika na rórze zasilania c.o należało podpiąć naczynie a samo naczynie powinno mieć możliwość odpowietrzania instalacji, u Ciebie tego nie ma, bo zaślepione. Wołaj tego hydraulika niech Ci to poprawia!!!

Za usługi takiego hydraulika radzę podziękować, lepiej żeby obejrzał to człowiek który ma pojęcie o tym co robi. W przypadku tej awarii warto się zastanowić dlaczego w ogóle do niej doszło, w prawidłowo wykonanym układzie nie powinno dojść do takiej sytuacji. Temperatura topnienia wirnika w pompie to ok 140 stopni. Czy instalacja była płukana po montażu? Podejrzewam że nie :) Przy tak ekstremalnych temperaturach, kulka z zaworu różnicowego jest w stanie z niego wylecieć i zablokować całkowicie przepływ instalacji.

"Łukasz2407 napisał:
    Jeżeli odpowietrznik automatyczny jest na wysokości naczynia to jego działanie będzie odwrotne do zamierzonego-będzie zaciągał powietrze do instalacji. Po przerobieniu naczynia powinno być wszystko ok...

A to ciekawe, może pan wytłumaczy w jaki sposób?
  • Poziom 12  
    Cytat z instrukcji Wilo:

"Dopuszczalny zakres zastosowania

Zakres temperatury w przypadku zastosowania
    w instalacjach HVAC przy max temperaturze
    otoczenia +25°C
    od -10 do +110 °C

Zakres temperatury w przypadku zastosowania
    w instalacjach HVAC przy max temperaturze
    otoczenia +40°C
    od -10 do +95 °C

Ciśnienie znamionowe 6 bar"

A więc lepiej żeby pisali ludzie którzy cyt. wiedzą co piszą ;)
  • Poziom 17  
    dudajew napisał:

"Łukasz2407 napisał:

A to ciekawe, może pan wytłumaczy w jaki sposób?

A w taki, że każdy odpowietrznik wymaga odpowiedniego ciśnienia napływu (statycznego słupa wody nad odpowietrznikiem) który z reguły wynosi ok. 1,5 m nad odpowietrznikiem... Gdy nie spełnimy tego wymogu, w momencie zatrzymania pompy obiegowej, bezwładność rozpędzonej wody grzewczej spowoduje zassanie powietrza do instalacji...
  • Poziom 13  
    Witajcie,
    ja właśnie przechodzę ten temat. Tylko, że ja mam układ zamknięty, z naczyniami przeponowymi i dodatkowo zabezpieczony zaworem DBV. Otworzyłem pompę i ku mojej uciesze okazuje się, że ten zawór ocalił moją jedną z trzech pomp (po kilka stówek za szt.) Kod błędu E11 to nic innego jak reakcja na pracę na sucho. Proponuję dokładnie odpowietrzyć układ bo u mnie to pomogło. Pozdrawiam