Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laminarka PCB ciut przekombinowana :-)

chodi 31 Gru 2014 18:45 8343 24
  • Laminarka PCB ciut przekombinowana :-)

Witajcie

Wlasciwie jest to moj pierwszy temat na forum wiec prosze z gory o wyrozumialosc. Przepraszam rowniez, za brak polskich fontow, ale pomimo prob wielu nie ogarniam wiekszosci ogonkow z racji lokalizacji :/

Przyszly swieta, czas urlopu i odpoczynku... Niestety wraz ze swietami przybyla tesciowa, co zmusilo mnie do czasowej ewakuacji z domu do garazu :) Oczywiscie to zlota kobieta (jakby zona zajrzala) :D

Jestem mocno poczatkujacym hobbysta i stopien mego zaawansowania moge okreslic jako "zielony jak trawa w maju". Wiekszosc plytek wykonuje na zbudowanym ploterku cnc, jednak przy bardzo drobnych sciezkach (jak np. przejscie pod obudowa 0805) brak odpowiednich narzedzi i ich zuzycie uniemozliwia wlasciwie wykonanie dobrej plytki pod elementy smd ta metoda. Pozostaje termotransfer... Oczywiscie najflajniej, najlepiej i najwygodniej zamowic piekne plytki w firmie specjalizujacej sie takimi zadaniami, jednak jak wspomnialem wczesniej, stopien mojego wtajemniczenia sprawia, ze wiekszosc plytek finalnie i tak laduje w koszu wiec ze wzgledow czysto ekonomicznych pozostaje produkcja garazowa w ramach zabawy :)

Podirytowany walkami z laminarka postanowilem wykorzystac przymusowa banicje i dostatek czasu :) Uzbrojony wiec w konto na elektrodzie i googla poczynilem cos w formie automatu do termotransferu.

Zalozenia:
    - niech to ustrojstwo utrzymuje wzglednie stala temperature a nie pstryka termostatem
    - niech samo zmienia kierunek i nie zmusza do stania i parzenia paluchow
    - niech da znac gdy wykona robote

:-)

Zaczne wiec od filmiku, ktory zapewne was rozbawi, ale pokaze, ze zalozenia zostaly osiagniete :)

Link

Poniewaz w tym okresie zdobycie jakichkolwiek czesci nie wchodzi w gre, wykorzystalem wszystko co udalo mi sie znalezc w garazu. Pierwotnie mial byc silnik krokowy na podwojnym mostku H i termopara typu K jednak po dniu testow stwierdzilem, ze nie ma sensu przekombinowywac i tak przesadnie skomplikowanego projektu. Zostalo wiec na zwinietym z zabawki syna silniku dc z przekladnia redukujaca i szklanym termistorze o podejrzanie wysokim zakresie temperatur ( do 300st).

Oryginalna laminarka posluzyla wylacznie jako dawca organow. Walki i grzalki. Wyposazony w odpadki aluminium, wkretarke i pile wykonalem podpory i mocowania silnika, grzalek i reszty potrzebnych rzeczy.

Po mechanicznym "sukcesie" nadszedl czas na elektronike. Zadnych rewelacji wymyslec nie moglem, gdyz i zadanie malo ambitne i zasob wiedzy nie wystarczajacy :) Skladajac wiec do kupy odwiedzany tematy powstal schemat prostego sterowania fazowego grzalka i mostka H w L293d dla silnika DC. Znaleziony w rupieciach zasilacz 24V 2A stal sie inspiracja do ksztaltu calosci sterownika:

Poniewaz miescil sie ladnie na profilu aluminiowym, ktorego odpadki wykorzystalem do konstrukcji laminatora postanowilem zbudowac go w formie pietrowej kanapki.

