Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wszystko o oświetleniu LED w pomieszczeniach.

02 Sty 2015 16:00 1548 13
  • Użytkownik obserwowany
    Witam.

Zakładam tu temat w którym wymieniać się będziemy spostrzeżeniami o żarówkach LED, na jakie modele/firmy uważać, a jakie są warte polecenia.

Mam na myśli wszystkie żarówki led, począwszy od GU 10, przez E14 do zwykłych
    E 27.

Czy te ledy to dobre rozwiązanie? Jak to jest z np. pulsacją światła? Przyjemnie czyta się i żyje w pomieszczeniach z tego typu oświetleniem?

Mam nadzieję, że temat zaskoczy :D

Pozdrawiam
    scalakmen
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 41  
    Jak spostrzeżenia to ok, więc co to są żarówki LED?

Moderowany przez kkas12:

"Pomoga" cofam.

• Użytkownik obserwowany
    Chodzi mi o lampy zastępujące tradycyjne żarówki, w którym głównym źródłem światła są tam półprzewodnikowe diody LED :D

W takim razie bardzo proszę poprawić na prawidłowe nazewnictwo - tytuł i post. [Łukasz]
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Jeśli chodzi o oświetlenie przy pomocy LED'ów to dużo jest zdań na ten temat; ja akurat uważam oświetlanie pomieszczeń ledami za całkowitą pomyłkę; może i zużywają mniej prądu, ale tylko tyle, bo cena wciąż spora, a zawodność... No w moim przypadku to niby tylko jedna z 3 ledówek zmarła po miesiącu...

Ogólnie nie ma co tu wiele się rozwodzić; na studiach uczyli mnie po prostu, że źródło światła, które nie wytraca sporej mocy w postaci ciepła, nie będzie skuteczne widmowo - nie potrafię teraz powtórzyć dokładnej definicji i nazewnictwa, ale przekaz zrozumiałem. Cała sprawa rozgrywa się w widmie światła pochodzącego z tego źródła.

Żeby nie było wątpliwości - używam w niektórych pomieszczeniach oświetlenia LED - nawet te najbardziej firmowe "żarówki LED" świecą jakoś inaczej, niemrawo - spojrzysz w nie, to cie oślepia, patrzysz na to co oświetlają - nic nie widzisz. Nie uważam LED za przyjemne oświetlenie do życia w nim, a nawet jak się nie zwraca na to uwagi to i tak widać na pierwszy rzut oka, że pomieszczenie jest oświetlone przy pomocy LED (choć przyznam, że dałem się nabrać kiedyś w aptece, ale tam były LEDy w kształcie świetlówek podłużnych w panelach, takich jak to w bankach czy aptekach...

Jeśli chodzi o efekt migotania - zależy to tylko od użytego zasilacza do LED'a - te tańsze migają w rytm prostownika dwu-połówkowego czy co tam jest. Widać to doskonale przy szybkim obrocie głową albo patrząc kątem oka... Co do droższych to ciężko mi powiedzieć, bo zasilacz może być zrobiony sensownie, albo bez sensu i wykorzystywać np. PWM o niskiej częstotliwości, choć to raczej w monitorach LED chyba.

Jak już się doczepiamy do stylistyki to określenie "dioda LED" znaczy tyle co "dioda światło-emitująca dioda" :D
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 41  
    Jak wyżej, jak się kupuje nastowatowe ledy za 15zł to czego oczekiwać.
    Do oświetlenia korytarzy pomieszczeń gdzie nie wymagam dobrego oświetlenia stosuje z zadowoleniem ledy ale te raczej droższe :-) warsztat, miejsca do czytanie itd tylko żarówki po prostu nie odpowiada mi światło led niezależnie od ich jakości.

Moderowany przez kkas12:

"Pomoga" cofam.

• Poziom 12  
    Ja mam całe mieszkanie w taśmach i zarowkach led. Diody 5050, zużycie miesięczne to 30kwh w całym mieszkaniu. Przy tradycyjnych zarowkach zużycie było 2 razy większe a dziś nie oszczędzam. Użyte barwy to białe ciepłe dla pokoi a dla kuchni i łazienki białe zimne.

Moderowany przez kkas12:

"Pomoga" cofam.

• Poziom 41  
    Złota napisał:
    Diody 5050, zużycie miesięczne to 30kwh w całym mieszkaniu.

Mam nadzieje że ta moc to nie tylko oświetlenie :-)
    Moderowany przez kkas12:

"Pomoga" cofam.

• Poziom 12  
    No samo oświetlenie. 1kwh dziennie. U mnie światło się wszędzie pali, czasami wychodzę do pracy to zapominam gasić. A i w łazience pod górne oświetlenie i ten sam podlicznik pracuje wentylator 35W. A to dużo? Wcześniej na same światło wychodziło mi 50 - 60kwh miesięcznie. W kuchni miałam zarowke tradycyjną 60W a 3 pokoje, łazienka, kibel i korytarz te energooszczędne swietlowki 18W.

Moderowany przez kkas12:

"Pomoga" cofam.

• Użytkownik obserwowany
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Wobec tego zastanówmy się, jakie oświetlenie jest najlepsze?

Zwykłe żarówki, czy może halogeny?

Zauważyłem, że halogeny G9 zamknięte w bańkę z przyklejonym trzonkiem E 14 są bardzo nietrwałe. Kilka miesięcy i lecą.
  • Poziom 42  
    Kazdy następny post z marszu oznaczony jako "pomocny" a nie noszący żadnych znamiom owej pomocności będzie skutkował udaniem się kolegi na urlop by w spokoju zrozumiał kolega czym naprawdę jest prawdziwa pomoc na tym forum i jak należy ją doceniać.
  • Użytkownik obserwowany
    Waśnie wpadł mi do głowy pomysł jak sprawdzić migotanie leda! Czy słuszy? To się okaże.
    Fototranzystor zasilany ze źródła prądu stałego, podłączony pod oscyloskop. Powinienem zobaczyć mnie lub bardziej odkształcony przebieg z prostownika dwu albo nawet jedno połówkowego.
  • Poziom 36  
    Tak, twoja metoda powinna zadziałać, sam nieraz zaobserwowałem to zjawisko i to nie z LED'em, lecz z jarzeniówkami. Po prostu widać przebieg, choć zawsze wydawało mi się, że jarzeniówki maja sporą bezwładność. Po zasłonięciu czujnika ręką przebieg zanika, więc wg. mnie jest to efekt pracy jarzeniówek na częstotliwości sieci (klasyczna jarzeniówka ze statecznikiem).
  • Użytkownik obserwowany
    Przeglądam Internety w poszukiwaniu info o ledach. Na co natrafiłem?

Zachęcający tytuł brzmi: Lampy led mogą uszkadzać oko

Energooszczędna technologia LED jest w centrum uwagi, jako potencjalny sposób zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną.

Ale jak bezpieczne są te lamy LED? Badacze z Uniwersytetu Complutense w Madrycie donoszą, ze światło ledowe może powodować nieodwracalne uszkodzenia siatkówki oka.

http://www.livescience.com/31949-led-lights-eye-damage.html

Dodano po 22 [sekundy]:

Zachęcam przeczytać wszystko.