Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju

rabbit2 02 Jan 2015 17:06 20898 28
Metalwork
  • Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju

Witam wszystkich w Nowym Roku.
    W związku z tym, że lenistwo ogarnęło mnie maksymalnie postanowiłem wykonać pewne urządzenie, mianowicie zdalne i dotykowe sterowanie oświetleniem pokoju. Z racji tego, że wyłącznik światła mam znacznie :) oddalony od miejsca odpoczynku, sterowaniem będzie zajmował się pilot od TV (Sony Bravia), który jest zawsze pod ręką. Pilot, o którym mowa to ten sam pilot, którego używam do obsługi zegarka opisanego TUTAJ. :)
    Ale do rzeczy. Całość kontroluje attiny 2313, do którego podłączony jest odbiornik IR, który czuwa nad transmisją z pilota oraz 2 x touch sensor AT42QT1011, który dba o włączanie świateł przez panel dotykowy. Załączaniem oświetlenia zajmują się dwa układy wykonawcze na opto/triakach. Całość złożona na tzw. kanapkę i wciśnięte w miejsce wyłącznika w ścianie. Niestety musiałem puścić dodatkowy przewód "zerowy", żeby można było niewielki zasilacz impulsowy zasilić z sieci, bo jak wiadomo w w miejscu wyłącznika nie ma przewodu zerowego (tylko wejście "fazy" i dwa przewody do sterowania oświetleniem, natomiast zero idzie gdzieś w ścianie bezpośrednio do świateł, tak przynajmniej jest w blokach). Zasilacza nie ma na schemacie, jest to jakiś zasilacz ze starego telefonu GSM w miarę mały, który zmieścił się w otwór w ścianie. Nie odważyłem się zasilać tego w inny sposób, dlatego mały impulsowy śmiga ok.
    Światło włącza się przyciskami od teletekstu, niebieskim załącza się światła narożne w pokoju, a żółtym oświetlenie środkowe. Dodatkowo można sterować światłem z panelu dotykowego zrobionego z ciemnej pleksi. Kolor, z jakim jest podświetlany symbol "zasilania" informuje o stanie wyłącznika oraz pozwala znaleźć go na ścianie w ciemności. Schemat, foty i wsad poniżej. Uwaga!!! Układ działa tylko z pilotem z transmisją Sony Sirc ir protocol. Pozdrawiam

Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokojuZdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokojuZdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokojuZdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju

Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokojuZdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokojuZdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokojuZdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju

Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokojuZdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju

Wideo

Cool? Ranking DIY
    About Author
    rabbit2
    Level 19  
    rabbit2 wrote 574 posts with rating 332, helped 31 times. Live in city Będzin. Been with us since 2003 year.
  • Metalwork
    rybok_999
    Level 10  
    Witam.
    Świetna sprawa. Również kiedyś myślałem nad czymś podobnym.
    Napisz coś wiecej na temat touch sensora. Jak działa to gdy na nim jest plexi, czy sam nic nie uruchamia ? I gdzie masz odbiornik IR bo go nie widać :)
    icer_cmg
    Level 12  
    Bardzo podoba mi się to podświetlenie. W którym miejscu są diody podświetlające?
    adido13
    Level 16  
    Brawo za pomysł i za wykonanie! Do it yourself w czystej postaci:)
    Gratuluję i pozdrawiam:)
    adido13
  • Metalwork
    pawel16150
    Level 30  
    Jaki jest koszt wykonania?
    Kanibal03
    Level 7  
    pawel16150 wrote:
    Jaki jest koszt wykonania?

Też mnie to interesuje. Byłbym wdzięczny za odpowiedź
    rabbit2
    Level 19  
    Witam.
    rybok_999 wrote:

Napisz coś wiecej na temat tκouch sensora. Jak działa to gdy na nim jest plexi, czy sam nic nie uruchamia ? I gdzie masz odbiornik IR bo go nie widać :)

.. Sensor dotyku działa bez problemów, pomimo że układ z panelem połączony jest ok 10 cm kabelkiem nie ma z nim żadnych kłopotów. U mnie pleksa ma 4 mm grubości. Czułość sensora możesz ustalić kondensatorem więc według instrukcji pleksa może być nawet 7mm. Ja podczas prób sprawdzalem na szkle od ławy i działało przez szkło 10 mm. Odbiornik ir jest na panelu ale od drugiej strony laminatu. Pomiędzy dwoma sensorami jest przerwa, a laminat jest przezroczysty więc działa przez laminat.
    Quote:
    W którym miejscu są diody podświetlające?

