Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płynna regulacja ładowania w prostowniku

liukaner 01 Sty 2015 21:47 1092 10
  • #1 01 Sty 2015 21:47
    liukaner
    Poziom 9  

Witam
    Wszedłem w posiadanie prostownika któremu brakuje regulacji ładowania, gdyż ciągle ładuje prądem o natężeniu 35A i napięciu 14.5V.
    Chciałbym dać potencjometr którym mógłbym zmieniać wartość natężenia i napięcia lecz nie wiem jaki wybrać.

• #2 01 Sty 2015 22:12
    szymon122
    Poziom 36  

Gdybyś podał co to jest za prostownik to może byśmy ci pomogli a tak to też nie wiemy jaki wybrać. Totalne zero informacji, jak można wg pisać takie posty nic nie podając.

• #3 01 Sty 2015 22:16
    liukaner
    Poziom 9  

Ewidentnie samoróbka,
    Transformator oraz 4diody: Płynna regulacja ładowania w prostowniku Płynna regulacja ładowania w prostowniku

• Pomocny post
    #4 01 Sty 2015 22:18
    Jarek461
    Poziom 18  

Przy takich prądach jak piszesz (35A) to najlepiej zrobić regulator fazowy po stronie pierwotnej trafo.

• #5 01 Sty 2015 22:19
    liukaner
    Poziom 9  

Jarek461 napisał:
    Przy takich prądach jak piszesz (35A) to najlepiej zrobić regulator fazowy po stronie pierwotnej trafo.

Czyli regulacje prądu 230V z sieci tak?
    Tylko jaki, tzn jakiej mocy itp lub konkretny model jeżeli można prosić.

• Pomocny post
    #6 01 Sty 2015 22:21
    Jarek461
    Poziom 18  

Zgadza się. To najprostsze rozwiązanie i często stosowane. Posiada to wady, wprowadza wyższe harmoniczne przez co trafo się bardziej grzeje i "buczy" ale spokojnie można zastosować. Najlepiej coś na kostce U2008b, w nocie jest schemat.

Można zmienić triaka na jakiś o większym prądzie z uwagi na indukcyjny charakter obciążenia.

• #7 01 Sty 2015 22:33
    liukaner
    Poziom 9  

Jarek461 napisał:
    Zgadza się. To najprostsze rozwiązanie i często stosowane. Posiada to wady, wprowadza wyższe harmoniczne przez co trafo się bardziej grzeje i "buczy" ale spokojnie można zastosować.

Jeszcze jakbym mógł prosić o parametry takiego regulatora fazowego? Do tego transformatora? Nie chcę kupować w ciemno żeby nic nie popsuć :)

Dodano po 10 [minuty]:

Jarek461 napisał:
    Zgadza się. To najprostsze rozwiązanie i często stosowane. Posiada to wady, wprowadza wyższe harmoniczne przez co trafo się bardziej grzeje i "buczy" ale spokojnie można zastosować. Najlepiej coś na kostce U2008b, w nocie jest schemat.

Można zmienić triaka na jakiś o większym prądzie z uwagi na indukcyjny charakter obciążenia.

A są dostępne gotowce? Bo jeżeli nie będę musiał udać się do jakiegoś fachowca bo sam takiego czegoś się nie podejmuję (za mała wiedza)

• Pomocny post
    #8 01 Sty 2015 22:36
    Jarek461
    Poziom 18  

Na alle.. sprzedawane są jako regulator silnika lub spawarki. W zasadzie wszystkie są prawie identyczne. Załączony schemat pochodzi z avt-1613 też można kupić gotowca.

• #9 01 Sty 2015 22:40
    liukaner
    Poziom 9  

Jarek461 napisał:
    Na alle.. sprzedawane są jako regulator silnika lub spawarki. W zasadzie wszystkie są prawie identyczne. Załączony schemat pochodzi z avt-1613 też można kupić gotowca.

Ale pisal Pan że triak może być za słaby, więc proszę o jakiś model z lepszym triakiem.

• #10 01 Sty 2015 23:18
    Jarek461
    Poziom 18  

Nie chciałbym podawać linka do aukcji. Na pw wysłałem.

• #11 01 Sty 2015 23:19
    liukaner
    Poziom 9  

Jarek461 napisał:
    Nie chciałbym podawać linka do aukcji. Na pw wysłałem.

Dziękuję za pomoc. Teraz pozostaje mi tylko czekać aż przyjdzie paczka :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME