Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawo budowlane, przepisy BHP oraz PPOŻ a najemca lokalu i instalacje elektryczn

DJ Max 02 Sty 2015 18:44 2124 7
 • #1 02 Sty 2015 18:44
  DJ Max
  Poziom 30  

  Koledzy, potrzebuję informacji na temat tego jakie przepisy i normy regulują przyłączenie i wykorzystanie urządzeń elektrycznych w przedsiębiorstwie.

  Sprawa następująca:
  mieliśmy w biurze podłączone sporo komputerów
  rozdzielnia nie wybiła żadnego bezpiecznika (3-4 poziomy zabezpieczeń) ale grzała się i w pewnym momencie jedna różnicówka uległa spaleniu - wywalając bezpiecznik zasilania rozdzielni na jednej z faz
  przyszedł serwis i prawdopodobnie aby właściciel obiektu nie musiał pokrywać naszych strat - od samego początku serwis starał się nam wmówić naszą winę (za duże obciążenie, za dużo niezgodnie z prawem użytych przedłużaczy)

  Raport z serwisu instalacji stwierdza iż instalacja elektryczna (przez nas niemodyfikowana) jest użytkowana niezgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz BHP, a przyczyną termicznych uszkodzeń rozdzielnicy jest podłączenie urządzeń w niedozwolony sposób za pomocą nieprzystosowanych do takich obciążeń przedłużaczy oraz nierównomierne rozłożenie obciążenia.

  W związku z w/w pytania:
  najważniejsze - jak mają się przepisy prawa budowlanego do użytkowania inst.el. lokalu? jeśli się nie mylę dotyczą właścicieli obiektów oraz wykonawców i instalatorów ale nie najemców
  jak mają się przepisy BHP oraz PPOŻ do użytkowania inst.el. lokalu oraz akcesoriów i obciążenia?
  jakie dodatkowe przepisy regulują obowiązki najemcy dotyczące eksploatacji instalacji elektrycznej oraz akcesoriów i obciążenia el.?

  Dodano po 21 [minuty]:

  W odpowiedzi na:

  anonimowe zgłoszenie do moderacji napisał:
  Nie ma nic o tym w działach elektrycznych??

  nie ma, pochodne tematy jakie wyszukuje elektroda dot. prawa budowlanego, ppoż oraz bhp nie mają nic wspólnego z zapytaniem - trafiałem na tematy dot okien, dróg, pracy młodego elektryka pod napięciem, etc etc

  0 7
 • Pomocny post
  #2 02 Sty 2015 18:48
  brofran
  Poziom 37  

  Najemca ma obowiązek używać urządzeń elektrycznych zgodnie z ich przeznaczeniem i nie ingerować w systemy zabezpieczeń oraz nie dokonywać modyfikacji istniejącej instalacji ( stałej ) . Jeżeli nastąpiły uszkodzenia zabezpieczeń , to oznacza że były wadliwie zaprojektowane , ew źle wykonane . Za opisane w poście usterki nie odpowiada najemca .

  0
 • #3 02 Sty 2015 18:57
  DJ Max
  Poziom 30  

  OK, chodzi jednak o ewentualne idące za w/w zarzuty: niewłaściwie dobrane przedłużacze, niewłaściwie połączone przedłużacze (przykładowo przedłużacz 50m spięty z przedłużaczem 10m), niewłaściwie zainstalowane przedłużacze (leżące na podłodze)

  Dodano po 6 [minuty]:

  I jeśli to możliwe przy każdej nawet najprostszej tezie bardzo bym prosił o ustawę/normę/itp

  Ogólnie ze swojej strony mogę zagwarantować że właściciel obiektu oraz podwykonawca-serwisant bardzo polecieli w kule, by ratować własne stołki, przy okazji podreperowania budżetu źle zarządzanej instytucji miejskiej itd itp, co za tym idzie roszczenia moje jako najemcy z tytułu podjętych prób wyłudzenia nie będą małe (pomijam roszczenia należne z tytułu niezapewnienia dostawy energii elektr.) i chętnie podzielę się tym co uda się uzyskać z każdym kto wniesie wartościowe informacje do tematu. Mile widziane opinie w PDF z pieczątką osób z uprawnieniami.

  0
 • Pomocny post
  #4 02 Sty 2015 19:08
  INTOUCH
  Poziom 30  

  Notatkę mogą ci wystawić ale to wcale nie znacz, że mają rację.
  Od kiedy to prawo zabrania mi podpinać przedłużaczy , zwłaszcza że w przypadku stanowiska PC dwa czerwone gniazda to czasami za mało. Z resztą przedłużacz nie jest częścią instalacji elektrycznej.
  Na jakiej podstawie stwierdzili że instalacji była przeciążana. Jeżeli kolego nikt nic nie gmerał w instalacji i wykonana jest zgodnie z projektem to udaj się do niezależnego niezależnego rzeczoznawcy. Jeżeli dany obwód został przeciążony to w pierwszej kolejności powinny zadziałać zabezpieczenia nadmiarowo prądowe które były najbliżej miejsca przeciążenia.

