Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WLZ - TN-S - prośba o potwierdzenie układu

jurasjo.lol 02 Sty 2015 17:22 5130 59
  • #31 02 Sty 2015 17:22
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Prawa w to nie ma co mieszać.
    Jest to niewątpliwie błąd w sztuce, ale alternatywą dla tego błędu, było odłączenie prądu wszystkim i podłączenie go dopiero po doprowadzeniu przez lokatorów ich odcinków instalacji do porządku.

• #32 02 Sty 2015 17:25
    jurasjo.lol
    Poziom 9  

CZyli najważniejszee to ustalić jaki był zakres wymiany. Czy było to skąpstwo "inwestora" czy elektrycy poszli na łatwiznę.

• #33 02 Sty 2015 17:34
    slawekx
    Poziom 28  

Darkdarkman napisał:
    podłączenie go dopiero po doprowadzeniu przez lokatorów ich odcinków instalacji do porządku.

A kto ma to wykonać ? Jak zmusić lokatora do wykonania tego "porządku".

• Pomocny post
    #34 02 Sty 2015 17:38
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Jaki zakres wymiany?
    Jedyne co wymaga ustalenia, to od którego punktu za instalację odpowiada właściciel mieszkania.
    Od zabezpieczenia przedlicznikowego, od licznika, czy od zabezpieczeń mieszkaniowych.
    Innymi słowy należy ustalić do kogo należy ten dwużyłowy kabel 2x6mm².

Jeśli do Ciebie, to nawet jakby zarządca budynku chciał wymienić ten kabel to nie może.
    Tak samo jak właściciel parkingu nie może wymienić opon w Twoim aucie.

slawekx napisał:
    Darkdarkman napisał:
    podłączenie go dopiero po doprowadzeniu przez lokatorów ich odcinków instalacji do porządku.

A kto ma to wykonać ? Jak zmusić lokatora do wykonania tego "porządku".

Wic w tym, że nie można.
    I dlatego takie prowizorki.

• #35 02 Sty 2015 17:44
    jurasjo.lol
    Poziom 9  

No dobrze. Zakładając, że na klatce jest TN-S to wychodzi na to, że do mieszkania nie może iść L i PEN bo raz rozdzielony PEN nie może być znowu połączony.

Z drugiej strony jeżeli to co idzie do mieszkania to L i N to co to za układ ?(chodzi mi o podejście teoretyczne)

• #36 02 Sty 2015 17:49
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Nie szukaj na siłę sensu w czymś co sensu nie ma.

To nie układ instalacji nazywasz na podstawie nazewnictwa przewodów, tylko nazewnictwo przewodów wynika z układu instalacji.
    Z kolei, żeby móc coś nazwać TN-S, czy TN-C, czy TN-C-S toto musi spełniać odpowiednie warunki określone m.in. w normach.

Tutaj mamy do czynienia z jakąś radosną twórczością, nie mieszczącą się póki co w żadnych ramach.

• #37 02 Sty 2015 17:52
    slawekx
    Poziom 28  

Dopóki wszyscy nie zrobią modernizacji to nie ma TN-S. Jest L, PEN i PEN, a nawet i tego nie ma bo PEN ma mieć 10 mm2. A jak to nazwać poprawnie - nie wiem i czekam na odpowiedź mądrzejszego.

• Pomocny post
    #38 02 Sty 2015 18:05
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Gdyby wykonano modernizacje poprawnie, można by określić jako układ TN-C (raczej TN ;) )przystosowywany do TN-S.
    Większość instalacji po wymianie, które widziałem, zera do lokalu ma podłączone do N na rozecie piętrowej, a PE jest wolne. Te układy nie mają nazwy, nie istnieją w nomenklaturze za to działają w wielu budynkach i mają się dobrze. Obojętnie jak byśmy nie nazywali przewodów niebieskich i żółtozielonych mamy dwa równoległe PEN, przekształcające się na zera aby w niektórych lokalach zmodernizowanych, wydzieliły się na N i PE.

• #39 02 Sty 2015 18:09
    jurasjo.lol
    Poziom 9  

Jeżeli sąsiad ma wymieniony odcinek z WLZ do licznika w mieszkaniu na np. 3x6mm2 i jest wpięty do L, PE i N to takie coś jest ok. Natomiast u mnie jest twór.

Żeby to chociaż ocierało się o L i PEN to mój "PEN" powinien mieć 10mm2 ?

