Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa kolumny Tonsil Unitra ZgP 25-8-585

kornik125p 02 Jan 2015 16:03 6633 41
 • #1
  kornik125p
  Level 9  
  Witam wczoraj znalazłem na strychu stare kolumny podobno rzadko spotykane i wzmacniacz mojego ojca wzmacniacz jest sprawny w 100%. Niestety kolumny mają uszkodzone głośniki oprócz wysokich, obudowa jest w stanie bardzo dobrym. Chciałbym je naprawić bo to była by fajna pamiątka i tata by się ucieszył i mam kilka pytań. Uprzedzam że jestem w tych sprawach całkowicie zielony
  1. Oryginalny głośnik niskotonowy ma oznaczenie GDN 20/35/1 35W z tego co wiem nie ma go już w sprzedaży można kupić sam zestaw naprawczy koszt 20zł tylko nie wiem czy jak to wymienię to głośnik będzie działać. Znalazłem też na allegro głośnik GDN 20/40 (ok79zł) tylko nie wiem czy będzie dobry.
  2. Taki sam problem mam z średnimi oryginalnie jest GDW 9/15 i czy mogę go zastąpić GDW 9/60/2 8.
  3. Nie znalazłem w tych kolumnach żadnej zwrotnicy tylko kondensatory czy dostane je gdzieś w internecie
  4. Jak by się udało to chciałbym zrobić jakiś terminal czy jest taka możliwość

  Z góry dziękuję za pomoc i rady :)
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  kornik125p
  Level 9  
  Zastanawiam się czy nie włożyć całego zestawu naprawczego nie tylko samo zawieszenie ponieważ nie ma dużej różnicy w kosztach a chyba będzie lepiej. A jest inna możliwość żeby zrobić ten średnio tonowy bez zwrotnicy. I powiedz mi czy ogólnie jest sens te kolumny robić. Jak będę robił te kolumny to wymieniać też kable łączące głośniki jak tak to jakie tam najlepiej wrzucić
 • #4
  flubber.trip
  Level 27  
  O ile membrany w GDNach nie sa uszkodzone to najlepiej wymienić samo zawieszenie aby zachować jak największą bliskość oryginałowi (zestawy naprawcze dostępne na rynku to w 90% chińska tandeta). Co do GDW poszukaj na portalach aukcyjnych. Jak nie znajdziesz to daj ten co zaproponowałeś. W tej klasie sprzętu różnicy wielkiej nie będzie. Z tego też powodu nie warto inwestować w kable i zwrotnice. Kondensatory jeśli są sprawne to zostaw w spokoju ewentualnie podobne kupisz w każdym elektronicznym sklepie.
 • #5
  kornik125p
  Level 9  
  Teraz jak patrze to niestety membrany są uszkodzone nadłamane. Mam zamiar zamówić z tą zestaw naprawczy http://www.skleptonsil.pl/510279/oryginalne-tonsil-gdn-20-35-gdn-20-40-gdn-20-50. Tego GDW nigdzie nie mogę znaleźć. A jak bd chciał założyć ten co proponowałem to bd musiał zakładać zwrotnice jak pisał kolega wyżej? kondensatory wyglądają okej. Jeszcze zastanawiam się nad wygłuszeniem jak już je bd robił to chce dokładnie
 • #6
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  kornik125p wrote:
  1. Oryginalny głośnik niskotonowy ma oznaczenie GDN 20/35/1 35W

  Czy aby na pewno to oryginalny głośnik? ZGP oznacza Zespół Głośnikowy Popularny a w tego rodzaju sprzęcie nie stosowało się GDN-ów na miękkim gąbkowym zawieszeniu podlegającym autodegradacji, tylko na sztywnym ale za to trwałym zawieszeniu papierowym, wytłaczanym wraz z membraną. Tak jak na tym oto obrazku:
  Naprawa kolumny Tonsil Unitra ZgP 25-8-585
  Oryginalny głośnik to najpewniej GD20/20, tylko poprzedni użytkownik podrasował je poprzez wymianę tego głośnika na GDN z chęci poprawienia odtwarzania basów, nie wiedząc jednak że przyjdzie za to zapłacić wysoką cenę w postaci samoczynnego zutylizowania się głośników z racji samego tylko upływu czasu. :cry: Niestety GDN-ów o średnicy 20cm nigdy nie wykonywano na trwałych i również miękkich szmacianych zawieszeniach, w przeciwieństwie do GDN16/15 oraz GDN25/40.
  Quote:
  z tego co wiem nie ma go już w sprzedaży można kupić sam zestaw naprawczy koszt 20zł tylko nie wiem czy jak to wymienię to głośnik będzie działać. Znalazłem też na allegro głośnik GDN 20/40 (ok79zł) tylko nie wiem czy będzie dobry.

  Skoro i ten będzie nieoryginalny - jakoś tam zadziała, raczej nie gorzej niż ten co się rozsypał, oczywiście póki i on się nie rozsypie, tak jak rozsypią się za jakiś czas "zregenerowane" zawieszenia. Conajwyżej celowe może okazać się dobranie odpowiedniego wytłumienia wnętrza kolumny, aby rezonans nie wystąpił zbyt silnie. Ale szału bym nie oczekiwał, w skrzynce o pojemności zapewne wyraźnie mniejszej niż właściwa dla wszelkich GDN-ów. Poważnie zastanowiłbym się w tej sytuacji nad przywróceniem oryginalności poprzez wstawienie na powrót głośnika na papierowym zawieszeniu. Przynajmniej za kilkanaście a może już kilka lat nie będziesz musiał ponownie zaprzątać sobie głowy tak zwaną "regeneracją".
  Quote:
  2. Taki sam problem mam z średnimi oryginalnie jest GDW 9/15 i czy mogę go zastąpić GDW 9/60/2 8.

  To kolejny dowód na popularność (w złym tego słowa znaczeniu) tych zespołów. GDW9/15 to głośnik wysokotonowy, a nie średniotonowy. Był on przewidziany do współpracy z GDN16/15 przy częstotliwości podziału 3÷4kHz. Gdy się go zastosuje - nie ma już potrzeby dokładania trzeciego głośnika na jeszcze wyższe tony, przenosi on bowiem do 20kHz. Tutaj zrobiono tak fabrycznie - wyłącznie po to aby zespół wyglądał jak prawdziwy zespół trójdrożny. Ten najmniejszy głośnik w zespołach ZGP przyłączano przez kondensator tak mały, że przenosił on tylko ledwo co, na przednim zboczu charakterystyki częstoliwościowej. GDW9/60 spokojnie możesz zastosować, niczego to już nie pogorszy.
  Quote:
  3. Nie znalazłem w tych kolumnach żadnej zwrotnicy tylko kondensatory

  I taka zwrotnica jest w popularnych zespołach wystarczająca. Rolę cewek bierze na siebie pasożytnicza indukcyjność głośnika, i w efekcie dostaje się poprawny technicznie filtr 6dB/okt. Ta indukcyjność jest dość znaczna w przypadku GD20/20 a już zwłaszcza GDN20-cokolwiek, znacznie mniejsza natomiast w przypadku GDW9, toteż nie byłoby wskazane zwiększanie pojemności tego najmniejszego kondensatora celem rozszerzenia pasma przenoszonego przez mniejszy głośnik wysokotonowy. Chyba że przy impedancji głośnika niskotonowego 8Ω zastosuje się głośniki wysokotonowe o impedancji 4Ω połączone w szereg, lub o impedancji 15Ω połączone równolegle, i wtedy można włączyć je przez wspólny kondensator o pojemności takiej jak ten większy. Że nie ma to żadnego sensu technicznego - a i owszem, dokładnie tak jak stosowanie dwóch różnych głośników wysokotonowych przy symbolicznym tylko wykorzystaniu tego mniejszego.
  Quote:
  czy dostane je gdzieś w internecie

  Dostaniesz je bez trudu. Najlepsze właściwości mają kondensatory polipropylenowe MKP, np. firmy MANT lub Jantzen. Nieco tylko gorsze w tym zastosowaniu będą miały kondensatory poliestrowe MKT lub MKSE, które nieraz nawet ze starej pralki można wyszabrować. Natomiast nie warto stosować elektrolitycznych kondensatorów bipolarnych: są one dość zawodne i niekoniecznie trwałe, a ich przebicie niszczy głośniki wysokotonowe. Róznica w gabarytach i cenie nie gra tutaj roli.
 • #7
  kornik125p
  Level 9  
  Nazwy dokładnej nie znałem ponieważ tam nigdzie nie była napisana. Znalazłem w internecie po wyglądzie ;), tak więc nie wiem czy to ten model. Ojciec powiedział że jak je kupił to nic nie wymieniał. Tego oryginalnego głośnika co napisałeś GD 20/20 jest bardzo ciężko dostać. To jak będzie lepiej regenerować ten co jest czyli GDW 20/35 czy lepiej kupić jakiś inny?.

