Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błąd 501 zanik płomienia ariston genus

Krzysiek8102 13 Sty 2015 13:05 11553 46
    Poziom 6  

Witam wymiana reduktora jadnak nic nie dała, dzisiaj byli panowie z gazowni i wymienili nówka sztuka, piec nadal nie zapala chyba ze po kilku resetach, lub jak sie mu chce a po przerwie dłuższej niż 10 -15 minut nie ma szans na zapłon, ale przynajmniej wiem ze reduktor nie szwankował i nie szwankuje, jutro serwis będzie z jakąs nową elektroniką, ale co to da....? trzeba chyba z nimi zrobic wojne na powaznie chyba, bo juz szkoda słów.

Specjalista - systemy grzewcze

Właśnie wróciłem od klienta, błąd 501 spowodowany zapchaniem odpływu kondensatu połączenie wymiennik główny syfon....Oczywiście jest jedna z wielu przyczyn.

Poziom 10  

U mnie dziś piec znów dostał świra. Chyba bez jakiegoś faktycznie serwisu z polecenia nie da rady...

Poziom 10  

Cytat:
    Właśnie wróciłem od klienta, błąd 501 spowodowany zapchaniem odpływu kondensatu połączenie wymiennik główny syfon....Oczywiście jest jedna z wielu przyczyn.

A czy kondesat zalegał w rurce odprowadzającej czy w pojemniku? u mnie jego stan jest prawie pod rurkę odprowadzającą do syfonu w ścianie.

Poziom 6  

Wczoraj po przeczytaniu posta dobrałem się do rurki od kondensatu przelot był woda była w zbiorniczku ale chyba zawsze bedzie bo to działa jak syfon czyli przelewa się do rurki po napełnieniu, po odpięciu zbiorniczka przedmuchałem też górną część rurki az do komory spalania, był przelot zadnych oporów, wiec nic sie nie zmieniło, dalej błąd, dzisiaj był serwis wymieniono płytę główną ponownie, bo stara(tzn 2-tygodniowa;-/ ) , coś sie w niej upaliło i straciła swoje ustawienia i piec zamiast palic np 6 metrów gazu na dobę (takie było dawniej moje zużycie przy temp około -5C - 0C) palił 12-14 !!! gdzie mamy temp. przez dzień +5C +8C w nocy najwyżej 0C wiec porażka, narazie piec chodzi, i zapala, choć jakoś nie wierze że to coś da bo czym sie rózni ta płyta od dwóch pozostałych, ale zobaczymy, zresztą jak będzie takie żuzycie gazu tez bede reklamował bo nie oto tu chodzi żeby palił ponad dwa razy wiecej niz powinien, (jakby nie był na gwarancji to lepiej go odkręcić i od razu wyrzucić bo już prawie równowartość pieca w częsciach jest wymieniona )licznik spisany - zobaczymy. pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

No i piec podziałał !! całę 2 godziny, próby zapłonu nieudane zanik płomienia błąd 501, od nowa polska ludowa, brak słów!

Poziom 10  

Ręce opadają u mnie też. Ty masz chociaż gwarancję i na ma Twoim miejscu już bym korzystał z prawa z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży żądając wymiany pieca na całkiem nowy.

Poziom 6  

Właśnie jest walka z aristonem ale to ....syzyfowa robota, od kilku dni awantura na telefonach, wydzwaniam, zobaczymy, byłem u prawnika to nie jest takie proste, ich obowiązek jest taki że mają naprawiać aż do skutku, nieważne ile razy, jedynie mozna liczyc na to że naprawy przewyższają wartość pieca, i wymienią, bo to dla nich większa strata. Zobaczymy. ostatnio u mnie dodatkowo jeszcze piec świruje że np jak juz go po kilkunastu resetach odpale to nie wiadomo dlaczego np temp na grzejnikach z 40C wskakuje na 70C i grzejniki wrzątek podczas gdy na zewnątrz 10-15C na plusie. I zużycie gazu 2x większe. I to co zaoszczędziłeś przez dwa trzy miechy teraz zapłacisz!! Masakra. na następną zimę koza;) z płaszczem wodnym nie ma rady. ;)

Poziom 10  

Witam,

wczoraj wymieniłem płytę główną u siebie. O dziwo ta przysłana od Aristona była nieco inna jeżeli chodzi o budowę, a także kilka rozwiązań z różnymi płytkami EPROM. Póki co płyta sprawiła, że piec działa, bardzo stabilnie, szybko się zapala i grzeje tak jak powinien. Ustawienia zrobiłem na podstawie dołączonej instrukcji do płyty dla kotła Genus Premium 24. Miejmy nadzieje, że to rozwiąże problem...

Moderator na urlopie...

zefirekwroc napisał:
    ... ta przysłana od Aristona była nieco inna jeżeli chodzi o budowę, a także kilka rozwiązań z różnymi płytkami EPROM. Póki co płyta sprawiła, że piec działa, bardzo stabilnie, szybko się zapala i grzeje tak jak powinien. Ustawienia zrobiłem na podstawie dołączonej instrukcji do płyty ....

To Ariston przysłał Ci płytę? Do bani taka firma; nie dba o klienta, ani serwisantów :(

Poziom 10  

Przysłane przez Aristona, ale zamawiałem przez sklep internetowy. O klienta nie dba Ariston bo oni produkuja, a serwis ma taki jak sami wybrali... Przykre zwlaszcza ze piecy tych jest na potege... Ale coz... Oby teraz juz bylo dobrze...

Poziom 6  

Oby się udało, u mnie zapadła decyzja przez firmę o wymianie kotła na nowy ;) więc ok szkoda że po takich stresach,

Poziom 6  

błąd 501 zniknął, tylko że wraz z wymianą kotła na nowy, więc nie wiem i serwis też nie wie co było przyczyną ;/ mam jeszcze pytanie jakie macie dobowe zużycie gazu przy takim kotle przypominam ariston genus premium dwufunkcyjny czyli na grzejnikach i na bojlerze 150 litrów wody, około 120 m2 ,tak mniej więcej chociaz napiszcie, pozdrawiam

Poziom 10  

Super, że udało się rozwiązać problem.. mogę Ci podać zużycie półroczne, bo mam tak rozpisywane przez PGNiG. Od 1 sierpnia do końca grudnia zużyłem 202 m3. więc wychodzi ok. 40 m3, ale nie powiem ile, bo w sezonie grzewczym pewnie więcej, a poza nim mniej (jak tylko na wodę). Temperaturę na sterowniku mam ustawioną na 22-23 st. jak jestem w domu, a jak poza nim utrzymanie na 19 stopni zeby nie wychladzac scian. Woda na piecu 42 stopnie, a ogrzewanie 50 st. C. Niska temp. ogrzewania powoduje, że często się załącza postcyrkulacja.

Poziom 6  

To by się zgadzało ale za sezon letni w którym grzejniki wiadomo że nie grzeją, więc za utrzymywanie ciepłej wody 150 litrów przez cały miesiąc, wychodziło mi około 40 -50 m3 bo u mnie mam takie ustawienia wody 40 C a w zimie na grzejnikach też 50 C, tylko że teraz czyli grzejniki i ciepła woda na tych samych ustawieniach zjada 9-10 m3 gazu na dobę, zarówno na trybie auto czyli z czujnikiem zew. jak i bez niego. Wiem ze poprzedni piec przy takich temp. zewnętrznych (-3 C - +5C) brał 6-7 metrów gazu na dobę. Poproszę innego serwisanta o ustawienie bo to coś za dużo, takie spalanie to miałem ale jak były mrozy po 15 stopni minus!! Dodam że domek nieocieplony, ale ewidentnie spalanie wzrosło po wymianie kotła. Słyszałem też ze jakość gazu jest gorsza, więc i kocioł musi zużyc więcej aby uzyskac tą samą energię (jakoś słabą zimę muszą sobie odbić)-- tylko jak to sprawdzić.Pozdrawiam.

Specjalista - systemy grzewcze

Niech twój serwisant wymieni elektrodę jonizacji. Nie znalazłem jej na liście wymienionych elementów. Miałem w swojej praktyce dwa bardzo podobne przypadki, elektroda choć na oko wydawała się nieuszkodzona, po jej wymianie dolegliwości ustąpiły.

Poziom 1  

Witam

Ja również posiadam kocioł Genus Premium Aristona i po 3,5 roku bezawaryjnej pracy (wymiany po ok 2 latach czujnika temp WU nie liczę) przestał startować "za pierwszym razem" Potem już startował po kilku resetach. Zakupiłem nową sondę jonizacyjna co pomogło na ok 6 dni nieprzerwanej pracy. Aż w końcu doszedłem do momentu gdy piec pomimo świeżo oczyszczonej, nowej elektrody wyrzuca błąd 501. Znalazłem na portalu aukcyjnym usługą natychmiastowej naprawy płyty głównej dot właśnie błędu 501 (brak płomienia) Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że piec za każdym razem startuje (tzn przez wizjer widać płomień w komorze spalania i słychać zapłon gazu) ale piec nie widzi płomienia i po 3 próbach staje. Czy ktoś ma doświadczenie z ew naprawą płyty głównej przez firmę z Lublina ?

Pozdr Marek

Poziom 6  

Tematu nie rozwiazal nawet serwisant ktory do konca nie odgadl co bylo przyczyną że piec nie palił, ostatecznie po wielu telefonach i łącznie niemalże po trzech miesiącach, walki z piecem firma zgodzila sie na wymiane pieca, i przedlużenie gwarancji. Tak się skończyło. Pozdrawiam.