Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JTAG ICE USB - AVR Studio4 nie wykrywa pogramatora

kava92 02 Sty 2015 14:13 1770 15
  • #1 02 Sty 2015 14:13
    kava92
    Poziom 6  

Sprawdziłem na forum wasze podpowiedzi odnośnie rozwiązania problemu, pomimo wielu prób nic nie pomogło. Zakupiłem JTAG ICE USB z serwisu aukcyjnego, zainstalowałem sterowniki, nie wiem czy dobre, sprzedający udostępnił paczkę ze serownikami, a nie działała więc ściągnąłem sterowniki do drivera CH3401 czyli tego scalaczka co jest na programatorze. Wydaje się, że system widzi urządzenie, instalowałem WinAVRr, wciąż nic nie pomogło. Załączam zdjęcia programatora i screeny. Dodaje jeszcze treść po próbie kompilacji i wysłania. Bardzo proszę o pomoc.

Cytat:
    Loaded plugin STK500
    gcc plug-in: No AVR Toolchain installation found. Using WinAVR instead if installed. The AVR GCC plug-in can still be used if you set up your own build tools.
    Loaded plugin AVR GCC
    Loaded partfile: C:\Program Files (x86)\Atmel\AVR Tools\PartDescriptionFiles\ATmega16
    Loaded plugin AVR GCC
    Loaded partfile: C:\Program Files (x86)\Atmel\AVR Tools\PartDescriptionFiles\ATmega16.xml

JTAG ICE USB - AVR Studio4 nie wykrywa pogramatora JTAG ICE USB - AVR Studio4 nie wykrywa pogramatora JTAG ICE USB - AVR Studio4 nie wykrywa pogramatora JTAG ICE USB - AVR Studio4 nie wykrywa pogramatora

0 15
  • #2 02 Sty 2015 14:16
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  • #3 02 Sty 2015 14:19
    kava92
    Poziom 6  

No widzisz, a sprzedawca w aukcji wyraźnie napisał, że to JTAG ICE USB.

0
  • #5 02 Sty 2015 14:52
    tmf

Nie twierdzę, że to nie jest JTAG-ICE, tylko trochę mi się wydaje ubogi, m.in. nie widzę konwertera poziomów. Problemem może być, że wykrywa się na wysokim porcie, możesz to spróbować zmienić we właściwościach sterownika - może AVR Studio nie wykrywa urządzenia na COM o numerze >4?
    Swoją drogą przejście na nowsze IDE w przypadku tego programatora (jeśli to jest JTAGICE) nie jest możliwe - AS nie obsługuje tych programatorów, więc zostaje tylko relatywnie stare AVR Studio, warto mu tylko dodać nowy toolchain.

0
  • #6 02 Sty 2015 15:23
    kava92
    Poziom 6  

Próbowałem manulanie wskazać port, nic to nie dało. Aktualnie instaluje 6.1 wersje avr studio, zobaczymy co to da. A jezeli nie uda sie, to co proponujecie? Gdzie moge znalezc nowy toolchain?

0
  • Pomocny post
    #7 02 Sty 2015 15:35
    tmf

Instalacja AS 6.1 (najnowsze jest AS 6.2) nic nie da, bo to IDE nie wspiera JTAGICE, musisz mieć co najmniej JTAGICEMkII, żeby działało w tym środowisku.
    A toolchain można pobrać ze strony Atmela.
    Masz gdzieś link do producenta tego programatora? Wklej zdjęcia programatora z obu stron i odczytaj jaki jest tam użyty mikrokontroler.

0
  • #10 02 Sty 2015 18:39
    Nemen7
    Poziom 1  

Przepraszam, że podepnę się pod temat, ale mam podobną sytuację, z tym, że w ogóle komputer nie widzi JTAG'a, nie ma go w menedżerze urządzeń. Nie pomogły żadne sterowniki, nawet program "checkChipVersion_v1006" nie widzi PL2303 na portach COM. Nie pomaga podpinanie pod inne USB, na innych komputerach także go nie widać. JTAG wygląda bardzo podobnie jak ten użytkownika kava92, jest na nim napisane AVR JTAG.

0
  • #11 03 Sty 2015 14:09
    sibit.pl
    Poziom 11  

Sprawa podstawowa - tego rodzaju interfejs zgodny z JTAG ICE powinien być widoczny w menadżerze urządzeń jako port COM.
    Tak jak pisali poprzednicy, jeśli interfejs zainstaluje się z wyższym numerem portu to trzeba ręcznie zmienić na port COM z przedziału 1-4.
    Ostatnią wersją środowiska która wspiera JTAG ICE jest AVR Studio 4.19 i tą polecam do obsługi tego interfejsu - http://www.atmel.com/Images/AvrStudio4Setup.exe

Pytanie - czy po podłączeniu interfejsu do komputera świecą się obydwie diody ?