  Mam jeszcze jedno małe pytanie ciężko i tak będzie zachować oryginalność tego produktu tak więc czy można je trochę zmienić udoskonalić i zastosować 3 głośniki wraz z zwrotnicą wtedy niskie to niskie itp np na głośnikach STX? to tylko pytanie czy dało by radę?
 • #8
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  kornik125p wrote:
  Nazwy dokładnej nie znałem ponieważ tam nigdzie nie była napisana. Znalazłem w internecie po wyglądzie ;), tak więc nie wiem czy to ten model. Ojciec powiedział że jak je kupił to nic nie wymieniał.

  W takim razie nie ma bata: ktoś musi się mylić, bo nie przypuszczam aby fabrycznie wstawiono o wiele lepszy i kosztowniejszy głośnik do zespołu klasy popularnej (choć w gospodarce niedoboru u schyłku PRL nic nie powinno zaskakiwać). Przeszukaj sobie jeszcze raz kolejne foty pod linikem jaki podałem, ewentualnie wstaw na forum własną i zastanów się czy to aby na pewno ten zespół. Była o nim mowa w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1211831.html i jak byk widać papierzaki a ich typ zgadza się z tym na jaki postawiłem.
  Quote:
  Tego oryginalnego głośnika co napisałeś GD 20/20 jest bardzo ciężko dostać.

  Jego następcą, jak to google wskazują był GD20/25 (a poprzednikiem GD20/10; nawet mam na zbyciu takowe, ale ich dopuszczalna moc jest znacząco mniejsza)
  Quote:
  To jak będzie lepiej regenerować ten co jest czyli GDW 20/35 czy lepiej kupić jakiś inny?

  Oczywista literówka: nie GDW lecz GDN. Z czasów PRL pamiętam jednak GDN20/25 (miał on inny od pozostałych profil gąbkowego zawieszenia: o przekroju półkolistym bez wewnętrznej fałdy), GDN20/30 (ten był spotykany najczęściej, stosowano go w zespołach ZG30C wraz z GDWK9/40), wreszcie GDN20/40 (mam dwa wraki takowych, których nie zdążyłem nawet wykorzystać, zanim się rozsypały po latach), nie przypominam sobie natomiast GDN20/35. Nie pomyliłeś się aby i tutaj? Co do celowości tzw. regeneracji: skoro masz skrzynki dla tych głośników nieprzewidziane - rezultat będzie podobny tj niewiele lepszy a niewykluczone że gorszy niż z głośnikami papierowymi GD, niezależnie od tego czy "zregenerujesz" stare, czy kupisz na ich miejsce dowolne inne GDN-y
  Quote:
  Mam jeszcze jedno małe pytanie ciężko i tak będzie zachować oryginalność tego produktu tak więc czy można je trochę zmienić udoskonalić i zastosować 3 głośniki wraz z zwrotnicą wtedy niskie to niskie itp np na głośnikach STX? to tylko pytanie czy dało by radę?

  Kombinować można różnie, tylko w imię czego? Aby uzyskać zespół trójdrożny który wykaże istotne zalety względem dwudrożnego - należałoby przed wszystkim zastąpić głośnik GDW9/15 GDM-em, tylko jakim? Będziesz rzezał dużo większą dziurę pod GDM10/60 lub podobny? Przede wszystkim jednak przy tych rozmiarach głośnika zasadniczego nie ma potrzeby stosowania głośnika średniotonowego, wystarczy zastosować wysokotonowy o dostatecznej mocy, choćby GDWK9/40 oraz przyjąć właściwą częstotliwość podziału, gdzieś w okolicach 4kHz. Zwrotnicę, np. 12dB/okt. można wtedy zastosować, choć w wielu przypadkach wystarcza pojedynczy kondensator dla GDW. Stosując zwrotnicę "uniwersalną" nabytą w sklepie z głośnikami, względnie obliczną metodą podstawienia danych do tzw. kalkulatora należy spodziewać się przykrych niespodzianek, np. w postaci pików rezonansowych na charakterystykach poszczególnych głośników, a w konsekwencji spadków impedancji poniżej znamionowej dla niektórych częstotliwości. Tzw. kalkulatory nie uwzględniają bowiem obecności reaktancji indukcyjnej głośników, którego to parametru producent nie podaje (niekiedy tylko podawany jest przebieg modułu impedancji w funkcji częstotliwości, albo nawet sam moduł impedancji dla częstotliwości podziału). Dobre rezultaty praktyczne daje szacunkowy choćby pomiar tego parametru, i przesymulowanie wybranego układu zwrotnicy np. w programie PSPICE, tak aby uzyskać w miarę równy przebieg modułu impedancji a tym samym wolne od przepięć charakterystyki poszczególnych filtrów. Zanim jednak za to się zabierzesz - zmierz przede wszystkim pojemność skrzynki, a następnie przewertuj parametry głośników niskotonowych, np. STX, i porównaj z danymi jakie podaje producent, zwłaszcza zalecaną pojemnością obudowy. Zwykle podawane są obecnie także parametry Thielle'a-Small'a: pozwoli to określić parametry głośnika w obudowie innej niż zalecana. Jako że Twoja jest najpewniej o wiele za mała - z głośnikiem GDN o ciężkim systemie drgającym możesz spodziewać się znacznego osłabienia przenoszenia basów względem tego co on może dać w warunkach zalecanych przez producenta i co gorsze - wystąpienia silnego rezonansu gdzieś powyżej 100Hz. Mniej ryzykowne będzie zatem wstawienie głośników papierowych GD20.
 • #9
  kornik125p
  Level 9  
  Mo ojciec dokładnie nie pamięta ale on ich nowych podobno nie kupował tylko od znajomego. Nie twierdzę że nie były zmieniane. Kolumny są dokładnie takie same jak te Naprawa kolumny Tonsil Unitra ZgP 25-8-585 Naprawa kolumny Tonsil Unitra ZgP 25-8-585
  Wyjmowałem głośnik i na głośniku było napisane GDN20/35/1 35W (napisane fabrycznie). Postaram się je zregenerować nie jest to duży koszt dużo mniejszy niż nowe głośniki. Z zmianą głośników na inne to zapytałem się tylko z ciekawość i dzięki za wyczerpującą odpowiedź:) A słuchałeś może tych kolumn kiedyś jak to gra ?
  Moderated By telecaster1951:


  Link do aukcji zmieniłem na zdjęcia.
  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

 • #10
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  kornik125p wrote:
  Mo ojciec dokładnie nie pamięta ale on ich nowych podobno nie kupował tylko od znajomego. Nie twierdzę że nie były zmieniane. Kolumny są dokładnie takie same jak te http://olx.pl/oferta/tonsil-zgp-25-8-585-nie-altus-scherzo-CID99-ID2QWaZ.html .

  No i już widać że nie są dokładnie takie same, bo pod tym linkiem (wstaw tylko spację przed kropką na końcu bo z kropką sam się nie otwiera) również widać na 100% papierzaki. A tę moc 40W wpisaną w postaci długopisowego kulfona to chyba wzięli z sufitu, może nawet zrobił to sam oferent. Te najmniejsze głośniki wysokotonowe faktycznie są prostokątne? W pokrewnych zespołach klasy popularnej ZgP 25-8-555 (zawierający głośnik zasadniczy o mniejszych rozmiarach GD16/25) też był taki prostokątny otwór, ale z opisu producenta https://obrazki.elektroda.pl/10_1308756880.png zamieszczonym w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2025394.html wynika, że głośnik wysokotonowy był tylko jeden (odpowiadający wyglądem GDW9/15) a ten prostokątny otwór - to wylot tunelu bass-reflex. I takie rozwiązanie przynajmniej jakoś 3mało się qpy.
  EDIT: istotnie, w tematycznym ZGP 25-8-585 otwór dla mniejszego GDW był prostokątny, Oto jeszcze jeden pokrewny temat z Elektrody:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13484196#13484196
  Jeest to zarazem kolejne potwierdzenie, iż zasadnicze głośniki były w oryginale papierowe.
  Quote:
  Wyjmowałem głośnik i na głośniku było napisane GDN20/35/1 35W (napisane fabrycznie).