Na zasilaczu wiec spoczela plytka posrednia :

Laminarka PCB ciut przekombinowana :-) Laminarka PCB ciut przekombinowana :-) Laminarka PCB ciut przekombinowana :-)

A na plytke zostal wpiety kontroler, czyli atmega8 z wyswietlaczem :)

Laminarka PCB ciut przekombinowana :-) Laminarka PCB ciut przekombinowana :-) Laminarka PCB ciut przekombinowana :-) Laminarka PCB ciut przekombinowana :-) Laminarka PCB ciut przekombinowana :-)

Calosc po zmontowaniu w kanapke :

Kiedys podczas zakupow na ebay chinczyk przez pomylke wyslal mi zamiast po opakowaniu to po pelnej rolce zerowych rezystorow w kilku rozmiarach wiec namietnie pakuje je wszedzie jako mostki i raczej zycia zbraknie by je zuzyc :)

Uprzedzajac pytania - detekcja zera wykonana w sposob straszny, ale tylko taki optotranzystor w scalaku znalezc mi sie udalo :) dwukierunkowy w malej obudowie zapewne wygladalby ladniej ale jak sie nie ma co sie lubi...
    Zazwyczaj wykorzystuje tranzystorowa werjse detektora bazujac na schemacie kolegi Mirley jednak zbraklo elementarnych komponentow do jego budowy a powyzszy uklad pomimo lekkiej cieploty rezystorow ograniczajacych prad diody sprawuje sie dobrze.

Aby laminator wiedzial gdzie znajduje sie plytka, uzylem klasycznych czujnikow optycznych TCRT5000 czyli diody z optotranzystorem. Silnik krokowy dopoki krokow nie pogubil radzil sobie bez nich, jednak lepiej wiedziec gdzie jest plytka :)

A teraz tragedia prawdziwa, czyli bascom :D

Zapewne wielu z was dozna niesmaku po zapoznaniu sie z moim programem, jednak chcialbym zaznaczyc, ze dziala i powinien byc zrozumialy dla kazdego poczatkujacego :) Proby adaptacji znalezionych na rofum calek do sterownika fazowego nie zdaly egzaminu wiec wartosci opoznienia to czysta improwizacja z mojej strony. Podobnie jak odczyt temperatury z termistora. Niby jest pdf. Niby jest wykres i dane, jednak w praktyce (albo przez miejsce jego umieszczenia) ni jak sie to mialo do realnych wartosci. Rowniez wiec droga doswiadczalna przyjalem orientacyjny przelicznik. W koncu nie tyle chodzi o dokladnosc pomiaru co jego stalosc a z tym problemu nie ma. Choc sam sie temu dziwie :)

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Pozdrawiam wiec serdecznie wszystkich i zycze milej zabawy sylwestrowej... Pisanie tego postu zajelo mi chwile, a zona wciaz nie zrobila fryzury.. ech kobiety :)

Wszystkiego dobrego w nowym roku!
    Czesc!
    pozdrawiam
    Lukasz

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 01 Sty 2015 02:14
    marek216

Poziom 43  

Jak na cudo powstałe z tego co było pod ręką w ramach banicji przed teściową to doskonała konstrukcja.
    Przypadłoby się coś nad górnym wałkiem coby przypadkiem gorącego wałka nie dotknąć.

• #3 01 Sty 2015 11:53
    mikstu2
    Poziom 27  

No... podziwiam!
    A z tym "zielony jak trawa w maju" to chyba nadmiar skromności.

Pozdrawiam serdecznie.

• #4 06 Sty 2015 02:48
    Mikusiek48
    Poziom 14  

Konstrukcja jak na "zielony jak trawa w maju" to super to wyszło i zazdroszczę tego laminatora :)
    Można prosić o płytki PCB?
    Chyba wykonam sobie taki sam laminator bo gdzieś ostatnio walały mi się wałki i grzałki z laminatora.

• #6 07 Sty 2015 22:20
    Mikusiek48
    Poziom 14  

Można prosić o model zasilacz oraz jakie są odległości między otworami montażowymi?
    Może uda mi się za grosze dostać taki zasilacz lub podobny :)

• #7 08 Sty 2015 19:20
    chodi
    Poziom 9  

Zasilacz to Mean Well PS-05EC-R0. Wymiar plytki to 110x32mm a rozstaw otworow 104x26. Co dziwne nawet google o nim nie slyszalo :) zasilic uklad mozna czymkolwiek o parametrach dopasowanych do uzytego silnika DC. Byleby nie przekroczyc Vmax mostka L293D i stabilizatora 7805 :) Jak napisalem w opisie, uzylem go ze wzgledu na niewielki rozmiar i dostepnosc "od reki" z pudla z gratami. Do ukladu i tak podlaczany jest za pomoca standardowych zlacz srubowych wiec naprawde dowolnosc zupelna w doborze zasilacza.

• #8 08 Sty 2015 20:15
    Mikusiek48
    Poziom 14  

Wielkie dzięki. Chce sobie dopasować zasilacz tak aby był zbliżony wymiarami do głównych płytek. Coś na pewno wykombinuję. Na dniach zakupię laminarkę, która będzie dawcą części i też złożę sobie taką maszynkę bo widzę, że płytki wychodzą Ci idealnie :) Jakiego papieru używasz do termotransferu bo ja np. papieru fotograficznego (śliskiego).

• #9 08 Sty 2015 20:38
    chodi
    Poziom 9  

Do idealu im naprawde daleko :) Zdjecie tej ladnej przylaczeniowej to akurat wyfrezowana na ploterku stad brak jakichkolwiek podtrawien :) plytka kontrolera byla robiona termotransferem i jednak prawa trona wyglada dosc kiepsko.
    Z papierem sie nakombinowalem i finalnie od dawien dawna, niezastapione sa kartki wycinane z "prasy menstruacyjnej zony" :) konkretnie jakies katalogi mody :-) przy okazji zawsze jakas ladna pani na nas zerka spod nadrukowanych sciezek plytki :)

• #10 09 Sty 2015 18:19
    spekter_82
    Poziom 10  

Fajna maszynka i starannie wykonana 5+.
    Mam jednak propozycję do autora : Chodi próbowałeś może metody fotochemicznej trawienia płytek?

Przyznam się szczerze szlak mnie trafiał z termotransferem i dlatego przeszedłem na fotochemię.
    laminator Ci się przyda, zakupujesz na słynnym portalu folię do fotopolimeru nakładasz ją na płytkę, naświetlasz, wywołujesz i wytrawiasz. Dodatkowo masz możliwość użycia tej folii do soldermaski.

Proponuję spróbować - nie taki diabeł straszny,

Gdybyś potrzebował porad wal śmiało na priva

Pozdrawiam Krzysiek

• #11 09 Sty 2015 20:51
    Mikusiek48
    Poziom 14  

Na pewno droższe jest wykonanie fotochemiczne niż termotransferowe.
    Jak jest koszt wykonania płytki metodą fotochemiczną o wymiarach np 10x15cm ?

• #12 09 Sty 2015 21:26
    spekter_82
    Poziom 10  

Trudno to przeliczyć
    folia 45cm*3mb - 35 pln + przesyłka
    płytka PCB 15*30 cm - około 9 pln
    Wywoływacz 25g - ok 5 pln - w tme
    wytrawiacz 250 g - 9 pln
    czas poświęcony - bezcenny

czy tak to znowu drogo wychodzi

ewentualnie można kupić gotowy laminat pozytywowy 150*250 płaciłem w zeszły piątek 29pln

trzeba sobie samemu przekalkulować co jest droższe

• #13 13 Sty 2015 10:33
    Alex MM
    Poziom 8  

Szanowny Chodi !Jak ustawić, FUSE i jaki zastosować czujnik temperatury

• #14 13 Sty 2015 10:47
    Mikusiek48
    Poziom 14  

W pierwszym poście w kodzie jest zapisane jak ustawić fusy
    ' kwarc wewnetrzny 8MHz ' fusy L=0xD4 H=0xD9

• #15 13 Sty 2015 12:29
    chodi
    Poziom 9  

Zgadza sie. A termistor to 100K NTC B3950. Ale jako, ze jest to podpiete pod adc moze byc cokolwiek wlacznie z termopara z prostym wzmacniaczem. Byle by zakres temperatur sie zgadzal.

Pozdrawiam

• #16 17 Sty 2015 09:36
    kick959
    Poziom 12  

Coś mi się wydaje że ja też zrobię sobie taką laminarkę bo naprawdę mam już dość używania żelazka :D

A poza tym bardzo mi się podoba ten pomysł, ja bym jeszcze dodał osłonę górnego wałka bo o oparzenie nie trudno.

Pozdrawiam

• #17 20 Sty 2015 07:30
    Alex MM
    Poziom 8  

Dear chodi! What distance did you use between the shafts

• #18 20 Sty 2015 10:39
    chodi
    Poziom 9  

Hi Alex
    The distans between shafts is a little bit bigger than original. In this case I add 0.5mm. That why it is not possible to normal foil laminate any more but that is desing for pcb... motors life is much easier and platic gear much happier :) You must find compromise between press force and gear condition.

Atb
    lucas

• #19 26 Sty 2015 21:28
    j570
    Poziom 12  

Ogladając ten ciekawy projekt nie dostrzegłem typu laminarki z której brałeś wałki. Są to jak widzę wałki w wewnętrznym grzaniem czego w tanich laminarkach nie widziałem.

• #20 27 Sty 2015 19:19
    chodi
    Poziom 9  

Witaj j570.
    Laminarka byla z gatunku niskobudzetowych noname... na obudowie widnieje jedynie napis Purple Cow i podobizna krowki :) z tylu oczywiscie made in china... Choc faktycznie w markecie zakupiona nie zostala a w dosc powaznym sklepie z artykulami biurowymi... tam jednak byla najtanszym modelem cenowo przekraczajac moze o 20% odpowiednika z tesco. Ale zgodze sie, ze to dosc nietypowe a calkiem sprytne rozwiazanie. Gumowe walki sa osadzone na aluminiowych rurkach a grzalki w formie pretow sa umieszczone luzno wewnatrz. Rozwiazanie o tyle sprytne, ze grzejemy wylacznie walki a nie cala okolice ;-)

• #21 27 Sty 2015 22:22
    j570
    Poziom 12  

Takie rozwiązania stosuje się w drukarkach laserowych. Tam jest też wałek z grzałką w środku. Drugi, dociskowy nie jest grzany. Takie przynajmniej rozwiązanie widziałem w drukarce Xerox. Jeśli trafiłeś coś takiego jako niskobudżetowe to moim zdaniem była to naprawdę okazja. Tanie laminarki ( które widziałem) miały 2 gumowe wałki plus grzejnik z zewnątrz grzejący wałek.

• #22 05 Lut 2015 18:23
    kick959
    Poziom 12  

Mam pytanie:

1.Ile wat ma mieć zasilacz
    2.Ilu watowe są grzałki
    3.Czy na pewno zasilacz ma 2A :

Przepraszam za takie pytania ale wole się upewnić :)

• #23 06 Lut 2015 08:53
    chodi
    Poziom 9  

Czesc
    Faktycznie gafa. Zasilacz ma 0.2A ;) moj silnik na zatrzymanym wale pobiera ok 100mA wiec nie ma ryzyka "braku mocy". Jak pisalem wczesniej - zasilacz musisz dobrac do uzytego silnika plus kilkadziesiat mA dla elektroniki.
    Grzalki maja ok 300W razem. Tu znowu wszystko zalezy od uzytego triaka. Jesli zapniesz mocniejsze trzaba by troche mu ulzyc i dodac radiator.
    Pozdrawiam
    lukasz

• #24 06 Lut 2015 10:40
    kick959
    Poziom 12  

Dzięki, a już chciałem kupić zasilacz 2A, to bym sobie narobił :D

• #25 25 Lut 2015 04:02
    dr_jenia
    Poziom 9  

Cool design !!!
    I have also such shafts
    which are used in the project, there are no gears only.
    Modne wzornictwo !!!
    Mam też takie wały
    które są stosowane w projekcie, nie tylko nie biegów.

Dodano po 6 [minuty]:

jest pytanie!
    bez podgrzewania go ze sobą pcb?

Szukaj w 5mln produktów