Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Denon PMA-1060 - Przy podgłaszaniu w pewnym momencie wzmacniacz odcina dźwięk

Moto_Moto 02 Jan 2015 13:10 1185 7
 • #1
  Moto_Moto
  Level 14  
  Witam
  Problem z moim wzmacniaczem następuje w momencie podgłaszania. Dochodzi do pewnego progu i następnie odcina całkowicie dźwięk charakterystycznym "kliknięciem".

  Moje pytanie: Jakie testy mogę samemu wykonać by wiedzieć czy to na pewno wzmacniacz jest niesprawny. Kolumny jakie mam to DIORA ZGB 80 8 903.

  Do tej pory co wywnioskowałem. W feralnym dniu sprzęt grał jak co dzień. Głośno nie było. Wieczorem chcąc podkręcić mocniej stało się właśnie to co pisałem wyżej. Wzmacniacz stał osobno, nie był przegrzany (nie czułem jakoś pod ręką zbytniego gorąca ale odczucie ciepła było). Następnie podpiąłem pod drugą parę zacisków. Efekt ten sam. Nie miałem czasu już z tym się niestety zajmować. Na następny dzień zrobiłem test przy odpiętych kolumnach przekręcając gałkę na max ale nic się nie działo. Zapewne normalne zachowanie przy braku obciążenia i na zimno. Nadchodzi weekend i coś muszę przetestować i zdecydować, stąd mój post.  Ponadto chciałem się wybrać do kolegi i zrobić testy przez podpięcie wzmacniacza do jego kolumn (tu mam największe obawy by ich nie spalić) oraz podpiąć moje kolumny pod jego wzmacniacz sony 550es.

  Wiem że muszę złapać wzmak na gorącym uczynku, umieć wywołać objaw. Jednak czy jest sens np podpiąć tylko jedną kolumnę z wszystkimi możliwymi kombinacjami (móc mogę ale czy to coś wyjaśni).

  Jak już będę wiedział w czym problem to kolejny krok będzie znalezienie fachowca co zdiagnozuje problem i wyceni naprawę.
  Jestem z Poznania jakby ktoś miał namiar na solidnego człowieka to proszę o informacje.

  Pzdr
 • #2
  Rafał 116
  Level 17  
  Sprzęt na pewno ma szereg zabezpieczeń w końcówce, także nie obawiaj się uszkodzenia kolumn. Pomysł z testem na innych kolumnach jest trafiony. Możliwe że kolumna ma uszkodzenie, i zbytnio obciąża wzmacniacz.
 • #3
  Moto_Moto
  Level 14  
  Po powrocie do domu zmierzyłem oporność kolumn. 7,7 ohma pokazuje dla obu kolumn.

  Ponadto spiąłem zestaw i próbowałem chwilowo dać w gaźnik. Przekręciłem więcej niż wczoraj (ok 1/3 zakresu) i hałas był lekko nie do zniesienia :)

  Na razie włączyłem muzykę by się zagrzał sprzęt i jeszcze za jakiś czas dodam do pieca.
 • #4
  Rafał 116
  Level 17  
  Pomiar rezystancji nie jest miarodajny w tym wypadku. Impedancja dla poszczególnych częstotliwości może być inna. Jeżeli problem dalej będzie występował zrobiłbym test na innych kolumnach.
 • #5
  Moto_Moto
  Level 14  
  Właśnie się zastanawiałem czy to coś da. Jednak pomiar w czasie wzmacniacza w moich warunkach odpada. Nie mam na to sprzętu.
 • #6
  PKLab
  Level 15  
  Witam,

  na początek należy:
  - wyłączyć wzmacniacz z sieci
  - odczekać kilkadziesiąt minut (minimum 30 min) żeby rozładowały się główne kondensatory zasilacza
  - rozkręcić wzmacniacz od spodu
  - na płycie wzmacniacza poprawić wszystkie "zimne luty", które w tak leciwym (czytaj. tym modelu ale też i w PMA890/560/1560 itp) sprzęcie są normą.
  Szczególnie tranzystory sterujące i rezystory większej mocy powinny zostać mocno przeglądnięte.
  - po przelutowaniu wzmacniacz należy sprawdzić.
  - jeśli problem będzie nadal występował należy powyższą procedurę powtórzyć dla płytki gniazd wyjściowych (głośnikowych).
  - dodatkowo na płycie tej zamontowany jest układ zabezpieczeń w którym należy wymienić kondensator C603 - 330uF/6.3V. Profilaktycznie można również wymienić C605 - 220uF/10V

  UWAGA!!!
  Jeśli nie masz doświadczenia w posługiwaniu się lutownicą to sobie odpuść i zanieś sprzęt od serwisu. Jeśli zrobisz zwarcie podczas lutowania prawie na pewno uszkodzisz wzmacniacz w momencie jego włączenia.


  pozdrawiam
 • #7
  Moto_Moto
  Level 14  
  Dzięki za wskazówki, dziś całą sobotę chodził wzmacniacz i jakoś czasem podkręciłem głośność i nic się nie działo. Jednak skłaniam się by oddać wzmacniacz w dobre ręce i by rzeczywiście go posprawdzał i poprawił luty.

  Jeszcze nie podpinałem pod inne kolumny z braku czasu ale zapewne zanim go wydam będę chciał to uczynić.

  pozdrawiam
 • #8
  Moto_Moto
  Level 14  
  Suma sumarum wyszło że wzmacniacz jest sprawny. Wyszło że kolumny są coś nie teges (tak stwierdził mechanior).

  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi
  Temat można zamknąć.

  Pzdr