  Może więc była to jakaś efemeryda wypuszczona z Tonsilu u schyłku jego istnienia. Tym bardziej wskazywałoby to na nieoryginalność komponentów.
  Quote:
  Postaram się je zregenerować nie jest to duży koszt dużo mniejszy niż nowe głośniki.

  Próbuj, ale jeżeli uda Ci się to zrobić - naprawdę warto zastanowić się nad budową... nowych kolumn, wzorowanych np. na ZG30C. Przynajmniej wtedy wykorzystasz w pełni walory GDN-a.
  Quote:
  Z zmianą głośników na inne to zapytałem się tylko z ciekawość

  Gdyby jednak trafiły Ci się w międzyczasie GD20 o mocy przynajmniej 20W - bierz je. To będzie najrozsądniejsze wyjście, a nie stracisz nic: te głośniki nie mają zaprogramowanego przez producenta terminu przydatności do użycia. Byle tylko ich nie przeciążyć. Gdybyś zadowolił się mocą 10W - mógłbym niedrogo odpalić i swoje GD20/10. Atrakcyjną ich cechą jest wysoka efektywność (94dB) więc zagra to całkiem głośno.
  Quote:
  A słuchałeś może tych kolumn kiedyś jak to gra ?

  Nie, ale czego można się spodziewać po zespołach które mają równomierne przenoszenie zaczynające się gdzieś pomiędzy 100 a 200Hz? Przynajmniej tak mają wspomniane ZgP25-8-555 w wykonaniu BR z mniejszym głośnikiem; w tej sytuacji po zespołach w której użyto głośnika większego, za to w obudowie zamkniętej która dla niego zdecydowanie jest mniej odpowiednia można się spodziewać tylko jeszcze gorszych rezultatów. To się nadaje przede wszystkim do odtwarzania przemowy pani dyrektor w szkole podczas uroczystych akademii, bo na szkolną potańcówę to już zdecydowanie mniej.
 • #11
  kornik125p
  Level 9  
  Tam gidzie jest ta prostokątna osłonka to pod nią siedzi okrągły głośnik wysoko tonowy przykręcany na 2 śrubki GDW 5/40. A można było by tak zrobić żeby zrobić tylko 2 głośniki bez tego najmniejszego i tam zostawić puste jak pisałeś ?
 • #12
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Czemu nie. Przenoszenia wysokich tonów usunięcie jednego GDW nie pogorszy (o ile tylko będzie miał on impedancję taką samą jak głośnik zasadniczy), a Ty zyskasz swobodę dalszych eksperymentów. Otwór można zaślepić (i wtedy powstanie zespół zamknięty, taki jak był w wykonaniu oryginalnym), można też pozostawić go otwartym. a nawet dorobić mu typowy dla zespołów BR tunel. Można też wykorzystać tylko ten najmniejszy GDW5/40 (zwiększając pojemność kondensatora, tak na początek do 2,2µF), skoro jest on sprawny, i poeksperymentować z tunelem w miejscu uszkodzonego GDW9/15 (najlepiej w sposób odwracalny, na wypadek gdybyś nie był zadowolony z działania samego tylko GDW5/40 i zechciał postawić na większy GDW9). Zważ tylko że głośnik GDN na miękkim zawieszeniu może łatwo ulec uszkodzeniu gdy źle dobierze się parametry tunelu i poda pełną moc. Głośnikowi papierowemu GD to nie zagraża. Z braku sprzętu pomiarowego będziesz musiał sam ocenić jaka wersja brzmi dla Ciebie najlepiej. W tego rodzaju sprzęcie wiele już popsuć z jego parametrów trudno.
 • #13
  kornik125p
  Level 9  
  Mam jeszcze jedno pytanie bo mam możliwość dostania za niską kwotę fabrycznie nowych Tonsil GDN 20/40 czy mogę je umieścić zamiast tych GDN 20/35 ?
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  potęgamocy wrote:
  Tak o ile parametry T-S nie są różne.