Następna kwestia - z tego co widzę w interfejsie brakuje bufora wyjściowego jako translatora poziomów. Podejrzewam że może być tak że ATMEGA nie jest zasilana z USB tylko ze złącza programującego - żeby poziomy logiki między interfejsem a układem były zgodne. W takiej sytuacji niezbędne będzie doprowadzenie napięcia VCC z programowanego układu do złącza JTAG-a.
    Jest to tylko hipoteza, można to zweryfikować miernikiem... i brak świecenia diody led sterowanej z ATMEGI świadczył by o tym.
    Swoją drogą to trochę przyoszczędzili na wykonaniu. Najtańszy most usb-rs232, brak bufora wyjściowego, brak zworki konfigurującej tryb zasilania, no i ciekawe jak się wchodzi w tryb bootloadera w celu aktualizacji firmware.

0
  • #12 03 Sty 2015 18:06
    kava92
    Poziom 6  

Dwie diody się świecą się, z czasem swieci sie jedna. Polecono mi abym kupił orginalny JTAG macie może jakiś zaufany, szybki i uczciwy sklep?

0
  • #13 03 Sty 2015 19:06
    sibit.pl
    Poziom 11  

Jeśli dysponujesz gotówką to z oryginalnych, relatywnie niedrogich narzędzi polecam ATMEL ICE lub AVRDRAGON.

W wersji bez obudowy ATMEL-ICE PCBA kosztuje 166,90 brutto - https://www.seguro.pl/sklep/?zobacz=5693&producent=,
    Niestety, obsługa tego interfejsu tylko z poziomu najnowszego ATMEL Studio czyli 6.2, no i złącza gęstorastrowe.

AVRDRAGON jest ciut droższy - 249 brutto ale współpracuje również z wcześniejszymi środowiskami - https://www.seguro.pl/sklep/?zobacz=4710&producent=#admin/zdjecia/b383050e5db0072c6e990be0b719d70d.jpg
    Myślę że w kwocie do 250zł AVR DRAGON będzie najsensowniejszym wyborem.

0
  • #15 04 Sty 2015 16:45
    kava92
    Poziom 6  

Dziś za poleceniem jednego z forumowiczów podłączyłem sam programator do komputera i spróbowałem sie z nim połączyć, wyskoczył komunikat:

Cytat:
    The OCD JTAG adapter was detected, but the target device did not return a valid JTAG ID

Dodano po 33 [minuty]:

Kolejno podłączyłem układ z mikroprockiem i wyskoczył komunikat:

Cytat:
    The OCD JAG adapter was not detected. Check the adapter power and the serial cable and click Retry.

0
  • #16 12 Gru 2015 13:46
    grizley
    Poziom 9  

kava92 napisał:
    Sprawdziłem na forum wasze podpowiedzi odnośnie rozwiązania problemu, pomimo wielu prób nic nie pomogło. Zakupiłem JTAG ICE USB z serwisu aukcyjnego, zainstalowałem sterowniki, nie wiem czy dobre, sprzedający udostępnił paczkę ze serownikami, a nie działała więc ściągnąłem sterowniki do drivera CH3401 czyli tego scalaczka co jest na programatorze. Wydaje się, że system widzi urządzenie, instalowałem WinAVRr, wciąż nic nie pomogło. Załączam zdjęcia programatora i screeny. Dodaje jeszcze treść po próbie kompilacji i wysłania. Bardzo proszę o pomoc.

Cytat:
    Loaded plugin STK500
    gcc plug-in: No AVR Toolchain installation found. Using WinAVR instead if installed. The AVR GCC plug-in can still be used if you set up your own build tools.
    Loaded plugin AVR GCC
    Loaded partfile: C:\Program Files (x86)\Atmel\AVR Tools\PartDescriptionFiles\ATmega16
    Loaded plugin AVR GCC
    Loaded partfile: C:\Program Files (x86)\Atmel\AVR Tools\PartDescriptionFiles\ATmega16.xml

JTAG ICE USB - AVR Studio4 nie wykrywa pogramatora JTAG ICE USB - AVR Studio4 nie wykrywa pogramatora JTAG ICE USB - AVR Studio4 nie wykrywa pogramatora JTAG ICE USB - AVR Studio4 nie wykrywa pogramatora

a czytałeś to co wypluł avr studio ??
    w ustawieniach projektu odznacz "USE AVR TOOLCHAIN"
    i wskaż ręcznie avr-gcc i make
    kliknij build i 1 problem załatwiony

zainstaluj sterownik ch3401
    w menadżer urządzeń zmień na port od 1-4 i kliknij ok
    włącz ponownie jtaga do portu usb wejdź w avr studio otwórz (utwórz) projekt
    z menu debug wybierz "select platform and devices" wybierz jtag ice i np atmega 16 wybierz port na którym jest ch3401
    zaznacz również Open Platform options next time debuging i kliknij guzik finish

kliknij start debug i tu ujrzysz okno jtag ice z wykrytym debugerem i wersja fimware

0