Od spodu na panelu. Panel wykonany jest z cienkiego laminatu dwustronnego na jednej stronie termotransferem nanioslem logo 'symbol power ' oczywiście w negatywie a z drugiej ścieżki od led,ir itd. Ledy swiecac przeswietlaja przezroczysty laminat i jest jak jest.

Co do ceny to myślę że w 20 zł by się zamknęło .
    drewniany80
    Level 16  
    Kolego rabbit2 a nie rozważałeś czasem przyklejenia tego panelu z pleksy do ściany taśma dwustronną (taka ciut grubszą). Nabrało by to napewno jeszcze większego uroku.
    rabbit2
    Level 19  
    drewniany80 wrote:
    Kolego rabbit2 a nie rozważałeś czasem przyklejenia tego panelu z pleksi do ściany taśma dwustronną (taka ciut grubszą). Nabrało by to na pewno jeszcze większego uroku.

Witam , na początku w pleksi wywierciłem otwory na śrubki które pomalowane zostały czarnym lakierem. Żeby nie było ich bardzo widać. I tak był przykręcony do ściany niestety panel jest mniejszy niż wcześniejszy wyłącznik i na ścianie pozostały ślady po pogłębianiu otworu czyli odbite paluchy itp. Więc chcąc ratować sytuację w łapy wziąłem starą osłonę i przykleiłem właśnie dwustronną taśmą do panela.

Bezpośrednio pleksi montować taśmą do ściany raczej nie będę ponieważ jest dymiona na grafit (w 40 % przezroczysta) i było by widać tą taśmę.

(poprawiłem błędy stylistyczne Bodzio667.)
    Bystrak
    Level 10  
    Witam !
    Czy istnieje opcja zrobienia czegoś takiego ale obsługiwanego przez inny pilot, lub całkowicie programowalnego dla dowolnego pilota ?

Dzieki za opowiedz, pozdrawiam
    blur
    Level 22  
    W 1994r kupiłem taki ściemniacz polskiej produkcji, dotykowy sterowany dowolnym pilotem IR, w czarnej obudowie, w zestawie było kilka naklejek które umożliwiały zmianę koloru frontu przedniego, nie był tani ale działał kilka lat bardzo fajnie niestety kiedyś przyszła burza i było po ściemniaczu, nie mogę sobie przypomnieć producenta. Cały bajer polegał na tym że nie trzeba go było programować, kierowało się pilota w stronę wyłącznika i przytrzymywało jakiś nieużywany przycisk, dioda zaczynała migać i wtedy naciskają krótko przycisk pilota włączało się lub wyłączało światła a jeśli trzymaliśmy ciągle to światło się rozjaśniało lub ściemniało. Według mnie rozwiązanie proste i skuteczne, bez kombinowania.
    rabbit2
    Level 19  
    blur wrote:
    sterowany dowolnym pilotem IR

blur wrote:
    nie trzeba go było programować

...tzn że każdym pilotem i każdym przyciskiem mogłeś sterować światłem ?

Jakoś nie mogę sobie wyobrazić używania takiego wyłacznika w pokoju w którym jest TV , jakieś DVD + jakiś dekoder itp i to wszystko sterowane pilotami IR ,co chwile w pokoju zaświeca sie światło ? Dlatego ja przyporządkowałem konkretny przycisk do konkretnego światła . A jak sterować w wyżej wymieniony sposób dwoma obwodami oświetlenia ? Co do ściemniania to używam żarówek ledowych tak ze sterowanie ich za pomocą PWM nie wchodzi w gre w tym przypadku , chyba wiadomo dla czego :).
    Bystrak wrote:
    Czy istnieje opcja zrobienia czegoś takiego ale obsługiwanego przez inny pilot, lub całkowicie programowalnego dla dowolnego pilota

... pewnie tak , wszytko w rekach a właściwie w palcach programisty :) Jeśli jest to pilot z protokołem RC5 niegdyś chyba najczęściej używany w pilotach IR to w bascomie są gotowe instrukcje do obsługi tego , a jesli jest to jakiś inny protokół to trzeba samemu napisać obsługę . Teraz to chyba co producent to inny protokół IR
    Freddy
    Level 43  
    rabbit2 wrote:
    Jakoś nie mogę sobie wyobrazić używania takiego wyłacznika w pokoju w którym jest TV ...
    Po prostu miały "wąski kąt" odbioru i trzeba było skierować na niego pilota.
    dario_x
    Level 11  
    Witam
    Mam parę wolnych procesorów Atmega 8 i sądzę że z powodzeniem można było by je wykorzystać w tym projekcie. Jeśli to możliwe to prosiłbym o pliki źródłowe.
    blur
    Level 22  
    Freddy wrote:
    rabbit2 wrote:
    Jakoś nie mogę sobie wyobrazić używania takiego wyłacznika w pokoju w którym jest TV ...
    Po prostu miały "wąski kąt" odbioru i trzeba było skierować na niego pilota.

