Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 - Zwarcie vcc z gnd

profesorek_96 01 Sty 2015 00:47 1158 10
  • #1 01 Sty 2015 00:47
    profesorek_96
    Poziom 16  

Witam wszystkich.
    Ostatnio borykam się z problemem w moim układzie użyłem atmegi8 oraz wyświetlacza 2x16. Po podłączeniu zasilania wyświetlacz się świeci i wyświetlają się te bloczki na górze. Zaś uC w ogóle nie jest wykrywane przez programator. Programator sprawdzałem i jest sprawny. Z powodu iż atmega jest w smd byłem zmuszony wykonać kolejną płytkę. Niestety doszedłem do przykrego wniosku, po wlutowaniu procesora następuje zwarcie vcc do gnd. Dodam jeszcze że przylutowałem jedynie nóżki od 17 do 24. Pozostałe wisiały w powietrzu. Wykluczam raczej winę lutów ponieważ w tej pierwszej w całości zmontowanej płytce również ten sam problem występuje. Zamieszczam zrzut z eagla Atmega8 - Zwarcie vcc z gnd .
    Z góry dzięki za pomoc.

• #2 01 Sty 2015 01:22
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Masz błędy na schemacie (brak kondensatorów blokujących), i zbyt szerokie pola lutownicze pod nogi uC. Prawdopodobnie po prostu masz zmostkowaną masę i Vcc. Wylutuj uC i sprawdź pustą płytkę.

• #3 01 Sty 2015 12:56
    profesorek_96
    Poziom 16  

O jakich kondensatorach mówisz? Po pierwsze nie używam ADC więc nie dawałem żadnego dławika. Tylko podłączyłem AVCC do VCC a AREF pozostawiłem wolne. Co do pul to są takie że idealnie pasują pod atmege. Użyłem gotowej biblioteki dostarczonej z eaglem. Dodam jeszcze że lutowałem to mini falą.

• #4 01 Sty 2015 13:42
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Każdy układ scalony generuje zakłócenia, a w szczególności te, które taktowane są sporymi częstotliwościami, a takim jest mikrokontroler. Zakłócenia te mogą, choć nie muszą być istotne w danym projekcie. Patrząc jednak na fragment płytki który pokazałeś, projekt jest z tych, które powinny mieć filtrowane piny zasilające. Znajdziesz na ten temat informacje w dokumentacji mikrokontrolera lub tutaj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zasilanie-mikrokontrolera.html

Nie wpływa to oczywiście na problem zwarcia Vcc - gnd. Czego od nas oczekujesz w tym zakresie, nie pokazując całego schematu i PCB?

• #5 01 Sty 2015 13:59
    profesorek_96
    Poziom 16  

Jeśli chodzi o kondensatory to są i to nawet 2 jeden 100nF a drugi 100uF. Mówiłem już jeż zwarć nie ma na pcb dopóki nie wlutuję uC. Już pisałem że się pojawiły jak tylko wlutowałem prawa stronę czyli nóżki od 17 do 24.

• #7 01 Sty 2015 14:06
    excray
    Poziom 38  

Witam. Kondensatory powinny być tuż przy nóżkach uC. Pokaż zdjęcie swojej płytki albo przynajmniej ta część gdzie jest wlutowany uC.

• #8 01 Sty 2015 14:10
    dondu

Ponieważ edytowałeś swój post i nie odpowiedziałeś na moje pytanie ponowię je:

dondu napisał:
    profesorek_96 napisał:
    Jeśli chodzi o kondensatory to są i to nawet 2 jeden 100nF a drugi 100uF.

W którym miejscu PCB?

A odnośnie tego:

profesorek_96 napisał:
    Mówiłem już jeż zwarć nie ma na pcb dopóki nie wlutuję uC. Już pisałem że się pojawiły jak tylko wlutowałem prawa stronę czyli nóżki od 17 do 24.

Jak to stwierdzasz?
    Czy mierzyłeś rezystancję pomiędzy pinami samego niewlutowanego mikrokontrolera?

• #9 01 Sty 2015 15:59
    profesorek_96
    Poziom 16  

To zdjęcie pcb co wrzuciłem nie jest 100% odzwierciedleniem pcb. Jest to tylko jej wycinek. Zaś oprócz uC wszystko na niej jest ok. Tak więc mogę cię zapewnić ze kondensatory są. Natomiast jak o stwierdziłem a w taki sposób że wykonałem kolejne pcb i przylutowałem tylko piny od 17 do 24 no i miernikiem sprawdziłem i wykrył zwarcie zaś przed lutowaniem go nie było. Pomyślałem że może coś źle jest i wy lutowałem uC no i zwarcie znikło.

• #10 01 Sty 2015 16:08
    excray
    Poziom 38  

Zrzut ekranu z Eagle nie jest zdjęciem płytki. Wrzuć realne zdjęcie tamtego obszaru płytki.

• Pomocny post
    #11 01 Sty 2015 16:15
    dondu

Elektronika, to dziedzina ścisła ... i to baaaardzo.
    Jeżeli o coś pytamy lub prosimy, to udzielaj proszę konkretnych odpowiedzi.

Jeśli więc kol. excray prosi o zdjęcia, to wykonaj je i załącz.

Jeśli pytam konkretnie, gdzie są te kondensatory, to odpowiedz na pytanie.
    Jeśli pytam, czy sprawdziłeś mikrokontroler pod kątem rezystancji, to odpowiedz na to pytanie.
    Jeśli podsyłam Ci link, to przeczytaj wskazane materiały, bo tam znajdziesz informacje dot. kondensatorów i zrozumiesz dlaczego Twoje PCB jest pod tym kątem źle zaprojektowane.

... a tak tracisz mnóstwo czasu.

... Twój projekt jest tajemniczy, ale zapewniam Ciebie, że nikt go nie wykorzysta, bo jest źle zaprojektowany. Dlatego możesz spokojnie załączyć całość (w formie wyeksportowanych grafik) nie załączając plików Eagle i programu oczywiście. To będzie tylko z pożytkiem dla Ciebie, bo skoro nie stosujesz podstawowych zabezpieczeń, to takich krzaczków może być więcej.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo