Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cambridge Audio A1 - Który wybrać? V2 czy V3

marek-zarzycki 02 Jan 2015 16:57 7971 4
 • #1
  marek-zarzycki
  Level 27  
  Jak w temacie - zzy dla wzmacniacza Cambridge Audio A1 są jakieś różnice pomiędzy wersjami V2 a V3 które przemawiałyby na korzyść którejś z nich?
 • #2
  asterixobelix2
  Level 8  
  Cambridge Audio A1 powstało w wersjach v1, v2, v3, mk2, mk3, mk3 SE. Model v1 zbudowany jest przy użyciu elementów dyskretnych, v2 posiada 2 układy TDA1514, model v3 LM4766, mk2/mk3 również TDA (zdaje się to samo co v2 ale nie mam pewnośći) a wersja "SE" posiada dodatkowo ekranowanie toroida oraz blok wzmacniacza gramofonowego. Jeśli chodzi o wybór wersji polecam głównie modele v1 oraz v3, wersja v3 posiada rozbudowany i dobrze brzmiący układ scalony z rodziny overture (pokrewny popularnego 3886) na którym wykonano azura 351a. Co do modelu v2 nie brzmi on źle i w kwocie do 300zł to wciąż niezły wzmacniacz szczególnie jeśli potrzebujmy większej mocy niż posiada wersja trzecia, jednak jego brzmienie jest na troszeczkę niższym poziomie niż v1/v3. Co do wersji mk3/mk2 dziwnym trafem pomimo identycznych/podobnych układów ma ona najsłabsze brzmienie wdg. mnie (i nie tylko) widać też pewne uproszczenia gołym okiem patrząc na wnętrze. Obecnie modele v3 da się nabyć w cenie nawet 250zł na popularnych portalach aukcyjnych i w tej cenie to naprawdę bardzo dobry wzmacniacz, jeśli ktoś szuka dobrego brzmienia i ceni sobie neutralne, ciepłe i zwarte brzmienie a nie szuka wzmacniacza do "łubudu" będzie zachwycony, bo w gatunkach takich jak jazz ten wzmacniacz reprezentuje naprawdę wysoki poziom, jest to oczywiście typowe angielskie brzmienie, brakuje tu trochę dynamiki ale można słuchać godzinami i "muzyka" nigdy nie męczy tak więc polecam szczególnie v1 dodatkowo v3 i ewentualnie v2 (jeśli potrzebujemy większej mocy) natomiast modele mk3/mk2 mnie osobiśćie nie przypadły do gustu :)
 • #3
  marek-zarzycki
  Level 27  
  Dzięki za szczegółową odpowiedź.

  Kilka miesięcy temu kupiłem A1 V3.0 i jestem zadowolony. Wzmacniacz współpracuje z kolumnami Heco Visonic David 502 i do małego pokoju jest ok. Niestety to na co narzekam to pomimo maksymalnego poziomu na potencjometrze jest bardzo mało niskich tonów. Ale już się przyzwyczaiłem.

  Nie wiem natomiast czy jest to mk2 czy mk3. Jak to sprawdzić? Na tabliczce znamionowe z tyły nie ma informacji na ten temat.
 • #4
  asterixobelix2
  Level 8  
  Jeśli kupowałeś w ostatnim czasie Cambridge Audio, to mogłeś trafić głównie na modele mk3 oraz A1 v3 bo jest ich najwięcej :) mk3 różni się napisem na przednim panelu "A1 mk3" zamiast po prostu "A1" jeśli kupiłeś wersje v3 to nie przejmuj się, bo zarówno mk3 v3 jak i A1 v3 jest wykonane na układzie LM4766 i brzmi dobrze, po prostu mk3 to nowsze modele od starych "A1 v2/v3" a w wersji mk3 SE v3 zastosowano jeszcze pozłacane gniazda RCA i dodano przedwzmacniacz gramofonowy. Głównie należy unikać modeli mk3 v2 bo jest to okrojony starszy "A1 v2" i brzmi najgorzej. To co napisałem wydaję się trochę skomplikowanie ale mam nadzieje, że jest zrozumiale :)

  Heco Visonik David 502 to świetny wybór do A1, miałem taki zestaw w sypialni i brzmiał bardzo porządnie. Co do ilości bassu, no cóż, angielskie brzmienie, fakt bassu jest niewiele ale jest on ogólnie poprawny barwowo ciepły i przyjemny, w tej cenie ciężko oczekiwać mistrzostwa w każdym paśmie :) ja osobiście lubie spokojne brzmienie angielskich wzmacniaczy i nigdy nie słuchało mi się nic tak przyjemnie jak Cambridge Audio. Obecnie poluje na A1 v2 :)

  Jeśli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie Cambridge Audio A1 to pytaj śmiało, dużo się interesowałem tymi modelami i słuchałem wszystkich więc chętnie ci pomogę ;)
 • #5
  Kudzu
  Level 14  
  Przykleję się.
  A możesz mi powiedzieć coś o A2? Bardzo mało informacji można znaleźć w internecie - króluje A1.
  Mój egzemplarz ma zamontowany przedwzmacniacz gramofonowy. W tej chwili gra z Infinity Reference 1i.
  Dopadła go ta sama choroba, co sztukę kolegi marka - zużycie potencjometru (ten wątek).