Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wejście licznika częstotliwości od 1Hz do 100 MHz

mkot123 02 Sty 2015 18:55 579 0
  • #1 02 Sty 2015 18:55
    mkot123
    Poziom 15  

Witam,

Przymierzam się do wykonania licznika częstotliwości. Chciałbym zastosować rozwiązanie zaproponowane na stronie
    Link

Nie zależy mi na super ekstra dokładności do 1 Hz. Sama rozdzielczość na tym poziomie będzie fajnym bajerem - to jednak nie jest istotne.
    Zaproponowane powyżej rozwiązanie wydaje mi się bardzo proste i niezawodne. Chciałbym jednak pójść o krok dalej i nieco rozwinąć możliwości tego licznika.

Po pierwsze chciałbym mieć możliwość pomiaru częstotliwości sygnałów o amplitudzie z zakresu 3-15V zmiennych jak i przemiennych.
    Po drugie chciałbym dodać preskaler /10, dzięki któremu możliwy będzie pomiar częstotliwości nie do 10 MHz jak zaproponował autor, ale do 100 MHz.
    uC sobie poradzi z sygnałami do 10 MHz (sprawdzone przez autora powyższego projektu), trzeba jednak dostarczyć mu odpowiednio ukształtowany przebieg.

Poszukuję zatem rozwiązania jak zbudować stopień wejściowy i jaki zastosować preskaler. Znalazłem takie schematy:

Wejście 0-180 MHz
    Jakie sygnały można podać na wejście w tym przypadku? Zmienne, przemienne, jakie poziomy napięć? Autor również twierdzi, że układ działa poprawnie.
    Na czerwono zaznaczyłem interesującą mnie część.

Preskaler /10 z innym rozwiązaniem stopnia wejściowego
    Pytania jak wyżej.

Znalazłem też temat
    Link
    w którym omawiana jest kwestia zabezpieczenia tranzystora bipolarnego przed nasyceniem. Na podstawie tego czego się w nim dowiedziałem zasymulowałem w programie LTspice poniższy układ:

Na wykresie zielony przebieg to sygnał wejściowy - sinus 50 MHz, amplituda 3V.
    Niebieski przebieg to napięcie na kolektorze tranzystora.
    Dla niższych częstotliwości wydaje się, że układ też będzie działał poprawnie. To jednak tylko symulacja i chętnie posłuchałbym rady kogoś zorientowanego w temacie, czy takie rozwiązanie jest poprawne.

0 0