  Pisałem już wcześniej: parametry T-S głośnika GDN20/40 należałoby porównywać nie z parametrami GDN20/35, lecz GD20/20 (bez "N"!) bo taki był zastosowany oryginalnie. I w ciemno obstawić mogę że różnica między GDN20/40 a GDN20/35 będzie nieznacząca wobec różnicy między którymkolwiek z tych głośników a oryginalnym GD20/20. Ten ostatni miał sztywne papierowe zawieszenie toteż należy oczekiwać fs większego o kilkadziesiąt %, podobnie a może nawet więcej ale w dół będzie w przypadku Vas, zaś Qts będzie znów dużo większa, z uwagi na to że seria GD20 miała karykaturalnie małe magnesiki, typowe dla porządnych wykonań głośników o średnicy 12cm, np. GD12/5 lub GD12/8. Skoro zatem Autor nie ma możliwości ani zdobycia oryginalnego GD20/20, ani naprawy GDN20/35 jakie tam wstawiono, za to ma możliwość zakupu GDN20/40 - niech już zdecyduje się na ten ostatni, jeśli chce aby to w ogóle grało. Potem będzie można w razie chęci pomanewrować z wytłumieniem wnętrza.
 • #18
  gacekm
  Level 18  
  Moje ZGp 2x Miały GDN 20/20, GDW 9/15 i GDW 6,5/1 - grały bardzo ładnie choć bez niskiego basu. Zamiast GDN 20/20 włożyłem regenerowane GDN 20/30, GDW 9/15zamieniłem na GDW 9/60 oczywiście oba z inną zwrotnicą. W miejsce GDW 6,5/1 wcisnąłem BR przytkany doświadczalnie od środka tkaniną czyli działa to jako otwór stratny. Basu przybyło ale zniknęła ta fajna średnica jaką miał GDN 20/20. Kosztowało to niewiele ale czy na pewno warto w ogóle tym się zajmować ze względu na efekt?
  Jeżeli już to w przypadku kolegi można by pokusić się o regenerację głośników GDN dokupić zwrotnice od zG 30c-115 i wysokotonowe GDWK 9/80 (też używane / regenerowane). Wyjdzie lekko ponad 100zł.
 • #19
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  gacekm wrote:
  Moje ZGp 2x Miały GDN 20/20

  Na pewno GDN20/20 (zawieszone na gąbce) a nie GD20/20 (na papierze)? Czy w ogóle istniał GDN20/20, bo ja przypominam sobie tylko GDN20/25, zawieszony na gąbce, podobnie jak późniejsze GDN20/30, GDN20/40 i współczesny GDN20/80, ale jego zawieszenie miało przekrój półkolisty, bez ostrej fałdki przy samej membranie jaką miały pozostałe, mocniejsze od niego typy.
 • #20
  gacekm
  Level 18  
  Na pewno GDN 20/20 na miękkim zawieszeniu. Zawieszenie to nie było z tego samego materiału jak w 20/40, 20/60 ale też nie było takie jak w GD, było też z jedną półkolistą wypukłością, węższe od 20/40 i chyba czymś powleczone. Kosz był nieco płytszy od 20/40 i cewkę zdaje się 20mm.
 • #21
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  gacekm wrote:
  Na pewno GDN 20/20 na miękkim zawieszeniu. Zawieszenie to nie było z tego samego materiału jak w 20/40, 20/60 ale też nie było takie jak w GD,

  To z czego w końcu było? Bo w krajowych głośnikach stosowano albo papier (w głośnikach normalnopasmowych GD), albo gumę taką jak z dętki od rowera (w przedlicencyjnych GDN16/10) , albo z czarnego bawełnianego płótna (pierwotne wykonania GD12/8, GDN16/15, GDS16/15 i GDN25/40), albo z pianek PU (przytłaczajaca większość GDN i GDM, łącznie z późniejszymi wykonaniami głośników wymienionych wyżej), niewykluczone też że z gumy takiej nieco twardszej niż użyta w GDN16/10 zrobiono resor w którymś GDN30.
  Quote:
  było też z jedną półkolistą wypukłością, węższe od 20/40 i chyba czymś powleczone.

  Takie jak widać chociażby na https://obrazki.elektroda.pl/5150300200_1420282712.jpg , czarne, błyszczące i nawet trochę lepkie? To była impregnacja zawieszenia papierowego, stosowana w wielu głośnikach okrągłych i eliptycznych, aż po GDS30/30. Było ono zdecydowanie twardsze od gumowego, piankowego albo szmacianego.
  Quote:
  Kosz był nieco płytszy od 20/40 i cewkę zdaje się 20mm.

