Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eberspacher Airtronic D2, czujnik temperatury wnetrza ?

02 Sty 2015 20:32 6276 9
  • Poziom 10  
    Witam, do ogrzewania Airtronic D2 podłączyłem własnej roboty czujnik temperatury wnetrza i na wyświetlaczu EasyStart T wyświetlana jest temperatura wnetrza prawidłowo, ale problem polega na tym że ten czyjnik jest w kurniku a temperatura zadana ustawia się do temperatury z miejsca montażu piecyka czyli z kabiny iveco daily 2009 r. jak można zmusić starowanie ogrzewaniem żeby brało ono pod uwage temperature z kurnika a n ie z kabiny auta ?
  • Poziom 20  
    Witam
    bombus napisał:
    Witam, do ogrzewania Airtronic D2 podłączyłem własnej roboty czujnik temperatury wnętrza

D2 nie ma możliwości podłączenia dodatkowego czujnika temperatury, czy to zewnętrznego czy wewnętrznego,
    bombus napisał:
    ...na wyświetlaczu EasyStart T wyświetlana jest temperatura wnętrza prawidłowo

czyli czujnik jest podłączony do zegara.

Podłączony czujnik posiada jedynie pomocniczą funkcję - wskazuje temperaturę środowiska w którym został zamontowany,
    istniej możliwość podłączenia w jego miejsce czujnika temperatury zewnętrznej - instrukcja.
    Nie ma możliwości wykorzystania jego parametru do pracy ogrzewania.

Rozwiązaniem byłoby zasysanie powietrza do ogrzewania z kurnika, czyli dodatkowa rura do kurnika.
    Dodatkowo na wylocie założyć trójnik regulowany i doświadczalnie dobrać zakres rozdziału powietrza,
    zastosowanie trójnika pozwoli Ci dopuścić trochę ciepłego powietrza do kabiny, czyli jak wstaniesz żeby na dole było przyjemnie.
  • Poziom 10  
    Mam załorzony trujnik i ustawiłem tak żeby troche ciepełka ogrzewało kabine i piecyk zwalnia jak kabina się nagrzeje do zadanej temperatury, ale wypasem byłoby gdyby to piecyk pobierał dane z czujnika dodatkowego. Czy nie mozna dobrać się do czujnika w piecyku i wyprowadzić go na zewnątrz piecyka ? Oczywiście Masz racje ze dodatkowy termometr podłącza sie do zegara, tak też uczyniłem, gdyby ktoś potrzebował pdf-a z instrukcja do D2.pl to oczywiście moge wrzucić.
  • Poziom 20  
    Witam
    bombus napisał:
    Czy nie mozna dobrać się do czujnika w piecyku i wyprowadzić go na zewnątrz piecyka ?

wszystko się da, i dobrać do czujnika też, ale...
    w tym piecu jest to rozwiązanie niebezpieczne.

Jak wspomniałem wcześniej - dodatkowa rura do kurnika.
  • Poziom 13  
    Pytanie do bombusa:
    Jakiego termistora czy innego elementu użyłeś do budowy czujnika (jeżeli możesz wyjawić)?
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Podłączyłem równolegle 3 x TERMISTOR NTC 10K 1% i działa. Ale muszę dodać , że wskazanie tego czujnika nie ma wpływu na prace mojego piecyka ponieważ tak jak napisał ktoś wcześniej pokazuje tylko temperature otoczenia w którym został umieszczony.
  • Poziom 13  
    Dzięki! Muszę zrobić to samo gdyż ktoś sprzedał mi czujnik, który okazało sie ma inny numer katalogowy i pokazuje za wysoką temperaturę >10C. Wydaje mi się , że jednak ma wpływ bo przy wskazaniu 36 C, wyłączało się ogrzewanie a po odcięciu czujnika chodzi OK. Może to wina złego czujnika a nie wskazania temperatury? Tego nie wiem.
  • Poziom 13  
    Jednak nie jest OK :(.
    Nastawiam ogrzewanie na 10 (stopień grzania a nie temperatura). Ogrzewanie włącza się na full a później zmniejsza moc stopniowo i następnie wyłącza się. Wyświetlacz na Easy Start pokazuje, że ogrzewanie jest włączone a jednak stoi. Sprawdzałem kikukrotnie prawidłowość połączeń i jest OK.
    Mam ktoś doświadczony jakieś pomysły?
  • Poziom 2  
    Podepnę się pod temat temperatury wnętrza.

Mam Eberspächer D2 Airtronic z zegarem sterującym 22 1000 30 37 00 jak na poniższym zdjęciu.

Można tym regulować temperaturę wnętrza, ale tylko "na oko"
    Pozy tym po osiągnięciu zadanej temperatury piec nie wyłącza się całkowicie - nadal pracuje w wentylator.

Czy istnieje możliwość podłączenia w instalację zewnętrznego czujnika bimetalowego, który sterowałby pracą ogrzewania? Tzn. wyłączałby je wystudzając i włączał ponownie po spadku zadanej temperatury?

Miałem takie rozwiązanie w Webasto HL-24D, czujnik wpięty był w jeden z przewodów idących w wiązce i wszystko funkcjonowało przez lata.

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł wspomóc radą :-)

Eberspacher Airtronic D2, czujnik temperatury wnetrza ? Eberspacher Airtronic D2, czujnik temperatury wnetrza ? Eberspacher Airtronic D2, czujnik temperatury wnetrza ?
  • Poziom 2  
    Znalazłem rozwiązanie więc sam sobie odpowiem - ale może i komuś się kiedyś przyda :)

W wiązce idącej do zegara trzeba znaleźć żółty oraz czerwony przewód, oskórować i podłączyć między te przewody termostat (taki jak np. z postu wyżej)

Teraz piec (Airtronic) będzie się włączał, a po osiągnięciu nastawionej temperatury - wychładzał i wyłączał.