Dokładnie tak, po za tym trzeba było najpierw nacisnąć przycisk dłużej a dopiero potem wybrać tryb krótkim lub długim naciśnięciem, przez kilka lat używani może 2-3 razy udało mi się niechcący zgasić lub zapalić światło.

Dodano po 2 [minuty]:

dp-mion7 wrote:
    Super projekt! Było by jeszcze lepiej gdyby można było ściemniać te "żarówki" led. Jakie to są ledy te na suficie.? Czy można byłoby w tym przypadku dodać regulacje fazową jasności (zamiast typowego PWM)?

Jeśli masz LED-y z wbudowaną przetwornicą to może być problem.
    razorxx100
    Level 11  
    Gdzie zakupiles taka plexe?
    razorxx100
    Level 11  
    Szukalem na allegro, niestety jest tylko przezroczysta ;/
    piterek-23
    Level 33  
    razorxx100 wrote:
    Szukalem na allegro, niestety jest tylko przezroczysta ;/

Zawsze możesz przykleić ciemną folię, taką jak się przykleja na szyby w aucie.
    Cizar
    Level 11  
    Witam.

Bardzo fajne rozwiązanie sterowania praktycznie w tym samym czasie ja konstruowałem własne bardzo podobne.
    Jako obudowę wykorzystałem obudowę przełącznika dotykowego firmy livolo. Cała elektronika usunięta i zaprojektowana na nowo.
    Włącznik posiada:
    - sterowanie dotykowe
    - odbiornik radiowy na 868Mhz (kody zgodne z transmisja firmy ZAMEL exta free)
    - odbiornik podczerwieni RC5 (sterowanie z pilotów logitech)
    - z tyłu na złączu RJ45 (zasilanie 12V , RS485 (modbus), 2 wejscia analogowe do 16V , 2 wyjścia cyfrowe)
    - układ pomiaru prądu pobieranego przez lampę
    - 8 ledów RGB do zmiany podświetlenia przycisków oraz podświetlania ramki plastikowej wokół włącznika.

Do całego systemu zainstalowałem bramke MODBUS -TCP -> MODBUS -RTU. dzieki czemu mogę sterować i kontrolować układ przez Internet. Posiadam również napisany BOOT-LOADER dziek czemu mogę aktualizować oprogramowanie bez wyjmowania go ze ściany. Aktualizacja przeprowadzana jest przez MODBUS TCP .
    Zamieszczone zdjęcia sa w wersji v0 zamontowane juz v1 obwód anteny oraz odbiornik 868Mhz sa juz na PCB.
    Na filmiku widać tez w obudowie od modemu pilot systemu ExtaFree i program do sterowania.

Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju
    cziken08
    Level 9  
    @rabbit2 w jakim języku pisałeś program do tego sterownika?
    cziken08
    Level 9  
    To jak byś mógł wrzucić plik .bas to był bym bardzo wdzięczny i myślę że nie tylko ja :)
    Cizar
    Level 11  
    Witam ponownie .

Czas na zmiany . Jeszcze dobrze nie pobawiłem się włącznikiem konstrukcji w wersji 0 i 1 . A już czas na zmiany. Zmiany troszkę kosmetyczne ale nie tylko ponieważ wypatrzyłem fajne moduły WIFI - ESP8266 . A wiec przełącznik będzie posiadał dodatkowo WIFI. Łatwiej pisać aplikacje niż używać MODBUS TCP. Zamiast oryginalnych przekaźników elektronicznych wstawiłem triaki i optotriaki. Mam pierwszy projekt programu ale tylko pod PC a chciałbym sterowanie zrobić na IPADA dlatego soft pisze w QT bo to multi platformowy kompilator. Płytka juz zaprojektowana jutro wysyłam .
    Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju Zdalne i dotykowe sterowanie oświetlenia pokoju
    Stefan1121
    Level 20  
    Jak dla mnie projekt bomba! Wykonanie i efekt końcowy pierwsza klasa :). Światło sterowane ze smartfona to jest fajny bajer. Szkoda tylko że sam nie mam odpowiedniej wiedzy do zrobienia czegoś takiego.