Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Osobne uziemienie dla UPS?

Bartek4796162 02 Sty 2015 19:10 792 3
  • #1 02 Sty 2015 19:10
    Bartek4796162
    Poziom 10  

W domu mam sieć elektryczną typu TN-C-S, ze słupa do rozdzielni idą 4 przewody (dwa czarne, brązowy i niebieski). W rozdzielni N jest zmostkowane z PE. Instalacja jest mniej więcej dobrze zrobiona wszystkie gniazda siłowe mają 5 przewodów w tym przewód PE, ale już nie wszystkie gniazdka jednofazowe mają przewód ochronny PE (tyko kilka w domu ma taki przewód). I właśnie do takiego gniazda bez przewodu ochronnego w piwnicy jest podpięty UPS (zasila on elektronikę domową i bramę garażową). Więc postanowiłem zrobić osobne uziemienie do tegoż gniazda. Przewierciłem przez ścianę, puściłem drut odgromowy, wkopałem szpile wszystko połączyłem listwą wyrównawczą. Był to łatwiejszy sposób niż ciągnąć przewód PE z instalacji elektrycznej. I tak się zastanawiam czy dobrze zrobiłem po przeczytaniu tego tematu: Link. Tam Pan z ZE zrobił to samo co ja tylko dla gniazda siłowego i takie rozwiązanie zostało źle odebrane przez forumowiczów. Czemu takie osobne uziemienie jest złe?
    Dodam że PE w rozdzielni nie jest uziemione, tylko zmostkowane z N.

Nie jestem elektrykiem proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

• #2 02 Sty 2015 19:45
    elvis13
    Poziom 17  

Bartek4796162 napisał:
    Czemu takie osobne uziemienie jest złe?

Czy jest dobre czy złe można by stwierdzić po wykonaniu pomiaru rezystancji owego uziemienia.

Nawet jeżeli ma kilka omów to i tak jest kilka albo kilkakrotnie więcej niż by miał Kolega z PE z rozdziału PEN (mostek o którym Kolega pisze)

Dlaczego wartość rezystancji jest ważna? Ponieważ decyduje ona o skuteczności ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej.

W uproszczeniu i przykładowo: W urządzeniu o pierwszej kasie ochronności (wtyczka ze stykiem na kołek ochronny (L,N, PE)) dochodzi do zerwania przewodu fazowego i zwiera on z obudową urządzenia. Obwód zamyka się przez PE.

PE o oporze powiedzmy R=20ohm, napięcie U=230V to daje prąd I = 230/20 = 11,5A. A zabezpieczenie w tablicy ma Kolega powiedzmy S B16A. Zabezpieczenie NIE zadziała. Urządzenie pozostaje pod napięciem.

PE o oporze powiedzmy R=2ohm, napięcie U=230V to daje prąd I = 230/2 = 115A. A zabezpieczenie w tablicy ma Kolega powiedzmy S B16A. Zabezpieczenie zadziała (B: Ia=5In 16A*5=80A < 115A). Obwód zostanie rozłączony.

Więcej Kolega zrozumie jak poczyta o: SWZ: Samoczynne Wyłączanie Zasilania i IPZ: Impedancja Pętli Zwarcia.

Dlatego powinno się dokonywać okresowych pomiarów. Miedzy innymi mierzy się IPZ by ustalić czy warunki SWZ są spełnione.

• #3 02 Sty 2015 20:10
    kkas12
    Poziom 40  

Cytat:
    Czy jest dobre czy złe można by stwierdzić po wykonaniu pomiaru rezystancji owego uziemienia.
    Nie kolego, tu nic mierzyć nie trzeba gdyż mieszanie uziemienia i zerowania w jednym pomieszczeniu było niedopuszczalne już w czasach PBUE. A dobre rozwiązania mają to do siebie, że pozostają dobrymi nawet wtedy, gdy zmieniają się rozporządzenia, nazwy układów sieci, nazwy norm i co tam byś jeszcze chciał zmienić.
    Więc dalej tak postępować nie wolno.

A gniazdo bez styku ochronnego w piwnicy to przejaw beztroski, tak jak piwnica bez połączeń wyrównawczych.
    Oczywiście jeśli jest taka potrzeba. A w "starych" obiektach raczej potrzeba ich wykonania zachodzi.

• #4 02 Sty 2015 21:46
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Bartek4796162 napisał:
    Więc postanowiłem zrobić osobne uziemienie do tegoż gniazda

Bartek4796162 napisał:
    I tak się zastanawiam czy dobrze zrobiłem po przeczytaniu tego tematu: Link. Tam Pan z ZE zrobił to samo

Zrobiłeś to, co zrobiłeś, nie zważając, że:
    Bartek4796162 napisał:
    i takie rozwiązanie zostało źle odebrane przez forumowiczów.

Wszystkie wypowiedzi we wskazanym temacie były negatywne dla tego rozwiązania, a mimo to, wykonałeś krytykowane rozwiązanie i teraz pytasz, czy dobrze zrobiłeś? To jakieś kpiny!
    Z tamtego tematu- jakby przez Ciebie niezauważone, ale dobre podsumowanie:
    elpapiotr napisał:
    To jest chore, i chory Zakłąd Energetyczny mający takich pracowników.

Zamykam.

Ps.
    Bartek4796162 napisał:
    Czemu takie osobne uziemienie jest złe?

Post # 3
    Bartek4796162 napisał:
    Nie jestem elektrykiem proszę o pomoc.

Eksploatacją instalacji elektrycznej (w tym realizacja prac montażowych) mogą zajmować się wyłącznie osoby legitymujące się ważnym Świadectwem Kwalifikacyjnym w zakresie eksploatacji urządzeń elektrycznych.
    Nieznajomość układów sieciowych i majstrowanie przy ochronie przeciwporażeniowej przez osobę niekompetentną, może tylko pogorszyć aktualny stan.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo