Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Windows 7 - Czarny ekran przy starcie systemu

MichaelAir 02 Jan 2015 14:14 1599 18
    MichaelAir
    Level 8  
    Sytuacja wygląda następująco. Poprzedniego dnia po skończonej pracy normalnie, bez żadnych kłopotów wyłączyłem komputer. Dziś, uruchomił się normalnie, po czym jakieś oprogramowanie od nieznanego wydawcy usilnie prosiło mnie, żebym je zainstalował (chyba coś z flashplayerem). Po kliknięciu "tak", komputer się zresetował, wyświetlił się ekran powitalny płyty głównej, natomiast wtedy, kiedy powinien wyświetlić się ekran ładowania Windows, następuje czarny ekran, po chwili u góry ekranu zielony pasek się pojawia i nic nie można zrobić. Moje pytanie jest następujące - w jaki sposób można to naprawić, nie instalując od nowa systemu (Windows 7 64bit)? Dodam, że nie mam utworzonego obrazu systemu. Natomiast kiedy startuje z płyty i mam opcje odzyskiwania systemu, jest komunikat : system operacyjny nieznany na dysku (nieznany) dysk lokalny.
    sosarek

Level 43  
    Możesz uruchomić system w Trybie Awaryjnym?
    MichaelAir
    Level 8  
    Niestety nie, gdy wciskam F8, nie ma żadnej reakcji.
    sosarek

Level 43  
    Podaj pełną konfigurację komputera. Dysk widoczny w Biosie?
    MichaelAir
    Level 8  
    Dysk jest widoczny w biosie. Gdy wchodzę w boot sequence, ustawiony jest jako 2.

Procesor: i5 4670K
    Płyta: Gigabyte Z97-HD3
    RAM: 4GB XyperX Savage
    Dysk: Seagate 1TB
    Grafika: 9800GTX+ (wiem, że staroć, niedługo przesiadam się na coś lepszego)
    Zasilacz: Chieftec iArena 450w.
    sosarek

Level 43  
    Wyciągnij grafikę i sprawdź na zintegrowanej.
    MichaelAir
    Level 8  
    Wyciągnąłem grafikę i teraz czarny ekran jest od początku, nic się nie dzieje, nie ma nawet ekranu powitalnego płyty.
    sosarek

Level 43  
    A monitor podłączyłeś do zintegrowanej karty graficznej na płycie?
    MichaelAir
    Level 8  
    Tak, okazało się, że chyba coś nie łączyło. Teraz działa, ale komputer błyskawicznie po ekranie powitalnym płyty się w kółko resetuje.
    sosarek

Level 43  
    Ok, wykonaj teraz reset Biosu (za pomocą zworki lub przez wyciągnięcie baterii na parę minut przy odłączonym zasilaniu sieciowym), następnie skonfiguruj go ponownie i sprawdź czy system się uruchomi.
    MichaelAir
    Level 8  
    Wyciągnąłem baterię z gniazda, ustawiłem optimized defaults, po czym jeszcze puściłem pamięci na 2400Mhz i komputer nadal błyskawicznie się resetuje.
    sosarek

Level 43  
    Wszystkie taktowania zostaw na domyślnych ustawieniach, nic nie zmieniaj. Miałeś zresetować Bios sprzętowo, a nie programowo. Jeśli masz możliwość podmień zasilacz(rozumiem że po wyciągnięciu karty odłączyłeś od niej dodatkowe zasilanie). Jeśli dysponujesz jakimś systemem bootowalnym z pendrive bądź cd/dvd użyj go i sprawdź jak wtedy komputer się zachowa.
    MichaelAir
    Level 8  
    No tak, tylko że te pamięci mają oryginalne taktowanie 2400, natomiast na default w biosie ustawione są na 1600. Wcześniej wszystko działało idealnie na 2400. Natomiast po wyciągnięciu baterii i pierwszym uruchomieniu pojawiły mi się 3 opcje i wybrałem tą pierwszą. Nie mam możliwości podmiany zasilacza. Co do karty - wyciągnąłem ją całkowicie. Jeśli chodzi o system, to mam tę płytę, z której go instalowałem.
    sosarek

Level 43  
    Nie sugeruj się teraz taktowaniem pamięci.
    Możesz włożyć tą płytę z systemem i zobaczyć czy wystartuje z niej, nie mniej jednak dziwny jest ten ciągły restart i nie uruchamianie się systemu.
    MichaelAir
    Level 8  
    Sprawdzałem na 1600, 2400 jest to samo, więc chyba nie warto sobie zaprzątać tym głowę. Natomiast po włożeniu płyty z systemem windows normalnie ładuje pliki, pokazuje się ekran instalacyjny, natomiast kiedy klikam napraw, wygląda to tak, jakby system był niewidoczny, pokazuje się ten komunikat z pierwszego posta. Widoczny jest tylko dysk F, podczas gdy system jest zainstalowany standardowo na C.
    sosarek

Level 43  
    Masz jeden dysk fizyczny czy dwa w komputerze?
    MichaelAir
    Level 8  
    Mam jeden dysk. Z tym F chodziło mi oczywiście o napęd był widoczny w windowsie jako F.
    sosarek

Level 43  
    Czyli dysk nie jest widoczny przez instalatora, na pewno jest widoczny w Biosie? W Jaki sposób ustawiony jest kontroler?
    MichaelAir
    Level 8  
    Tak, dysk jest widoczny w biosie i ustawiony jako 2 w kolejności bootowania. Co ciekawe w menu naprawczym faktycznie wygląda jakby był niewidoczny, o tyle w menu instalacyjnym systemu widoczny jest całkowicie, widać wolne i zajęte miejsce na poszczególnych partycjach.