• #40 02 Sty 2015 18:11
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Zostaw to nazewnictwo w spokoju.
    Po rozdzieleniu PEN na PE i N, nigdzie dalej nie ma i nie będzie PEN.
    Jest takie czort wi co.

Moderowany przez kkas12:

Proszę nie wprowadzać w błąd!
    Taka sytuacja była wielokrotnie omawiana i wyjaśniana" na tym (i nie tylko) forum. Doktor Musiał wyjaśniał również.
    "Pomoga cofam"

• #41 02 Sty 2015 18:16
    jurasjo.lol
    Poziom 9  

To jeszcze jedno pytanie;

W przypadku kiedy mój pseudo PEN uszkodzi się na trasie z WLZ do licznika to mogę mieć napięcie na obudowie np. zmywarki ?

a co w przypadku jeżeli z WLZ do licznika będzie szło PE i N oddzielnie i któryś z nich np. N się uszkodzi (faza pójdzie na PE i do ziemi)?

• #42 02 Sty 2015 18:22
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Uszkodzenie WLZtu jest skrajnie mało prawdopodobne.
    Rozpatrywanie co się stanie w wielorodzinnym budynku gdy któryś z przewodów WLZtu utraci ciągłość jest tematem na pracę magisterską co najmniej.

Przerwa w przewodzie "PEN" między licznikiem a zabezpieczeniami w mieszkaniu, jeżeli w mieszkaniu rozdział został zrobiony po najmniejszej linii oporu, czyli bez uziemienia punktu rozdziału, spowoduje oczywiście pojawienie się na obudowach wszystkich urządzeń w I-klasie ochronności pełnego napięcia sieciowego.
    Co więcej różnicówka w takim przypadku też niewiele wniesie bo nie zadziała.

Oczywiście jest to też cecha przepisowego TN-C oraz starych instalacji z zerowaniem.

• #43 02 Sty 2015 18:27
    jurasjo.lol
    Poziom 9  

Czyli w przypadku jeżeli z WLZ do licznika będzie szło PE i N oddzielnie i N się uszkodzi (faza pójdzie na PE i do ziemi czy PE będzie robił za N)?

Chodzi mi o względy bezpiezeństwa.

Dodano po 2 [minuty]:

Darkdarkman napisał:

Co więcej różnicówka w takim przypadku też niewiele wniesie bo nie zadziała.

Min. to mnie niepokoi.

• #44 02 Sty 2015 18:31
    kkas12
    Poziom 41  

Cytat:
    ...jeżeli w mieszkaniu rozdział został zrobiony po najmniejszej linii oporu, czyli bez uziemienia punktu rozdziału...
    Na jakiej podstawie nakazuje kolega uziemianie miejsca podziału PEN. Jakie rozwiązanie techniczne tej kwestii proponuje kolega w przypadku gdy podział ten umiejscowiono w lokalu na (np:) dziesiątym piętrze???
    Cytat:
    Czyli w przypadku jeżeli z WLZ do licznika będzie szło PE i N oddzielnie i N się uszkodzi (faza pójdzie na PE i do ziemi czy PE będzie robił za N)?

Jakim cudem???

• Pomocny post
    #45 02 Sty 2015 18:36
    elvis13
    Poziom 18  

jurasjo.lol napisał:

W poprawnie wykonanej instalacji PE nie będzie robił za N (chyba, że gdzieś zostały ponownie połączone np. "zerownaie" w gniazdku)

Napięcie fazowe nie pójdzie na PE bo w sprawnej instalacji nie są one ze sobą połączone (rozpatrujemy instancję odbiorcza a nie siec zasilającą (chodzi o to że połączone są w transformatorze))

Proponuję sobie rozrysować różne przypadki. Ten pan w bardzo jasny sposób opisuje zagrożenia w TN-C-S https://www.youtube.com/watch?v=JRHyqouJPzE

• #46 02 Sty 2015 18:37
    jurasjo.lol
    Poziom 9  

Czyli na obudowie nie wystąpi napięcie tak jak to jest w przypadku PEN ?

• Pomocny post
    #47 02 Sty 2015 18:39
    slawekx
    Poziom 28  

A kiedyś tak przyjęto za poprawne rozwiązanie, a teraz że PEN w mieszkaniu lub zero ma być do N podłączone ? Pytam bo w tym roku będzie to robione u mnie w bloku i jestem ciekaw co jest poprawne.

• #49 04 Sty 2015 08:05
    jurasjo.lol
    Poziom 9  

Blok jest z lat trzydziestych.

Zakładam, że nie było nigdy modernizacji i instalacja była oryginalnie aluminiowa.

Potwierdzić to może fakt, że na moim pietrze znjadują się również pomieszenia: pralnia i suszarnia. Do tych pomieszczeń dochodzi instalacja aluminiowa natynkowa.

Moje mieszkanie to nadbudowa z lat 90 więc instalacja idąca do mieszkania jest miedziana 2x6mm2.

Podejrzewam, że wlz do mieszkań u sąsiadów musiały być wymieniane. Mam podejrzenie, że elektrykom nie chcciało sie wymieniać mojego odcinka "bo miedziany".

Być może uda mi się zajrzeć do jednej ze skrzynek na klatce.

• #50 04 Sty 2015 09:45
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #51 04 Sty 2015 11:09
    jurasjo.lol
    Poziom 9  

Bronek22 napisał:

Jeżeli nawet wszyscy lokatorzy mają 3x6 to i tak wykorzystują tylko 2x6.
    Jak koniecznie się uparłeś żeby przekuwać to trzeba przekuć na 5x6.

To co mają w domach sąsiedzi nie jest przedmiotem sprawy. Interesuje mnie czy odcinek z pionu do mieszkań był wymieniany w ramach remontu klatek i czy był finansowany z kredytu zaciągniętego przez wspólnotę na ten cel.

Jeżeli tak to ktoś za to "beknie" a ja będę się domagał nowego przyłacza i jeżeli można wstawiać na zapas to będzie 5x6mm2.

Poniżej fotka skrzynki rozdzielczej z pietra pierwszego(nie moje podpięcie). Z prawej wchodzi WLZ z dołu.

• #53 04 Sty 2015 11:14
    jurasjo.lol
    Poziom 9  

Liczniki są w mieszkaniach.

Z tego co wiem to remont obejmował też piony kanalizacyjne, gazowe, ogrzewanie. Dlatego mało prawdopodobne jest żeby ten kawałek z pionu do licznika w mieszkaniu nie był to finansowany z kredytu.

• #55 04 Sty 2015 11:37
    jurasjo.lol
    Poziom 9  

Te cienkie przewody to przekrój 4mm2(czyli jednak nie 3x6mm2 !!!) i to są przewody idące do mieszkań sąsiadów(do licznika i rozdzielnicy mieszkaniowej). Czyli moje 2x6mm2 to i tak luksus ;)

W bloku/klatce większość ludzi ma zasilanie jednofazowe. Woda jest grzana z termy . U mnie jest bojler.

• #56 04 Sty 2015 11:44
    kkas12
    Poziom 41  

Przestań już w naszym kierunku kierować swe żale.
    Zwróć się do administratora i od niego oczekuj wyjaśnień, gdyż na forum nikt nie wie jaki był zakres robót remontowych.

A jakość tych robót daleka od zgodności ze standardami.

• Pomocny post
    #57 04 Sty 2015 11:50
    jann111
    Poziom 31  

Robota spaprana. Za odgałęzieniami powinny być zabezpieczenia przedlicznikowe. Teraz WLZ 4 mm2 wisi na zabezpieczeniach całej klatki 50A, 63A a może większym. Tutaj nie ma żadnej jakości , to maniana.

• #58 04 Sty 2015 12:02
    jurasjo.lol
    Poziom 9  

kkas12 napisał:
    Przestań już w naszym kierunku kierować swe żale.
    Zwróć się do administratora i od niego oczekuj wyjaśnień, gdyż na forum nikt nie wie jaki był zakres robót remontowych.

Napisałem przecież, że dział techniczny ma to wyjaśnić. Interesuje mnie Wasze zdanie, oparte być może na doświadczeniu. Wileu z was zapewne spotkało się z czymś taki.

Twoje zdanie o żalach jest niepotrzebne. Zwaszcza, że jesteś moderatorem.

@jann111 - opisał co wg niego nie gra i jak powinno być zrobione.

• #59 04 Sty 2015 12:21
    jann111
    Poziom 31  

Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć co i jak powinno być zrobione szukaj w projekcje który powinien być u zarządcy, ale coś czuję ,że o zgodnościach raczej mowy być nie może. Chyba, że projekt i wykonawstwo robiła jedna "firma".

Szukaj w 5mln produktów