  DJ Max napisał:
  Raport z serwisu instalacji stwierdza iż instalacja elektryczna (przez nas niemodyfikowana) jest użytkowana niezgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz BHP, a przyczyną termicznych uszkodzeń rozdzielnicy jest podłączenie urządzeń w niedozwolony sposób za pomocą nieprzystosowanych do takich obciążeń przedłużaczy oraz nierównomierne rozłożenie obciążenia.
  Z tym nierównomiernym rozłożeniem obciążenia to mogę się zgodzić jeżeli takowe rzeczywiście było. Tym raportem "Serwis" stwierdzając że instalacja elektryczna była wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem równocześnie zaszkodził właścicielowi, bo obowiązkiem właściciela bądź zarządcy jest aby nie dopuścić lokalu, instalacji, budowli, budynku do użytkowania niezgodnie z przeznaczeniem.
  Różnicówki to są jedne z najbardziej wadliwych urządzeń zabezpieczających. Każdy elektryk o tym wie.
  Jeśli "Serwis" że jest użytkowana niezgodnie z przepisami prawa budowlanego, BHP... niech poda jakie konkretnie przepisy prawa łamie.
  Zanim zastukasz do rzeczoznawcy sprawdź umowę najmu lokalu koto za co odpowiada. Sprawdź też jakie przeznaczenie miał lokal (biuro, mieszkanie, ...) i na jakie użytkowanie w umowie najmu zezwolił właściciel.

  Podstawowe akty prawne masz https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewforum.php?f=332

  0
 • #5 02 Sty 2015 19:19
  DJ Max
  Poziom 30  

  Biuro o przeznaczeniu biuro, w parku przemyslowym, jednak poniewaz komputery zuzywaly 14kW serwis elektr. stwierdził że to zastosowanie niebiurowe tylko produkcyjne

  0
 • #6 02 Sty 2015 19:29
  INTOUCH
  Poziom 30  

  DJ Max napisał:
  Mile widziane opinie w PDF z pieczątką osób z uprawnieniami.
  O takie coś to możesz poprosić po wizji lokalnej rzeczoznawcę.
  DJ Max napisał:
  OK, chodzi jednak o ewentualne idące za w/w zarzuty: niewłaściwie dobrane przedłużacze, niewłaściwie połączone przedłużacze (przykładowo przedłużacz 50m spięty z przedłużaczem 10m)
  Prawo tego nie zabrania, ale to nie oznacza w cale, że przeciążając obwody instalacji elektrycznej mogłeś doprowadzić do pożaru i naradziłeś swoich pracowników na możliwość porażenia prądem elektrycznym(
  DJ Max napisał:
  niewłaściwie zainstalowane przedłużacze (leżące na podłodze)
  ). Czyli BHP podczas pracy też się kłania.

  Dodano po 7 [minuty]:

  DJ Max napisał:
  Biuro o przeznaczeniu biuro, w parku przemyslowym, jednak poniewaz komputery zuzywaly 14kW serwis elektr. stwierdził że to zastosowanie niebiurowe tylko produkcyjne
  Na podstawie czego? Są biura gdzie komputery zużywają dużo więcej mocy. Dla tego nie bez powodu daje się UPS-y o mocy 70kW i większej. Oj coś mi się wydaje że i najemca i właściciel mogą się jednocześnie poślizgnąć na skórce od banana. Jedyne rozsądne wyjście to przed końcem umowy najmu znaleźć lokal który umożliwi zasilanie tych komputerów bez stosowania przedłużaczy. Warto już szukać. Czasem nawet warto coś przebąkiwać że lokal nie spełnia wymagań dlatego się szuka innego, ale tylko jeśli już się będzie miało coś konkretnego na oku.

  0
 • #7 17 Lut 2015 17:01
  DJ Max
  Poziom 30  

  INTOUCH napisał:
  DJ Max napisał:
  niewłaściwie zainstalowane przedłużacze (leżące na podłodze)
  ). Czyli BHP podczas pracy też się kłania.


  Hmm, szukałem lecz nie znalazłem nic na temat ułożenia samych przedłużaczy. Najwięcej wątpliwości rozwiewa ten artykuł: http://www.bhp.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/cz...-sprawdzania-przedluzaczy?refererPlid=5259205 jednak wciąż nie mogę znaleźć informacji nt. prawidłowego prowadzenia przedłużaczy.

  0
 • #8 17 Lut 2015 22:33
  INTOUCH
  Poziom 30  

  W biurze nie powinien kolega mieść przedłużaczy podpiętych do przedłużaczy w dodatku pelę tających się pod nogami. O takie przedłużacze łatwo się potknąć, wywrócić, dodatkowo stwarzają zagrożenie z powodu przeciążenia, (przegrzania przewodów),łatwej możliwości przebicia izolacji, zwarcia w instalacji. Twoja "instalacja" zrobiona z powpinanych ze sobą przedłużaczy może nie spełniać SWZ. Więcej wyobraźni kolego.
  Przyjdzie urzędnik z PIP-u, BHP, (...) to od razu ci zaczną zwracać uwagi.
  Jak nie możesz układać przewodów w ścianach to dogadaj się z właścicielem w sprawie wykonania instalacji natynkowej, przypodłogowej.
  Są bardzo estetyczne korytka kablowe do układania kabli.
  Link1
  Link2

  0
  Szukaj w 5mln produktów