  I przede wszystkim, jak się domyślam w związku z powyższem - znacznie mniejszy magnes niż w większości, a może wszystkich GDN20 na zawieszeniu piankowym. Zatem nadal mam poważne wątpliwości czy dobrze zapamiętałeś oznaczenie. Google w odpowiedzi na "GDN20/20" owszem dają jakieś wyniki, ale jak dotąd próbując je obejrzeć natrafiam albo na GD20/20 albo na GDN20/30, GDN20/40 etc ale nigdy na GDN20/20.
 • #22
  gacekm
  Level 18  
  Czy dobrze zapamiętałem? Nie, po prostu wiem, bo nie tak dawno je odkurzałem, a że były kupowane (kolumny) jeszcze przed okrągłym stołem, to pewnie Google tego nie pamięta, są jeszcze źródła drukowane. Magnes, fakt, był niewielki - jakieś 9/1,5cm. Zawieszenie nie wiem z czego było wykonane, na pewno nie z tkaniny, bo się wykruszyło.
 • #23
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  gacekm wrote:
  Zawieszenie nie wiem z czego było wykonane, na pewno nie z tkaniny, bo się wykruszyło.

  Wykruszyłoby się zawieszenie z gąbki, mam kolumny z głośnikami GDN16/15 z membraną zawieszoną na płótnie (a więc pochodzącymi pewnie z II połowy lat 70-tych) i są one sprawne, za to gąbkę wygłuszającą musiałem wysysać z wnętrza odkurzaczem, bo wprawdzie pozornie zachowywała jeszcze integralność, ale przy próbie uchwycenia jej palcami rozpadała się pozostawiając w ręku oderwany strzęp :lol:
 • #24
  gacekm
  Level 18  
  Niepotrzebnie, choć nie bez sensu, poleciłem dokupienie zwrotnic od ZG 30c. Wystarczy zregenerować GDNy (lub kupić tanio GDN 20/40), zapolować na allegro na GDW 9/15 lub lepiej kupić dwa używane GDWK 9/80, połączyć przez kondensator 2,2uF i już
 • #25
  James596
  Level 21  
  Rany, ile debat w temacie, a mało kto ma rację. Seryjnie siedziały GDN20/35 o ile model kolumn to ZgP-35... bo wersje ZgP-25 faktycznie miały papierzaka, który wcale taki trwały nie był, jeśli przywali się mocniej basem. :)

  Co do samego tematu - założyć nowe pianki do GDN20/35 lub nowe 20/40 (praktycznie te same głośniki) i będzie grać poprawnie. GDW można zamówić nowe lub poszukać używanych na portalu aukcyjnym, a najmniejszy GDW może zostać nawet odłączony - byleby został na swoim miejscu, i zaślepiał otwór. Kombinować z STX nie ma większego sensu.
 • #26
  gacekm
  Level 18  
  Dobrze, tylko po co to "Rany". Zastanawia mnie jeszcze sugestia możliwości zamówienia GDW, GDW 9/15?. A debatować każdy może, nawet obadziewnych starych Tonsilach.
 • #27
  James596
  Level 21  
  Może zbytnio to wyraziłem, ale nad czym tu debatować :P Wstawić nowe zawieszenia, albo nowe GDN 20/40 i gra muzyka. A co do GDW - miałem na myśli 9/60 lub używane 9/15.
 • #28
  gacekm
  Level 18  
  GDW 9/60 mają 94dB - pasowało by dodać, że należy je stłumić o jakieś 6db, i nie wiemy jeszcze jaką impedancję ma GDN .
 • #29
  James596
  Level 21  
  Zgadzam się, tutaj można by się pobawić z tłumikiem, albo poszukać GDW w wersji 15Ω i połączyć z GDN 8Ω. Chyba że autorowi tematu takie brzmienie (bez tłumika) będzie odpowiadać.
 • #30
  kornik125p
  Level 9  
  Jeżeli wrzucę zamiast gdn 20/35 gdn 20/40 to nie bd musiał stosować żadnej zwrotnicy tylko podłączyć tak jak było ? Jest też w tych kolumnach kondensator 1,5uf 63V lecz nigdzie nie mogę takiego znaleźć jest jakiś zastępczy?